Nehty jsou indikátorem zdraví

Nehty se vytvářejí tím, že organismus vylučuje přebytky stravy, a to ve formě minerálů a bílkovin. Tak jako v případě vlasů, i nehty jsou zrcadlem tělesné kondice a výrazně odrážejí změny v organismu během růstu.

Nehty jsou indikátorem zdraví

Indikátorem zdraví je barva nehtů
Červenorůžové prozrazují dobrou kvalitu krve a zdravou fyzickou a duševní kondici. Načervenalé signalizují špatnou kvalitu krve, což je způsobeno nadměrnou kvalitou potravin, jako cukr, sladkosti, tropické ovoce, ovocné šťávy, mléčné výrobky s ovocem, oleje, chemické látky, drogy a povzbuzující nápoje. Tmavočervené znamenají zvýšené množství mastných kyselin a nadměrný příjem živočišných produktů, zejména masa, vajec a sýrů. Bledá barva nehtů je projevem nedostatečného krevního oběhu a svědčí i o nízké hladině hemoglobinu.

Ne všichni mají stejnou kvalitu nehtů
Některé ženy s dlouhými nehty je mohou využívat jako velmi kvalitní pracovní nástroj, například při drhnutí připečených pekáčů. Nehty se jim nanejvýš zbrousí. A naopak, některé je nepoužívají na žádné takového drastické činnosti, pracují v rukavicích, nehty pravidelně pilují a používají zpevňovací laky, a nehty ne a ne dorůst, a jakmile povyrostou, lámou se. Pokud jsou nehty příliš měkké, nedokáží odolat normálnímu zatížení a rychle se zatrhnou. Tato vlastnost je geneticky podmíněná.

Tvrdé a silné nehty jsou důsledkem
nadměrné konzumace potravin bohatých na bílkoviny a tuky živočišného původu. Příčinou měkkých a jemných nehtů je spíše rostlinná strava spolu s povzbuzujícími nápoji, jako káva a alkohol. Často mají lidé nehty se svislými rýhami, které jsou často plastické. Je to důsledek nevyrovnané stravy s množstvím sacharidů a soli, ale příčinou může být i nešetrné zacházení s nehtovým lůžkem, případně jejich okusování. Nehtové lůžko se může příliš invazivním způsobem poškodit, proto může být část nehtu hrbolatá. Jediná pomoc je nechat nehet vyrůst.

Nehet vyrůstá z nehtového lůžka
Na dolní straně ho překrývá tenká kůžička ve tvaru půlměsíce. Kůže obklopující nehet se nazývá nehtový val. Nehty tvoří tvrdá bílkovina keratin.

A jak nehet vlastně vznikl?
Podle odborné literatury se nehet vyvinul během evoluce z drápů. Je to tvrdá, zakulacená plošinka na koncích každého z prstů na rukou i nohou. Nehty na rukou odrůstají od špičky až k bázi přibližně každých šest měsíců. U nehtů na nohou je to zhruba dvojnásobný čas. Nehty jsou náchylné k poškození v důsledku rozdrcení nebo tlaku. Někdy se zkroutí nebo zhrubnou. Poškození často způsobují i bakteriální a plísňové infekce, různá onemocnění, nedostatek vitamínů nebo minerálních látek. Vrozené anomálie, ale i přílišné lakování a kouření.

Okusování nehtů
Okusování nehtů patří do kategorie zlozvyků. Obvykle se vyvine u malých dětí, které to napodobují často jeden od druhého. V pozdějším věku to může signalizovat i některé psychické problémy. Okusování nehtů je signálem neklidu a nervozity. Při přetrvávajícím okusováním si může člověk zakusovat nehty až do krve, což je nejen bolestivé, ale může to nehty poškodit a rozhodně vypadají nepěkně. Jelikož okusování nehtů obyčejně provádějí děti, je třeba dbát na to, aby měly nehty vždy pěkně ostříhané nakrátko a bez různých záděrů a zlomenin. To často způsobuje, že si dítě zuby pomůže napravit poškozený nehet. V krajním případě může rodič použít bezbarvý lak, který učitele nepodráždí a dítěti takový nehet určitě chutnat nebude. V každém případě je to velmi nechutný zlozvyk. Působí to nevkusně, někdy se člověk i oklepe při pohledu na ruce s okousanými nehty. Následné ranky, otoky, záněty konečků prstů jsou jasně viditelné a navíc, ten, kdo opravdu trpí tímto zlozvykem, má prsty neustále v ústech.

Autor: Martina Dvořáková