Jste matka na plný úvazek? To je sice milé a prospěšné pro chod vaší rodiny, ale může to pro vás znamenat ztrátu identity. Nezapomínejte na to, že jste i žena, která se chce líbit a která nechce ztratit kontakt se světem.
Být matkou na plný úvazek může pro vás znamenat neočekávaný emocionální přechod,
přesto, že máte přesně to, po čem jste toužila.Tento nový stav může ovlivnit vaše mínění o vás a o všem, co děláte. Obtížné to může být především tehdy, pokud jste se vždy prezentovala jako pracující žena a svou osobní identitu jste stavěla na tom, čemu jste se profesně věnovala. Ze začátku to vypadá jako dovolená. Přesto, že jste plně zaměstnána činnostmi okolo svého dítěte, můžete se zcela svobodně zaměřit na děťátko a zapomenout na pracovní program, pracovní povinnosti a jiné aktivity, což je jistě skvělé. Snažte se však být opatrná! I když to z vaší strany není úmysl, velmi jednoduše můžete ztratit všechny své zájmy, aktivity i přátele, zatímco si užíváte své miminko.
Pokud dovolíte, aby se váš svět točil výhradně okolo dítěte příliš dlouho,
můžete začít pociťovat, že vám něco chybí - vy! Najednou možná zjistíte, že osoba, která tlačí kočárek v supermarketu, se necítí být toutéž osobou, která byla rychlá v úsudku, účastnila se důležitých schůzek, diskutovala s ostatními dospělými o podstatných věcech a podílela se na rodinném rozpočtu. Náš návrh na to, jak se vyhnout této emocionální pasti, je pravidelně si připomínat, že být profesionální matkou není to jediné, čím můžete být. Není to tak, že vše, co se děje, musí být pro dítě a s dítětem. Vědomě se snažte změnit svůj život způsobem, kterým podpoříte své zájmy i v době, kdy jste jako maminka spokojená. Nezapomínejte na to, že jste osobnost a pěstujte si ji. Zkuste několik našich tipů ...
Není nic špatného na tom, když si dohodnete pravidelné hlídání dítěte.
Zasloužíte si trochu volného času, který pravděpodobně jinak ani nezískáte. Nejenže byste měla pokračovat v činnostech, které pro vás byly vždy důležité, ale měla byste si hledat i aktivity, které by odpovídaly potřebám a zájmům, které vás dříve uspokojovaly v souvislosti s prací. Nezapomeňte vzít v úvahu možnosti, které by vám v době, kdy jste pracovala, nevyhovovaly. Nová činnost nebo koníček se nyní, když máte pružnější program, mohou stát reálné. Cvičte, navštěvujte různé zájmové kroužky, věnujte se dobrovolné činnosti, Docházejte do kurzů a zůstávejte v kontaktu s přáteli, kteří nemají děti, abyste našla uspokojení také jako žena, nejen jako matka.
Pokud se chcete vídat s jinými maminkami na mateřské dovolené,
zapište se do kurzů cvičení pro matky, zajděte si do mateřského centra, jděte s děťátkem na kurz plavání nebo navštěvujte cvičení pro rodiče s dětmi. Pokud znáte i jiné matky, můžete se společně setkávat (s dětmi, či bez nich) a užívat si trochu "dospělácké" konverzace. I když je vaše dítě na sociální kontakty malé, vám udělá společnost jiných dospělých pouze dobře a možná z toho vzniknou i dlouhotrvající přátelství. Nezapomeňte zůstat v kontaktu s přáteli, kteří jsou bezdětní. Pokoušejte se rozebírat témata, která s vaším děťátkem vůbec nesouvisí. Bude to příležitost popovídat o věcech, které vám v tomto období chybí. Občas je třeba si odpočinout i od "řečí" o miminku.
Pokud jste byla zvyklá pracovat celý den,
bude se vám možná zdát divné, že najednou nemáte v organizaci dne pořádek, na který jste byla zvyklá, a že ho trávíte výlučně vyřizováním různých pochůzek, jako je pošta, banka, lékárna, doplněných šišláním na děťátko. Jste to skutečně vy, kdo se prochází o druhé odpoledne po obchodním domě místo toho, aby pracoval a chytal po obědě druhý dech? Pravděpodobně bude nutné, abyste se vědomě snažila den si naplánovat. Pokud vám to bude dělat problémy, klidně si udělejte seznam aktivit, které musíte a chcete na další den absolvovat. To, co je třeba udělat, si zapisujte do kalendáře. Pravděpodobně to bude nutné pouze ze začátku, než si na nový denní režim zvyknete.
