Minerální vody - bohatství, které nám dává příroda

Patent na minerální vody má příroda. Čistá pitná voda je ve světě stále vzácnější, natož léčivá minerální. Její cena roste a zřejmě ne je daleko doba, kdy se za tento dar přírody bude platit více než za některé uměle vyrobené nápoje. Ať se člověk jakkoliv usiluje, koktejl prvků, který dokázala namíchat příroda, je nenapodobitelný. Vtom spočívá i síla zdravotního a blahodárného účinku minerálních a stolních vod na lidské zdraví. Nejen v Evropě, ale i ve světě se těžko hledá země, kde by se na tak malé ploše vyskytovalo tolik druhů jako u nás. Množstvím, vydatností a chemickým složením se řadí Česká republika ke světové špičce.

Minerální vody - bohatství, které nám dává příroda

Podle toho, přes jaké horniny voda proniká do hlubin, obohacuje se o různé chemické látky. Tento proces je ustavičný, proto lze hovořit o cirkulaci. Více či méně nasycená některým aspektům Mendělejevovy tabulky se pak voda objevuje v podobě vývěrů na povrchu. Když ji naši předkové ochutnali, zjistili, že se napili živé vody, která měla povzbudivé účinky na zdraví.

Vody obecně obsahují hodně vápníku, ale pokud například procházejí dolomity, nasytí se i hořčíkem. Najdou se v nich i jiné alkálie a alkalické zeminy, a to v podobě sloučenin draslíku a sodíku. Přírodní léčivá voda musí obsahovat rozpuštěné pevné látky nejméně 1000 nejvíce 5 000 miligramů v jednom litru. Využívání minerálních vod je podmíněno prohlášením podle zákona o zdravotní péči.

Různý obsah chemických prvků předurčil minerální vody na různá využití. Ty, které mají nízký obsah prvků, lidskému zdraví neublíží ani nepomůžou, ty které mají například zvýšený obsah obzvlášť cenného hořčíku či draslíku, se cení. Mají zásaditou reakci a používají se jako doplněk při léčbě vředových onemocnění.
Jsou vody, které mají zvýšený obsah železa. A to mnoha lidem chybí, takže vody, které ho obsahují, pomáhají při léčbě chudokrevnosti. Výpočet použití vod na tu či onu léčebnou kúru by byl široký. Máme jejich však poměrně široké spektrum, tak že se najdou jako vhodný doplněk k léčbě různých zdravotních neduhů.
Ale různě vysoký obsah minerálů, je důvodem, aby lidé pili minerálky po konzultaci s lékařem.  Odborní lékaři radí, že časté a pravidelné pití jedné minerální vody by se mělo jednou za čas vysadit, protože nadbytek jednoho prvku může člověku uškodit.

Navzdory vysokému výskytu minerálních vod jejich spotřeba nemůže soutěžit například s pivem. Zato roste spotřeba ochucených a slazených nápojů, přesto, že všichni odborníci na výživu upozorňují, že tyto nápoje nejsou v souladu se správným pitným režimem a výživou. Lidé se bohužel orientují ne podle účinků na jejich vlastní zdraví, ale podle toho, co jim chutná a co jim namlouvá reklama. Všeobecné lékařské doporučení zní vypít denně alespoň 2,5 litru tekutin, během letních veder i tři litry. Individuální dávka se snadno vypočítá - na jeden kilogram hmotnosti by měl člověk vypít alespoň 35 gramů vody.

Důležité minerály pro organismus
• vápník-stavební materiál kostí a důležitá složka svalů
• železo-podporuje tvorbu červených krvinek a zamezuje poruchám trávení
• hořčík-působí antistresově a antitoxický
• sodík-podporuje funkci ledvin a srdce
• zinek-formuje kosti a léčí rány
• jod-podporuje funkci štítné žlázy
• draslík-podporuje funkci enzymů
• selen-chrání buňky
• molybden-prevence zubních kazů a impotence
• fosfor-podporuje látkovou přeměnu kostí

Autor: Martina Dvořáková