Vztahy mezi partnery by neměly být založeny na touze vlastnit, ale bohužel to v každodenní praxi nabývá zvykem. Malinko žárlí asi všichni, kteří svého partnera milují, ale nesmí to přerůst únosnou mez. Ani svatba a prstýnek na ruce nesmí znamenat, že někoho bezmezně “máme” a nedovolíme mu svobodně dýchat.
Kdo nežárlí, nemiluje?
Zájem opačného pohlaví nám lichotí. I když jsme zadaní. Rádi se necháme obdivovat, přijímáme poklony a elegantně odmítáme pozvání. To, že se líbíme, je příjemné. Jsou situace, kdy jsme naopak svědky partnerova flirtu. Na různých oslavách, svatbách, večírcích, plesech a podobně. Je přirozené, pokud nám to vadí. Otázka je, jak se s touto situací vyrovnat. Hysterické scény, pláč, alkohol, nebo pomsta? Má nám lichotit, že je náš partner atraktivní pro jiné ženy, nebo máme začít pochybovat o jeho věrnosti? Pokud jste se do podobné situace již dostali, zřejmě umíte předvídat reakci. Svou i partnerovu. Někdy žárlivou scénu očekáváme a nepřijde. Jindy se sami divíme, co nás dokáže vytočit. Pokud vás uráží, že se váš partner otáčí za každou sukní na ulici, nestyďte se mu to říct. Pokud vám vadí, pokud se vás manžel vyptává na každého chlapa ve vaší práci, klidně mu vysvětlete, aby s tím přestal. Ze začátku vám sice může lichotit jeho přehnané majetnictví, ale pozor! Časem mohou nevinné otázky "kde jsi byla, s kým, kdo tam byl, s kým si seděla za stolem ...?" přerůst v zákazy a příkazy. To, co se vám zdálo na začátku roztomilé, se stává nepříjemným. Cítíte, že smyčka nesvobody a omezení kolem vašeho krku se stahuje. Chronická žárlivost je nebezpečná. Člověk přestává kontrolovat své emoce, které se mohou překlopit do agresivního chování vůči partnerovi. Psychické a fyzické týrání není ve vztahu se žárlivcem ničím výjimečným.
Vydírání a sliby
Žárlivost je hlavně o emocích. Psychologové říkají o stavu afektu a napětí, který rozrušuje a znepokojuje. Máte doma chorobného žárlivce? Je to člověk zapleten do vlastních představ a tím uvěří spíše než skutečnosti. Co nevidí, to si domyslí. Co neslyší, to předpokládá. Jeho požadavky na to, jak se máte chovat, co můžete a co ne, narůstají. Kolotoč výbuchů a příslibů, odpuštění a výhružek.Součástí vztahu se žárlivým partnerem je emocionální vydírání. Neustálou kontrolu vás, vašich věcí a vašeho času, schovává za dobrý úmysl. (Miluji tě tak moc, že chci být stále s tebou. Žárlím na každého chlapa, který se na tebe podívá, protože jsi jen moje. Nechoď s kamarádkami ven, budeš mi velmi chybět, uděláme si společný program.) Emocionální vyděrač chce vámi manipulovat. Zahrává se s vašimi pocity. Snaží se vás zastrašit, vyvolat ve vás strach, soucit, pocit viny. Hledat řešení a pomoc u odborníka je snad jediným řešením. Pokud však navzdory slibům chybí motivace ke změně chování a projevy násilí a agresivity se stupňují, raději z takového vztahu utíkejte. Odborníci upozorňují na zajímavý fakt. V případě, že vás bez zjevné příčiny začne partner podezřívat z nevěry, je možné, že je nevěrný právě on sám. Jde o projekci. Žárlivec promítne své vlastní chování, do chování partnera. Není to však pravidlem. Pozor na řešení žiarlivostných scén před dětmi. Ty přebírají vzory chování v rodině a tak je možné, že se z nich v budoucnu stanou žárlivci nebo naopak submisivní jedinci, kteří si najdou právě žárlivého partnera.
O (ne) svobodě v partnerství
Společný život dvou dospělých lidí je i o tom, že se vzájemně akceptují a přizpůsobují. Přesto, že oba žijí pod jednou střechou, řeší společné problémy, potřebují i prostor sami pro sebe. Neznamená to, že si mohou dělat co chtějí bez ohledu na závazky. Znamená to, že svoboda ve vztahu má své hranice. Na těch by se partneři měli dohodnout a shodnout už na začátku. V každém vztahu je to individuální. Mluvte s partnerem o situacích, které jsou pro vás nepříjemné. Poslechněte si i jeho námitky vůči vašemu chování, které ho podráždilo. Pokud vám vzájemně nepřekáží, pokud znáte své emailové hesla a čtete si esemesky, je to v pořádku. Pokud se však jeden z vás cítí být omezován, změňte to. Tím, že budete kontrolovat mobil, emaily, překvapíte ho nečekaně v práci, nevěře nepřejdete. Pokud vám váš partner bude chtít být nevěrný, udělá to bez ohledu na to, jak moc ho budete škrtit přehnanou kontrolou. Stává se, že právě pocit svázanosti, mu při první příležitosti otevře cestu k nevěře.
Projevům žárlivosti můžeme předcházet tím,
že nebudeme vyvolávat u své polovičky zbytečné pochybnosti. Nemluvte doma často o novém kolegovi z práce, který je vám sympatický a chodíte s ním na oběd. I svalnatého souseda, na jehož občas poohlížíte, si nechte pro sebe. Pokud se vám naopak zdá, že váš partner vám věnuje málo pozornosti, nesnažte se ho přimět žárlit vymyšlenými historkami. Můžete vzbudit spícího draka. Moudrá žena ví, že malá tajemství je třeba si hlídat a po těch mužových zbytečně nepátrat. A to je základ harmonické vztahu dvou rovnoprávných lidí, kteří chtějí být spolu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.