Jak si správně změřit tlak? Ušetřete si cestu k lékaři a změřte si tlak sami. S digitálním tlakoměrem to není žádný problém. Pokud si však chcete naměřit opravdu objektivní hodnoty, musíte dodržet jisté zásady:
1. Dvě hodiny před měřením nekuřte, odpusťte si nápoje s obsahem kofeinu, nejezte těžká jídla a vyprázdněte si močový měchýř. Pět minut před měřením zůstaňte v klidu, zklidněte se. Pokud jste sportovali nebo se fyzicky namáhali, tlak se změřte až dvě hodiny po této činnosti.
2. V místnosti, kde si tlak měříte, by měla být pokojová teplota. Sedněte si na židli, záda si opřete a nohy spusťte na zem. Ničím se nerozptylujte a pravidelně dýchejte.
3. Ruku, na které budete tlak měřit, položte na podložku ve výši srdce. Tlakoměr by měl být ve stejné výši. Pokud ruku a tlakoměr položíte níže, než je vaše srdce, naměřené hodnoty budou vyšší. Naopak v případě, že ruku položíte výše, naměříte si nižší hodnoty.
4. Manžetu upevněte tak, aby se její spodní okraj nacházel 3 centimetry nad loketní jamkou. Manžeta musí dobře přiléhat na ruku. Na dražších přístrojích je místo na manžetě, které musí být umístěné nad loketní jamkou, zřetelně označeny.
5. Při nafukování manžety vy sami v okamžiku pocítíte vymizení pulsu, což znamená, že tlak v manžetě se vyrovnal systolickému tlaku. Tehdy odečtete hodnoty naměřeného tlaku. Většina digitálních tlakoměrů tento okamžik automaticky rozpozná během nafukování manžety.
6. Před opakovaným měřením je třeba manžety vyfouknout všechen vzduch.
Pozor na naměřené hodnoty!
Optimální tlak u dospělého člověka je 120/80.
O mírně zvýšeném tlaku hovoříme při hodnotách 140-159/ 90-99 (lehká hypertenze)
Středně zvýšenému tlaku odpovídají hodnoty 160-179/ 100-109 (středně těžká hypertenze)
O vysokém tlaku hovoříme při hodnotách 180 a víc/ 110 a víc (těžká hypertenze)
Nízkým tlakem trpíte při naměřené hodnotě 90 a méně / 60 a méně (hypotenze)
Kupujete tlakoměr? Na domácí použití se doporučuje elektronický tlakoměr. Klasický rtuťový tlakoměr si totiž vyžaduje i použití fonendoskopu a laiků je nevhodný. Přesnost elektronických tlakoměrů se ověřuje podle mezinárodních protokolů BHS (British Hypertension Society) a AAMI (Association for the Advancement of Medical Instrumentation). Při koupi tlakoměru si ověřte, zda je označen těmito značkami.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.