Potí se vám nohy? Jak tomu zabránit? Léto je období, kdy mnoho lidí trápí nepříjemný problém - nadměrné pocení. A další skupina se setkává s jinou nepříjemností, a to pocením nohou. Oba problémy lze řešit, existuje řada způsobů, jak pocení omezit. A zabírají i domácí recepty babiček. Proti pocení nohou pomohou i kvalitní boty.
Na chodidle je rozmístěno cca 90 tisíc potních žláz, jejichž prostřednictvím obě nohy vyprodukují každý den okolo 200 ml potu. V horkých dnech se toto množství zvýší. Důležité jsou na udržování tělesné teploty a odstranění nečistot.
Co zabere:
• Noste kvalitní boty, které dovolí nohám dýchat.
• Sežeňte si bavlněné ponožky nebo ponožky ze speciálních materiálů, např. s výtažkem z aloe vera nebo nanočásticemi stříbra, které dokáží vstřebávat pot, ničit bakterie a snížit zápach nohou. Pomáhají také jako prevence proti plísním a ekzémům či při likvidování pocitu studených nohou. V případě nutnosti bavlněné ponožky během dne vyměňujte.
• Noste najednou 2 páry bavlněných ponožek, vrstva vzduchu mezi tkaninami zlepšuje ochlazení pokožky.
• Po sprchování si nohy ošetřete krémem a použijte sprejový, gelový, pudrový nebo pěnový antiperspirant nebo deodorant.
• Používejte speciální přípravky s antibakteriálním účinkem na potlačení pocení a zápachu noh.
• Dělejte si střídavé koupele ve studené a teplé vodě. Změna teploty stahuje cévy a snižuje vylučování potu. Nohy si můžete namáčet i v koupeli s trochou ledu a citronovou šťávy. Natřete je alkoholem nebo Alpou a vysušte (není vhodné při cukrovce a při cévních problémech).
• Dělejte si lázně v odvaru z dubové kůry. Stahuje ústí potních kanálků a snižuje potivost nohou.
• V horkých dnech zkuste spařit v 1,5 l vody 10 listů z vlašského ořechu. Nechte 10 minut louhovat a nohy namáčejte do teplého odvaru na 15 minut.
• Proti pocení by měla zabrat i koupel v teplé vodě s 3 kapkami levandulového oleje, příp. pasta z prášku do pečiva smíchaná s vodou, která se nechá několik minut působit na chodidlech a smyje se.
Nadměrné pocení
Je přirozené potit se v horku, při tělesné námaze, zvýšené tělesné teplotě, při nervozitě či strachu. Pokud se však potíte bez toho, že by to ovlivňovaly uvedené faktory, trpíte nadměrným pocení. Nadměrné pocení, při kterém vypotíte přibližně 5 x více potu, postihuje lokálně zejména čelo, dlaně, podpaží či chodidla. Jeho příčinou může být deprese nebo špatná životospráva. Primární nadměrné pocení pravděpodobně zapříčiňuje nadprůměrné nervové dráždění spolu s dědičností. Sekundárně mohou spustit např. některé léky, dráždivá jídla, nebo může být příznakem jiného onemocnění. Zvýšené pocení představuje nejen nepříjemný společenský a psychický, ale i zdravotní problém, související s nepřetržitě vlhkou pokožkou, náchylnou na bakteriální a houbové infekce. Pokud trpíte nadměrným nočním i denním pocením, vyhledejte lékaře.
Co zabere:
• Pravidelné a opakované dodržování tělesné hygieny,
• Výměna prádla
• Používání antiperspirantů
• Speciální nemastný krém (Excipial DeoForte), který tlumí tvorbu potu a má antibakteriální účinky
Medikamentózní léčba
Injekční aplikace malého množství botulotoxinu se využívá zejména při pocení v oblasti podpaží, dlaní a chodidel. Jeho vlivem potní žlázy omezují svou činnost, dočasně zabraňuje převodu vzruchů z nervových vláken na potní žlázy. Vstřikuje se tenkou jehlou těsně pod kůži. Účinek nastoupí obvykle po 2 – 3 dnech a efekt trvá 6 – 12 měsíců. Protože na některých citlivých místech, zejména na chodidlech, bývá jeho aplikace bolestivá, může lékař použít lokální anestezii před chirurgickým zákrokem .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.