Maminky, které zůstávají doma, jsou velmi často frustrované pocitem, že nikdy nejsou s prací úplně hotové
Jakmile je vyprané, další věci jsou špinavé, jen co na jednom konci bytu s úklidem skončíte, na druhém je už nepořádek. Veškeré činnosti jsou bez konce a neustále se opakují. Pokud vám to vadí, najděte si aktivitu nebo dobrovolnou činnost, která má jasné ohraničení a při níž jsou vidět konkrétní výsledky. Další možností je stále se opakující činnost naplánovat, například si určete, že s praním skončíte ve tři odpoledne a potom půjdete s kámoškou na kávu nebo si můžete vytvořit harmonogram, podle kterého budete činnosti, jako například praní nebo náročnější domácí práce, provádět vždy ve stejný čas. Když pak něco dokončíte, budete mít pocit, že máte alespoň chvíli klid.
Přesto, že přijmete naši radu a kromě mateřských povinností se budete i nadále věnovat jiným aktivitám a zájmům,
to, že všichni ve vás vidí "pouze" matku, může být frustrující (ostatně, skvrna od jogurtu vzadu na mikině je dostatečně jasným signálem) . Pak se vám možná bude chtít křičet, že jste snad i něco víc než jen máma ?! Matkou jste jistě ráda, ale také chcete, aby vás okolí vnímalo jako inteligentní, aktivní a angažovanou osobnost! Netrapte se tím, sama přece nejlépe víte, jaká ve skutečnosti jste. Pokud to nepomáhá, zkuste se více věnovat různým aktivitám. Možná, že pak budete cítit takové uspokojení, že vám bude mínění okolí lhostejné.
Pokud se trápíte tím, že vás mateřství zcela pohltilo
nezapomínejte na to, že být dobrou matkou vyžaduje mnoho inteligence a vychovat bystrého, slušného a pracovitého potomka je velkým přínosem pro společnost. Také nezapomínejte, že jste neztratili nic ze svých dosavadních znalostí a dovedností, jen jste si přidali cosi navíc.
Skutečnost, že v současnosti přispíváte do rodinného rozpočtu podstatně méně, může být problematická
S partnerem se proto na tento fakt připravte ještě před vznikem případných problémů. Vezměte si do úvahy všechny rodinné výdaje, včetně plánovaných a předpokládaných výdajů spojených s příchodem děťátka do domácnosti, své vlastní potřeby a způsob hospodaření. Domluvte se na způsobu, jak budete rozhodovat o rodinných financích a jak budete postupovat při neočekávaných výdajích. Na tuto debatu není nikdy pozdě!
Podporujte svou profesionální orientaci,
abyste sama pro sebe i nadále zůstávala osobností, která neztrácí kontakt se světem dospělých. Nepřestávejte se zajímat o novinky ve svém oboru, čtěte odborné publikace, navštěvujte přednášky, potkávejte se s kolegy nebo využijte své schopnosti a zkušenosti a zkuste práci pro neziskové organizace a nadace. Přestávka ve vaší kariéře nemusí nutně znamenat problém. Když budete v budoucnu mluvit s vašimi potenciálními zaměstnavateli, snažte se používat formulace typu: "Když se mi narodilo dítě, snažila jsem se na sto procent plnit roli matky. Nyní, když se chci vrátit do práce, jsem připravená plně se věnovat svým pracovním povinnostem. "Tímto druhem prohlášení říkáte, že své rozhodnutí máte pevně v rukou a pod kontrolou a že se stejným nasazením, s jakým jste se věnovala mateřským povinnostem, budete i pracovat.
Dny, které strávíte doma s dítětem,
se od těch, kdy jste doma úplně sama, výrazně liší. Ujistěte se, že vy i váš partner máte realistická očekávání od toho, co můžete přes den doma s dítětem stihnout udělat. Nákup potravin, platba účtů na poště, pár schůzek, to je na jeden den, když máte na starosti ještě i dítě, až příliš. Neciťte se hloupě, pokud jste na sebe pyšná za to, co všechno jste za den dokázala stihnout. Pokud to váš partner nechápe, nechte ho občas pohlídat dítě s tím, že vedle toho i něco vyřídí, uklidí a podobně. Samozřejmě, že toto musíte udělat i v případě, že vám rozumí a nic vám nevyčítá. Prospěje to vám všem. Partner si vyzkouší, kolik toho musíte stihnout a vy získáte den pro sebe.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.