Může operace prostaty způsobit impotenci?

Způsobí operace prostaty impotenci? Problémy s prostatou trápí mnoho mužů. Zde je pár odpovědí na otázky, které by vás mohly zajímat.

Může operace prostaty způsobit impotenci?

Jak zjistím, že mám zvětšenou prostatu?
Zvětšená prostata nebolí, takže to nezjistíte, dokud vám nezačne dělat problémy. Léčí se jen zvětšená prostata, která způsobuje problémy, nejčastěji s močením. Ty však nejsou specifické jen pro zvětšenou prostatu, mohou se vyskytnout při jakémkoliv jiném onemocnění prostaty a močových cest. Ale pokud máte více než padesát let, je zvětšená prostata jednou z nejčastějších příčin problémů. Projevuje se více možnými příznaky. Typický pro tento druh onemocnění je jeho pomalý průběh. Problémy se postupně rozvíjejí a trvají měsíce i roky.

Jak zjistím, že mám rakovinu prostaty?
Nezjistíte to, dokud vám nezpůsobuje problémy. A nádor v počátečním stádiu, které někdy trvá i několik let, žádné problémy nedělá. Když problémy začnou, projevují se stejně jako při zvětšené prostatě. V té době však již obvykle nejde o počáteční stádium. Pokročilé onemocnění s metastázami se může projevit bolestmi kostí, zlomeninami při již nepatrném úrazu, celkovou únavou, hubnutím, problémy s dechem. Lékař může onemocnění rozpoznat vyšetřením prostaty konečníkem- ale jen v pokročilejším stadiu onemocnění. Nepokročilá rakovina prostaty se dá rozpoznat jen tak, že se z krve udělá test na PSA (prostatický specifický antigen), a pokud je jeho hodnota vyšší, než je normální (nejčastěji se za tuto hodnotu považuje 4mg / l), odeberou se z prostaty vzorky na mikroskopické vyšetření. To rakovinu vyloučí nebo potvrdí.

Existuje nějaká prevence zvětšené prostaty a její rakoviny?
Neexistuje. Kromě jediné, a tou je kastrace. Souvislost s dietou, kouřením a podobně není prokázána. Jedinou možností je preventivní prohlídka.

Má smysl užívání volně prodejných léků?
Mnoho urologů tyto přípravky doporučuje pacientům s mírnými příznaky zvětšené prostaty. Hodně pacientů je užívá a mají pocit zlepšení. Nelze vyloučit, že nějaké účinné a prostatu léčící látky obsahují. Evropská urologická společnost to však za prokázané nepovažuje.

Musí nakonec na operaci prostaty každý, kdo má problém?
Určitě ne. Výskyt tohoto onemocnění sice stoupá s věkem a ve vyšších věkových skupinách ho má skutečně skoro každý muž. Ale asi jen u třetiny až poloviny se projevují problémy, které by se měly léčit. Před lety byla operace skutečně téměř jediným řešením. Dnes je však většina pacientů léčena léky, které příznaky zmírní natolik, že operace není nutná.

Budu po operaci prostaty impotentní?
To je častá obava pacientů. Operace impotenci nezpůsobuje, i když část pacientů tento problém uvádí od operace. Většina urologů to však považuje za shodu okolností. Se stoupajícím věkem se zvyšuje počet mužů se zvětšenou prostatou i s poruchou sexuálních funkcí. Snad celkový zásah do organismu, způsobený operací, může způsobit, že se oba problémy projeví současně. Ale není prokázáno, že by vlastní operace poškodila sexuální funkce.

Ochrání mě včasná léčba zvětšené prostaty od rakoviny?
Mnoho pacientů požaduje operaci zvětšené prostaty, i když mají pouze mírné problémy. Chtějí se tak vyhnout rozvoji rakoviny. To je však mylná představa. Při operaci zvětšené prostaty se totiž vždy odstraňuje jen její centrální část, která brání volnému močení. Rakovina, naopak, vzniká v okrajových částech žlázy, které se při těchto operacích ponechávají.

Je rakovina prostaty dědičná?
Většina pacientů s rakovinou prostaty žádného příbuzného se stejným onemocněním nemá, určitá souvislost s dědičnosti je však nepochybná. Pokud váš přímý příbuzný-otec, bratr či dokonce oba trpěli nebo trpí tímto onemocněním, je tu riziko, že na něj onemocníte i vy, několikanásobné oproti běžné populaci. V tom případě je preventivní prohlídka namístě. Dokonce byste ji měli absolvovat co nejdříve.

Nač nám vlastně je prostata?
Prostata, nazývaná také předstojná žláza, je jeden z nejzáhadnějších orgánů mužského těla. Pokud o penisu či varlatech a jejich funkci nikdo nepochybuje, o prostatě většina mužů netuší, nač jim vlastně je. Prostata plní v mužském těle různé funkce, ale nejdůležitější je produkce tekutiny, z které po smíchání se spermiemi a dalšími složkami vzniká ejakulát. Kromě toho funguje jako sval a během pohlavního styku nebo masturbace pohání ejakulát močovou trubicí a penisem ven, zabraňuje "opačnému proudění" ejakulátu směrem do močového měchýře a také kontroluje proudění moči.

Proč ženy nemají prostatu?
Protože úkolem prostaty je produkovat tekutinu, která tvoří mužské semeno-ejakulát. Žena prostatu jednoduše nepotřebuje.

Jsou problémy s prostatou nebezpečné?
Nejčastějším onemocněním prostaty je její nezhoubné zvětšení, odborně benigní prostatická hyperplazie. Je běžným problémem mužů ve vyšším věku a odborníci tvrdí, že každý muž bude toto onemocnění dříve či později mít, pokud bude žít dostatečně dlouho. Není životu nebezpečné, ale může nepříjemně ovlivňovat život muže i jeho partnerky. Častým onemocněním prostaty je i chronický zánět, který podle odhadů postihuje asi třetinu mužů nad 50 let a i když může být jeho léčba složitá, také neohrožuje život. Nesrovnatelně závažnějším onemocněním je rakovina prostaty, která patří mezi nejčastější zhoubné onemocnění u mužů.

Pokud má prostata hlavní roli při rozmnožování, proč se problémy s ní projevují více při močení než při sexu?
Prostata se nachází těsně pod močovým měchýřem a obklopuje močovou trubici. Když se zvětší, tlačí se část močové trubice, která jí prochází. Právě to způsobuje potíže při močení, jako je: časté nucení na močení, močení v noci (více než 2 ×), slabý proud moči, neschopnost zastavit močení vůlí, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře, samovolný únik a odkapávání moči.

Autor: Lenka Kostková