Proč se bát po infarktu sexu?

I pokud máte nemocné srdce, sexu se bát nemusíte. Dobrou zprávu pro kardiaky zveřejnili američtí vědci - sex je bezpečný pro prakticky všechny pacienty s nemocným srdcem.

Proč se bát po infarktu sexu?

Jednoduché pravidlo podle nich zní: pokud jste dost zdraví, abyste bez bolesti na hrudi nebo lapání po dechu vyšli pěšky dvě poschodí, tak si můžete užívat i milostný život.


Americká srdeční asociace (AHA) ve své vědecky podložené studii uvedla, že sex zvyšuje riziko infarktu jen mírně a to platí stejně pro osoby trpící i netrpící srdečními chorobami. Toto prohlášení hlavní lékařské odborové skupiny znamená pro srdeční pacienty, že se konečně dozvěděli odpověď na nejvíce naléhavou a přitom nejméně probíranou otázku, která osoby po srdečním infarktu a další "srdcaře" trápí. Kardiakům hrozilo vyšší riziko, že utrpí další infarkt. Vědecké údaje však překvapivě zjistily, že neexistují důkazy, že by v jejich skupině zaznamenaly vyšší počet srdečních příhod spojených se sexem než lidem, kteří srdečními chorobami netrpí.

Mnoho srdečních pacientů nezaváhá, když mají vyjít po schodech, a přesto se mnozí z nich bojí, že sexuální aktivita jim přivodí další infarkt. Podle jeho zprávy by sex měl být záležitostí, o které by lékaři měli mluvit se všemi kardiaky. Přesto to z nich dělá jen hrstka, protože jim buď navození tohoto tématu není příjemné, nebo nemají dostatek informací.

Riziko srdečního infarktu během sexuální aktivity je dvakrát nebo třikrát vyšší, než když člověk sex nemá. Avšak toto zvýšené procento rizika představuje jen velmi malou část celkového rizika, že člověk dostane infarkt. Sex je příčinou méně než jednoho procenta všech infarktů.

 

Autor: Martina Dvořáková