Jaká cesta vede k rovným zubům?


Dokonale rovný chrup má jen malé procento populace.

Jaká cesta vede k rovným zubům?

Většina lidí má větší nebo menší odchylku od ideálního rovného chrupu, čímž vznikají problémy různého druhu.Strojky dnes už nejsou jen železné "klece " v ústech.


V léčbě těchto nedostatků pomáhají fixní zubní strojky, snímatelné a udržovací zubní strojky.
Zejména fixní rovnátka můžete vidět u lidí různého věku, pohlaví, zájmů.


Při každé ortodontické léčbě je velmi důležitá hygiena, na kterou musí pacient dbát, protože fixní nebo snímatelný aparát vytváří podmínky pro rychlejší usazování povlaku a tím způsobuje rychlejší vznik zubního kazu.

Snímací zubní strojky se musí nosit minimálně 14hodín denně, při jídle a některých aktivitách se ale mohou vyndat.Nošení zubního strojku by se nemělo přerušovat na delší dobu,protože zuby a čelist se velmi rychle posunou zpět do původního stavu.


Fixní aparáty jsou složeny ze zámků a tyto jsou navzájem spojeny drátem, který umožňuje aktivní pohyb zubu nebo celých skupin zubů. Výhodou je permanentní účinek na zuby, a tím aktivnější a účinnější léčba.Po odstranění fixního aparátu léčba pokračuje, pacient dostane takzvaný retenční aparát, který nosí v noci
a přední úsek zubů se podlepí tenkým drátkem.
Léčba trvá přibližně 18 až 30 měsíců, každý případ je individuální.

Udržovací strojek je vyjímatelný a nosí se po léčbě fixními aparáty různě dlouhou dobu přičemž jeho nošení se pozvolna vynechává. Jeho cílem je zabránit vyrovnaným zubům, aby se vrátily do původní "křivé" polohy
Může se nosit přes den i v noci.

Někdy se zuby po léčbě fixují i pevně nalepeným drátkem.
Většina zdravotních pojišťoven na zubní rovnátka dětem přispívá.

Autor: Martina Dvořáková