Úrazy u dětí

Ani domov není pro děti vždy bezpečný. Na následky úrazů zemře každý rok hodně dětí. Nejvíce smrtelných úrazů se stane na cestách, ale nebezpečí číhá i na dětských hřištích či doma.

Úrazy u dětí


Přilba chrání pouze v případě, pokud je řádně zapnutá, má správnou velikost, a  při nasazení a zatřesení hlavou nesjede.
Vedle běžných odřenin a lehkých zlomenin se dětem nevyhýbají ani vážně úrazy. Úraz přitom není náhoda, každý má svou příčinu, které by se při větší pozornosti dalo předejít. Například ve Švédsku se od roku 1954 podařilo snížit počet úmrtí dětí do 15 let až o 90 procent.


Kdy pomůže přilba


Dětští chirurgové se v letě setkávají zejména se zlomeninami, úrazy hlavy, ale i popáleninami. Nejčastější úrazy se přitom stávají při běžných hrách na hřištích či jiných místech, kde si  děti hrají. Přibývá i úrazů dětských cyklistů. Američtí vědci zkoumali, zda se nošením přilby lze předejít úrazům hlavy.Zjistili, že přilba by zachránila život 184 z 247dětí, které na následky úrazu zemřely. Dítě bez přilby na hlavě je už i v Čechách spíše výjimkou, stejně je to i při bruslení. Přilba však chrání jen v případě, pokud je řádně zapnutá, má správnou velikost a nasazená a po zatřesení hlavou nesjede. Mezi řemínky a bradu se vejdou maximálně dva prsty.

 

Další hrozbou pro děti jsou koupaliště. Dítě se ve zlomku sekundy může začít topit, a to i v domácím bazénu. Například ve Švédsku mají od roku 1973 zákonem dané povinné oplocení domácích bazénů.


Děti předvídají nebezpečí až od 8 let.


Přitom na následky úrazů by děti vůbec nemusely umírat. Většině se dá předcházet prevencí, která by měla začít doma. Až 36 procent ze všech úrazů dětí se stane v domácnosti. Nejčastěji jsou na vině nedostatečně informováni rodiče, kteří neznají rizika. Podle průzkumů je až 91procent rodičů přesvědčeno, že jejich domov je bezpečný.
Nebezpečnou nástrahou pro děti jsou i obyčejná varná konvice, žehlička, léky či čistící prostředky. I doma třeba dítě sledovat, dohlédnout na jeho bezpečnost zejména vkúpeľni a kuchyni. Zatímco do věku 6 let převažují úrazy v domácnosti, později jsou děti ohroženy zejména dopravou a úrazy při sportu. Děti začínají předvídat nebezpečí až kolem 8.roku života. Reagovat jako dospělí začínají až po 12. roce života.Součástí domácnosti s malými dětmi by měly být i pojistky na oknech a balkónových dveřích. Nábytek není vhodné umisťovat v blízkosti oken. Schodiště by měla mít protismykové pásky.K poměrně častým úrazům patří popáleniny a opaření. U malých dětí by rodiče neměli používat na stolech ubrusy, protože pokud je na stole nějaký horký pokrm, dítě si ho může na sebe stáhnout.  Riziko představují i sporáky s hrnci, elektrospotřebiče či elektrické kabely a zásuvky.


A co dělat, pokud již úraz stane? Když má dítě úraz hlavy, třeba zjistit, zda je při vědomí nebo v bezvědomí. Úlohu mohou sehrát už sekundy. Třeba zajistit dýchací cesty, zjistit, zda má dítě puls. Záchranáře je třeba volat vždy při ztrátě vědomí, když dítě přestane dýchat, bolí ho hlava, je dezorientované, zvrací a má rozmazané vidění. Při poranění končetiny je důležité zafixovat ji a dopravit dítě k lékaři.
 

Autor: Lenka Kostková