Mléko? Co je ta, odborníky zatracovaná, ale i vyzdvihovaná tekutina? Je to produkt mléčných žláz samic savců (včetně lidí) a jeho hlavním posláním je výživa svých mláďat. Obsahuje významné zdroje výživových látek, včetně vitaminů a minerálů. Ale je i zdrojem látek, které způsobují některým citlivějším jedincům zdravotní problémy.
Jaké jsou tedy hlavní složky mléka?
První z nich jsou mléčné bílkoviny. Bílkoviny obecně jsou hlavní složkou svalů, krve, vnitřních orgánů a pokožky. Nezbytností je přijímat tyto látky denně, protože organismus si z nich nedokáže vytvořit zásoby. Mléko obsahuje 18 esenciálních aminokyselin, což je opravdu unikátní množství. A co je úžasné, naše tělo je dokáže téměř stoprocentně využít. V souvislosti s mléčnými bílkovinami se často hovoří o alergiích na kasein, beta-laktoglobulin a alfa-laktoalbumin. Alergie způsobuje zažívací potíže, problémy s dýchacími cestami nebo ekzémy. Nejčastěji se alergie projevuje u malých dětí, avšak jde jen o přechodnou záležitost a později je často možné mléko bez problémů konzumovat. Důležité je, rozlišovat pojmy alergie na mléko (způsobují ji již zmíněné látky kasein, beta-laktoglobulin, alfa-laktoalbumin) a potravinová intolerance (u mléka to je nejčastější intolerance laktózy způsobena nedostatkem trávicích enzymů laktázy).
Množství tuku v mléku je různé a ovlivňuje ho několik faktorů
Mléčný tuk obsahuje 140 mastných kyselin s obsahem vitamínů A, D, E a K. Mléko disponuje nasycenými mastnými kyselinami, které člověku slouží jako rezerva. Ve vysokých dávkách jsou nebezpečné, protože zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Vzpomeňme si alespoň některé z nich. Velký podíl v bílé tekutině mají kyselina máselná, kapronová, kaprylová, kaprinová, myristová, palmová, laurová a stearová. Z nenasycených mastných kyselin stojí za zmínku kyseliny linolová a linolenová. Mají vliv na růst organismu, správné fungování nervových a pohlavních orgánů, zdravou pokožku, vlasy a nehty.
Další důležitou součástí moku bílé barvy je mléčný cukr neboli laktóza
A právě mléčný cukr je předmětem mnoha odborných i laických diskuzí. Obecně laktózu zařazujeme do kategorie disacharidů, které představují sacharidy tvořené dvěma molekulami monosacharidů. Laktóza tedy vznikla spojením monosacharidů glukózy a galaktózy. Tělo člověka můžeme přirovnat k motoru, který pohání glukóza. Při poklesu její hladiny v krvi dochází k pocitům nevolnosti, hladu, slabosti či ztrátě vědomí. Vyčerpání zásob glukózy odborně říkáme hypoglykémie. Galaktóza je regulátorem tělesné teploty a pohybu střev a formuje nervové tkáně. Kladete si otázku, proč je laktóza v současnosti považována za nebezpečnou? Odborníci zjistili, že ne každý člověk má dostatek enzymu jménem laktáza, který je nezbytný pro normální trávení laktózy. Intolerance mléčného cukru se projevuje kolikou, plynatostí či pocity plnosti v oblasti břicha. Obzvláště nebezpečná je laktóza pro děti do tří let. Proto se většina odborníků shoduje, že kravské mléko by se dětem do věku tří let nemělo podávat vůbec. My, dospělí, máme při intoleranci laktózy na výběr. Můžeme se pokusit najít určitou hranici snášenlivosti, to znamená jíst pouze určité množství nebo druhy mléčných výrobků. Vše závisí na stupni intolerance laktózy, který může být u každého člověka jiný. Pokud se mléka a mléčných výrobků nemíníte vzdát, problém lze řešit dodáváním laktázy umělou formou, tedy prostřednictvím přípravků, které je možné koupit v lékárně. Dokonce existuje možnost vyrobit si bezlaktózové mléko přímo v pohodlí domova.
Kromě základních látek mléko a mléčné výrobky obsahují vápník
Vápník je nejrozšířenějším minerálním prvkem v organismu člověka. Zajímavostí je, že tělo dospělého člověka obsahuje asi 1 - 1,5 kg vápníku. Z toho 99 procent je zastoupeno v kostech a zubech, 1 procento v krvi a ostatních orgánech. Vápník má zásluhu na udržování rytmu srdce, normální srážlivosti krve a neutralizuje její kyselost. Vědeckými studiemi je prokázáno, že mléko obsahuje kromě vápníku dalších 13 minerálních látek (například fosfor, draslík, hořčík) a stopových prvků (železo, měď, zinek, fluor, mangan a jiné). Mléko resp. mléčný tuk obsahuje vitamíny rozpustné v tucích A, D, E a K. Přičemž výskyt "déčka" závisí na pobytu krav na slunci.
Mléko ve formě s jakou se běžně setkáváme je produktem mlékárenského průmyslu
Základním výstupem mlékáren je konzumní mléko. Jde o upravené kravské mléko, které obsahuje již zmíněné nutriční hodnoty. Jednotlivé druhy se odlišují množstvím tuku a způsobem tepelného ošetření. Kysnutím mléka kysanými bakteriemi se vyrábí stále více populárnější acidofilní mléko. Jogurty a jogurtové nápoje vznikají z pasterizovaného mléka pomocí kvašení čisté mlékárenské jogurtové kultury. Domovem kefíru je Kavkaz a připravuje se z kefírového zákvasu. Při odstřeďování mléka vzniká smetana, z níž se vyrábí máslo. Při výrobě másla zase vzniká vedlejší produkt a tím je podmáslí. Syrovátka vzniká jako vedlejší výstup při výrobě sýrů. Do skupiny nezrajících sýrů patří tvaroh, který je také významným a zdravým mlékárenským produktem. Brynza se získává z ovčího mléka nebo je směsí ovčího a kravského mléka. Samozřejmě nemůžeme zapomenout na široké spektrum sýrů zastoupené od pařených, tvrdých, plísňových po syrovátkové, tavené či ovčí, kozí a buvolí.
Největší množství mléka se zkonzumují v Evropě, USA a Kanadě
Nedostatečným přísunem mléka ochuzujeme organizmus o životně důležité látky, vitamíny a minerály. Na druhé straně může být mléko velmi nebezpečné, pokud naše tělo nedokáže důkladně zpracovat mléčný cukr z důvodu nedostatku laktázy. Neustále však probíhá množství výzkumů a možná nebude trvat dlouho a o mléku či jeho složkách se dozvíme opět nové skutečnosti.
Na závěr několik tipů, které vám určitě neublíží:
Stačí rozpustit 8 lžic medu ve 2 litrech horkého mléka a nalít do vany s vodou. Doporučený čas koupele je 20 minut.
2 vajíčka rozšleháme ve sklenici a do poloviny dolijeme mlékem, naneseme na vlasy a necháme působit 10 minut. Opláchneme.
Nejprve rozmixujeme jednu menší okurku, přidáme 2 lžíce kvalitního bílého jogurtu, zamícháme a naneseme na pleť. Po 20 minutách opláchneme.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.