Pokud máte bolest za hrudní kostí, která má pálivý, svíravý, tlakový charakter, může vystřelovat do ramene, krku, čelisti či žaludku, dostali jste zřejmě infarkt. Bolest přitom provází pocení, nevolnost, závratě, popelavá barva pokožky, objeví se i dechová nedostatečnost, případně se může projevovat i jako žaludeční nevolnost či pocit zkráceného dechu. Ženy si méně často stěžují na bolest či tlak v hrudi.
Co dělat?
Postiženého posaďte do pohodlné polohy na zem, aby si opřel hlavu i záda. Nenechte ho o samotě, nedovolte mu jíst, pít ani kouřit a uklidňujte ho. Okamžitě přivolejte sanitku. Pokud jde o doteď zdravého pacienta, měl by si nechat rozpustit v ústech lék s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Anopyrin, Acylpyrin, Aspirin) v dávce 300 mg. Pacient s ischemickou chorobou srdeční, resp. takový, co už infarkt překonal, by měl okamžitě užít zmiňovanou kyselinu acetylsalicylovou, dále nitroglycerin a pokud má bušení srdce, betablokátor, který mu již předtím předepsal lékař. Do příjezdu sanitky měříme puls, pokud máme tlakoměr, i tlak.
Angina pectoris je svíravá bolest ve středu hrudníku, která se šíří až do krku, připomíná pálení žáhy a vystřeluje až do ramen, pacienta zalévá studený pot, srdce mu buší, pociťuje strach a úzkost, velmi typické je podvědomé gesto zaťaté pěsti nebo celé dlaně přitlačeného na střed hrudníku.
Co dělat?
K úlevě od bolesti obvykle vede přerušení námahy, postiženého je nejlépe posadit někam, kde si může opřít záda i hlavu. Ležící poloha srdce více zatěžuje. Je třeba zabránit i působení chladu, především studeného větru, protože právě tato kombinace má provokující účinek. Skutečnou úlevu však přináší až podání nitroglycerinu pod jazyk, ten účinkuje už po 2 – 3 minutách.
Příznaky špatně trénovaného srdce:
1. Zadýcháme se už při výstupu do 2. patra (v horším případě i dříve), musíme odpočívat, nápadně se zpotíme, případně se objeví příznaky anginy pectoris, která se projevuje jako svíravá bolest ve středu hrudníku šířící se do krku a ramen, nápadná bledost, studený pot, vystupňované bušení srdce, strach, úzkost.
2. V klidu náš puls dosahuje hodnotu nad 80 tepů za minutu.
3. Už po malé námaze (výstup jen do 2. patra) počet úderů srdce přesáhne 90 tepů srdce za minutu.
4. Ještě 10 minut po námaze se nám puls nezpomalil a přesahuje 80 tepů za minutu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.