Malé radosti každý den - spokojená rodina

Drobné radosti nám zpestřují život. A platí to dvojnásob i u maminek na mateřské dovolené. Děti dokáží potrápit v každém věku. A někdy za to ani nemohou. Jak tedy přežít stereotyp dní v domácnosti s malým dítětem?

Malé radosti každý den - spokojená rodina

Hudbou a zpěvem
Pokud jste svému juniorovi pouštěli hudbu, když byl ještě jen několika centimetrovým miminkem v bříšku, zřejmě jsou jeho ouška ochotné poslouchat muziku. Na trhu je dostatečné množství různých CD pro děti, které obsahují hudbu na každou příležitost. Dětské písničky, příjemné melodie na uklidnění, usínání či relaxaci dítěte. Můžete zkusit klasiku, lidovky, nebo prostě muziku, kterou vy sami rádi posloucháte.(Pokud mu to nebude očividně proti srsti, ale to sami zjistíte.) Pouštějte muziku při jakékoliv činnosti.Při hře, vaření, úklidu. Ty správné tóny pomohou uvolnit tělo i duši. Dotvoří domácí pohodu. Díky ním si už u dítěte v předškolním věku vytváří smysl pro rytmus a melodii. Neumíte zpívat? Nevadí! Vašemu prckovi určitě ne. Naopak. Děti mají rádi mámin hlas a jestliže se ten hlas pokouší vytvořit melodii s úsměvem na tváři, úspěch je zaručen. Zpívejte dítěti pokud víte, že ho to zaujme, uspí či pobaví. Učte se nové písničky, zpívejte jen tak s rádiem či s oblíbeným CD. Nejen dítě, ale i vás může dostat hudba do pohody a odlehčit každodenní povinnosti.

Tancem
Hudebně-pohybové činnosti jsou nejtypičtějším projevem chápání hudby u dětí předškolního věku. Pusťte malému dítěti hudbu a ono se začne spontánně hýbat. Poskakovat, vrtět se, kroutit. Vyjadřuje své vnímání toho co slyší pohybem. Dává tónům reálnější podobu a prožívá rytmus.Zkuste to s ním. Tancujte, když venku prší, nebo nemáte náladu. Tancujte při vaření oběda, tančete při utírání prachu. Uvolněte potlačovaný hněv, nervozitu. Vaše taneční kreace pobaví dítě a co vám může více zvednout náladu než jeho úsměv?

Zapojte dítě do běžných činností
Jsou věci, které během dne musíte udělat, protože nikdo jiný je za vás neudělá. Pokud máte ratolest, která vás při každém vzdálení plačtivě vyvolává a táhne za tepláky, zapojte ho do toho, co děláte. Ať vám pomůže vytřídit prádlo, zalít květiny, utřít prach a vysát. Děti mají rády pocit, že jsou užitečné. Milují, když jim dáte do ruky vařečku, mísu s trochou vody a mouky a oni mohou péct koláče. Hrát si s těstem a dělat z něj kuličky. Jistě, je třeba počítat s tím, že udělají trochu víc nepořádku, ale zabaví se a něco nového se i naučí. A jak jim bude chutnat brambora, kterou pomáhaly očistit a umýt! Udělejte si s dítěte partnera při domácích pracích a ono bude vděčné za vaši společnost.

Dopřejte si objetí a něhu
Tulte se k sobě, hlaďte, objímejte tak často, jak se jen dá. Už ráno na posteli obejmněte prcka, aby věděl, že se těšíte na nový den s ním. Pohlaďte ho za snězení snídaně, přiviňte si ho, když mu oblékáte punčošky. Pocítí vaše teplo, bude slyšet tlukot srdíčka a připomene mu to pohodlí, když byl ještě jen malým stvořením schouleným v děloze. Vaše ruce mají na něj terapeutický účinek. Cítí se bezpečně a cítí se milované. Terapie pevným objetím je speciální metodou, kterou doporučují psychologové nejen při řešení problémů s dětmi, ale i těch partnerských. (Je potřeba při něm dodržet základní pravidlo: nepustit dítě dříve než se jeho negativní city promění v lásku.) Pevné objetí zkrotí hněv, vztek, smutek a dokáže přinést úlevu. Něžné objetí dítě, ale i vás potěší a na chvíli zastaví. Dopřejte si ho několikrát denně.
Čerstvý vzduch. Provětrejte každý den sebe, své starosti, ale i dítě. Krátká či delší procházka, na které se nadýcháte jiné než jen domácí atmosféry. Potkáte jiné lidi, jiné živé tvory. Každé roční období přináší spoustu zajímavých věcí, které můžete venku obdivovat. Prší? Počkejte dokud přestane lít a vyběhněte v holínkách a pláštěnkách. Děti milují louže, bláto, kapky deště. Dopřejte jim radost a dovolte jim poskákat si v louži u domu. Přiměřené oblečení, kvalitní obuv, čerstvý vzduch, dobrá nálada a den je hned hezčí.

Nezapomínejte na pohádky
Ty dětem umožní rozvíjet fantazii ale i mateřský jazyk. Děti v raném věku mají rádi maminčin hlas. Pro ty nejmenší jsou na trhu různé leporela, knihy do vody a podobně. Na dlouhé pohádky mají děti do tří let ještě čas. Více je zabavíte básničkami, říkankami či kratičkými příběhy. Často se stává, že rodiče dětem pohádky nečtou doslova, ale vyprávějí příběh podle obrázků. Je však pro dítě dobré, pokud se setká v doslechu textu i se slovíčky, které dosud neznalo, neboť se v běžné komunikaci doma nepoužívají. Trpělivě vysvětlujte, pokud natrefíte na slovo, kterému vaše ratolest nerozumí. Děti od čtvrtého do osmého roku jsou nejvhodnějšími posluchači již delších klasických pohádek. Ty pomáhají rozvíjet jejich fantazii, ale i slovní zásobu. Děti také určitě ocení, že si na ně najdete čas, který vaše vztahy utuží.

Autor: Martina Dvořáková