Průjmová onemocnění u dětí

Děti ohrožuje průjmem. Vodnaté průjmy, zvracení, horečka a bolesti břicha dětí se jeví jako střevní chřipka, jsou to však příznaky rotavirové gastroenteritidy. Rotaviry se nejsnáze přenášejí v uzavřených prostorách, např.. mateřských školkách.

Průjmová onemocnění u dětí


S příchodem zimy se zvyšuje hrozba rotavirovým průjmů. Toto onemocnění překoná téměř každé dítě do svých pěti let. Mnozí rodiče, ale i pediatři ho však podceňují. V některých případech může dojít k těžké dehydrataci, a tím i k ohrožení života dítěte. V Čechách je ročně hospitalizováno několik tisíc pacientů s rotavirem, který je vysoce infekční a může způsobit epidemii.
Vodnaté průjmy, zvracení, horečka a bolesti břicha dětí si mnozí vysvětlí jako střevní chřipku. Jsou to však hlavní příznaky rotavirové gastroenteritidy, kterými ji můžeme odlišit od nezávažných průjmů.
Rotaviry jsou vysoce nakažlivé a odolné, na nákazu stačí velmi nízká infekční dávka. Na rukou znečištěných stolicí se udrží několik hodin, na předmětech jako hračky či kliky i několik dní. Nemocný přitom vylučuje virus už jeden až dva dny před vznikem klinických příznaků. Nejsnáze se přenáší v uzavřených prostorách, kde dochází k blízkému kontaktu osob, jako jsou mateřské školy, domácnosti, ale i dětské oddělení nemocnic. Velmi často se stává, že dítě se dostane do nemocnice s jinou diagnózou a den po propuštění se vrátí s rotavirusovou gastroenteritidou.

Jedinou možností, jak onemocnění a hospitalizaci předejít, je očkování, které je v České republice zařazeno do povinného očkovacího kalendáře.

Autor: Lenka Kostková