Masáž chodidel - prevence a léčba zdravotních problémů

Reflexní masáž chodidel dokáže diagnostikovat náš zdravotní stav. Odborně provedená odstraní bolest kdekoliv v těle a navodí příjemný pocit relaxace. Ale pozor, ani ona není všelék a není určena úplně pro každého. Více se dozvíte v našem článku.

Masáž chodidel - prevence a léčba zdravotních problémů

Masáž reflexních bodů na chodidlech
Co se skrývá za masáž reflexních bodů? Jde o masáž tzv. receptorů, které se nacházejí na chodidlech. Jsou to citlivá místa, která jsou spojena s částmi lidského těla nebo orgánů. Přes ni proudí energie, která se může zastavit a vzniknou tzv. blokády. Tělo přestane harmonicky tikat a přicházejí větší či menší zdravotní problémy. Tento druh masáže je totiž založen na teorii receptorů. Každý orgán, každá část našeho těla má na ploše chodidla, ale i na nártu a kolem kotníků svou zónu. Pokud má příslušný orgán problém, čili nefunguje tak, jak by měl, při tlaku v jeho zóně pocítíte bolest. Toto místo se masíruje a bolest postupně ustoupí. Reflexní masáž chodidel je dobrá nejen na odhalování zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a pomáhá udržovat celkový dobrý stav organismu.

Na jakém principu to funguje?
Reflexologie je založena na tézi, že v chodidle je promítnuto celé tělo, takže mačkáním a masírováním určité části chodidla se působí na odpovídající složku těla. Existují i teorie, že totéž platí o rukou a dokonce o ušních lalocích.

Na co si třeba dávat při reflexní masáži pozor
Reflexní masáž je obvykle bezpečná pro všechny věkové skupiny. Měla být trvat asi 30 minut, když je vhodná tzv. základní reflexní masáž, která má preventivní účinek. Doporučuje se na posílení imunitního systému a v době, kdy není diagnostikován vážný zdravotní problém. Při této masáži se podpoří zejména trávicí, vylučovací, lymfatický a střevní systém. Po diagnóze se dá masáž prodlužovat a účinně se řeší zdravotní potíže. Reflexní masáž je možná u všech věkových skupin.

Reflexní masáž chodidel se nedoporučuje,
pokud máte na nohou otevřené rány, vyrážky, plíseň nebo jiné příznaky infekce či zánětu. Není vhodná při cukrovce, křečových žilách ani během těhotenství. Povzbudivou činností některých orgánů může dojít k subjektivně nepříjemným reakcím, které však odezní (nevolnost, bolestivost v nemocném orgánu apod).

Autor: Martina Dvořáková