Náplast s nikotinem pro odvykání kouření

Náplast na kuřáckou duši i tělo. Nikotin je jednou z nejnávykovějších látek a nejrychleji působících drog. V mozku totiž aktivuje procesy, jejichž výsledkem je něco jako pocit odměny. Mezi vdechnutím kouře a příjemným pocitem v organismu uběhne jen několik sekund. O kouření tabáku se proto mluví jako o opiátovém typu závislosti. Podle lékařů je závislých kolem 80 – 85 procent kuřáků.

Náplast s nikotinem pro odvykání kouření

Drogová závislost na nikotinu je klasickou drogovou závislostí, která vzniká poměrně rychle a závisí na typu tzv. nikotin-acetylcholinových receptorů v mozku. Jejich přítomnost je podmíněna geneticky.  Počet nikotinových receptorů v mozku se navíc zvyšuje lety kouření.

V Americe se 435 dobrovolníků zúčastnilo na studii týkající se závislosti na tabáku. V jedné skupině byli lidé, kteří během života vykouřili nejvíce sto cigaret a nikdy si na nich nevytvořili závislost, v druhé byly pravidelní kuřáci se spotřebou minimálně pět cigaret denně. Výsledky ukázaly, že kuřáci až v osminásobném počtu případů vzpomínají na první cigaretu jako na zvláštní a příjemný zážitek. Zároveň se u nich častěji objevovala drobná změna na genu CHRNA5, která podle vědců zřejmě usnadňuje vytvoření závislosti na nikotinu.

Přestat kouřit tedy může být složitý proces, zejména pro ty, kteří jsou již na tabáku závislí nejen sociální (kouřící parta), psychický (příjemný pocit z toho, že si zapálím, vznik kuřáckých stereotypů, čili kouření v určitých situacích), ale i fyzický (organismus si zvykl na nikotin a po zastavení jeho dodávky se objeví nepříjemné abstinenční příznaky).  Žádná kouzelná tabletka, která by kuřáka zbavila kouření, neexistuje. Při odvykání je třeba zbavit se nejen závislosti na nikotinu, ale i psychické a sociální závislosti na rituálech spojených s kouřením, např. kouření spojené s pitím kávy. Náhradní nikotinová terapie dodává do těla tzv. náhradní nikotin. Na rozdíl od kouření ho neprovázejí další tisíce škodlivých látek, které vznikají hořením cigarety (třeba dehet, oxid uhelnatý). Je dokázáno, že taková náhradní léčba nikotinem zdvojnásobuje šanci přestat kouřit. Pomáhá překonat fyzickou závislost a abstinující kuřák se tak může lépe soustředit na zbavení se psychosociální závislosti.

Náhradní nikotinová terapie má své kořeny ve Švédsku, když armáda vyvinula žvýkačky s obsahem nikotinu pro námořníky v ponorkách, kteří měli problémy nekouřit během služby. Dnes jsou na Slovensku kromě nikotinových žvýkaček k dispozici i náplasti  s různými obsahy nikotinu-podle značky buď 16 hodinové s 10, 15, 25mg nikotinu, nebo 24 hodinové se 7, 14, 21mg nikotinu. Léčba trvá 2 – 3 měsíce
Volně prodejné nikotinové náplasti nejsou tedy lékem proti kouření, ale jsou určeny na zmírnění nepříjemných příznaků, které pociťují kuřáci, když chtějí přestat kouřit-podrážděnost, přibírání, závratě, bolesti hlavy, nespavost. Ty lze zmírnit tím, že tělo bude přes kůži dostávat malé, kontrolované množství nikotinu, přičemž se dávka bude postupně snižovat. Náplasti se lepí ráno hned po probuzení na suchou, neochlupenou, nemastnou kůži buď předloktí, paže, stehna, ale ne tam, kde se kůže ohýbá. Místo aplikace se mění. Začíná se vždy silnějšími náplastmi a po několika týdnech se dávka snižuje. Léčba trvá 8 - 12 týdnů. Dávkování se upravuje individuálně podle stupně tabákové závislosti, snášenlivosti a abstinenčních příznaků.

Výhoda žvýkaček zejména pro občasné kuřáky spočívá v tom, že si je lze dávat "podle potřeby", když odvykající dostane chuť na cigaretu. Při jejich žvýkání se však současně nedoporučuje jíst ani pít. Účinek náplastí nezávisí na příjmu jídla ani nápojů a uvolňování nikotinu z nich je plynulé. Nikotinové žvýkačky i náplasti patří do kategorie léků, které si pacient hradí sám. Každý lék má i nežádoucí účinky. Jsou napsány v příbalovém letáku. Výrobce musí napsat v podstatě vše, co se kdy vůbec vyskytlo u lidí, kteří tento lék užívali. A přestože jsou při odvykání abstinenční příznaky jako deprese, úzkost, zvýšená chuť jíst či nespavost, dostaly se tyto příznaky i mezi možné nežádoucí účinky náhradní nikotinové léčby, protože se nedají dobře oddělit od abstinenčních příznaků.
Je však třeba si uvědomit, že pokud by měla cigareta příbalový leták a podléhala stejným předpisům jako lék, nejenže by se nikdy nemohla prodávat, ale její seznam možných nežádoucích účinků by byl velký jako encyklopedie.

Jak se používají náplasti
• Náplast se denně ráno lepí na čisté, suché místo na kůži bez přítomnosti ochlupení či poranění, nejlépe na rameno, bok nebo hrudník
•  Náplast pomáhá zmenšit abstinenční příznaky při nedostatku nikotinu. Nikotin se v případě používání náplastí vstřebává přes kůži. Aby se zabránilo místnímu podráždění kůže, náplast je třeba lepit střídavě na různá místa na kůži.
• Zvolenou oblast není vhodné ošetřovat kosmetickými přípravky, tělovými mléky, zásypy, aby náplast na pokožku dokonale přilnula.
Nikotinem je možné se předávkovat, pokud odvykající při používání náplastí současně kouří. K projevům předávkování patří bolest hlavy, nevolnost, bušení srdce, slinění, bolest břicha, pocení, závratě, průjem a podobně. Při projevech předávkování je třeba se poradit s lékařem nebo lékárníkem, nebo vyhledat zdravotní pomoc.
Po skončení kouření se některým lidem mohou vytvořit v ústech afty (vřídky na sliznici úst), ale jejich souvislost s nikotinem není jasná.

Autor: Lenka Kostková