Nápoje pro sportovce

Nápoje pro sportovce nejsou módním výstřelkem. O tom, kdy pít a co pít při sportu se už napsalo hodně. Pitný režim při tělesné námaze je totiž velmi důležitý, od něho závisí kvalita sportovního výkonu.

Nápoje pro sportovce

Dehydratace se odráží například na schopnosti soustředit se i na reakčním čase. Ale není voda, jako voda-složení nápojů rozhoduje o tom, jak rychle se voda dostane tam, kam třeba. Klíčovou roli v nápojích sportovce hraje sodík-přesně tentýž prvek, pro jehož vysoký výskyt nejsou některé minerálky vhodné na každodenní pití.

Sodík je hlavní složkou soli v potu, proto se do některých nápojů přidává spolu se sacharidy. Na optimální rehydrataci při delší tělesné námaze je vhodné přidávat do nápojů sodík v množství 460 až 1150 mg / l a sacharidy od 80 do 350 kcal / l. Kromě toho, že sodík ovlivňuje celkový stav tekutin v organizmu, jeho ztráta také významně ovlivňuje vznik svalových křečí a  slabost. Po absorpci vody sodík pomáhá organismu tuto vodu zadržet a snižuje její vylučování močí. Nápoje s obsahem sodíku jsou nutné při cvičení trvajícím déle než dvě hodiny, ale i při námaze, kde dochází k výraznému pocení. Výzkumy ukázaly, že na hodinu cvičení je třeba zkonzumovat asi 345 mg nebo více sodíku na to, aby se zachoval objem plazmy a hladina sodíku v plazmě. Toto množství se snadno zajistí pomocí dobře vyváženého sacharidově-elektrolytového nápoje.

Nápoje se sodíkem pomáhají rehydratovat rychleji než nápoje bez sodíku, přičemž přídavek sacharidů brání únavě svalů. Na pocit žízně se přitom nevyplatí spoléhat. Když se hlásí žízeň, vypijeme pouze polovinu z objemu tekutin, co naše tělo už ztratilo. Mechanismus žízně nás nenabádá napít se, dokud se z těla neztratí dvě procenta tekutin, což je už hraniční situace. Když totiž dojde ke ztrátě tekutin-například pocením-a sníží se objem krve, čímž se krev zahustí, srdce se musí více namáhat, aby přečerpalo krev do organismu. Narůstá tepová frekvence, zhoršuje se přísun kyslíku, zaostává odstraňování oxidu uhličitého a odpadních produktů z namáhaných svalů.

Při ztrátě tekutin se také zvýší tělesná teplota, což oslabuje fungování enzymů v organizmu. Ztráta 4% tekutin snižuje výkon Ø o 40%, ztráta 10% je smrtelná. U sportovců, kteří zabírají naplno, je rychlost pocení 0,1 - 2,5 litru za hodinu. Když je však okolní teplota vyšší, není ničím zvláštním ani vyšší rychlost pocení.

• Hypotonické nápoje: Mají nižší koncentraci iontů, než voda, obsahují do 4 % sacharidů.
Jsou vhodné pro rekreační sportovce, turisty, běžce či cyklisty.

• Izotonické nápoje: Obsah iontů je v nich stejný, jako v krvi, jsou vhodné během
intenzivní námahy a po ní. Zejména při sportech, kde svaly dostávají dlouhodobě zabrat. Jsou schopny do organismu rychle doplnit vodu, udržují vnitřní prostředí na přiměřené úrovni.

• Hypertonické nápoje: Koncentrace iontů je v nich vyšší než v krvi, i sacharidů mají více než 8%. Nejsou vhodné pro pití během námahy. Jde spíše o regeneračně nápoje.

Autor: Martina Dvořáková