Víte co je ajurvéda?

Ajurvéda: Kdo najde příčinu onemocnění, uzdravuje!

Víte co je ajurvéda?


Léčba, kterou pacientovi později specialista naordinuje, spočívá v kombinaci masážních terapií, stravy, jógy, bylinných produktů a meditace.

Úprava jídelníčku se odvíjí od dané konstituce, přičemž snahou je přivést tělo do rovnováhy. Pointou není zákaz určitých potravin, ale přiklánění se k vhodným a nevhodným. Pokud nemoc zapříčinila nesprávná strava, podle ajurvédy existují léčebné metody, které z těla odstraní toxiny. 

Od klasické medicíny se ajurvéda liší ve dvou podstatných bodech. Abychom byli zdraví, potřebujeme rovnováhu a léčit tělo i duši zároveň. A za druhé, ajurvéda léčí vždy příčinu onemocnění a jeho následky. Ajurvéda nakonec hovoří i o tom, že příznak nemoci se nesmí potlačovat, ale je třeba hledat její příčinu. Jen ten, kdo ji najde, uzdraví.

Něco je nám dáno od narození. Do této skupinky patří fyzické, duševní a emocionální charakteristiky. Během života se snažíme tyto tři složky dostat do rovnováhy. Jak? Stravou, cvičením a životosprávou. Důležité jsou tu bylinné přípravky, masáž a jóga. Jóga je dobrá na relaxaci a také na odbourání stresu. Pokud se přestaneme starat o rovnováhu zmíněných složek, právě tehdy nás nemoc navštíví.

Nejčastějším problémem, kterým lidé trpí a negativně ovlivňuje jejich osobní i pracovní život, je rozhodně stres.  Přijdou v poklusu a ani po terapii či masáži klidně neodejdou, ale znovu utíkají. Neumí relaxovat a na nic nemají čas. A právě během masáže je relax důležitý, vždyť právě ten je jedním z cílů

Indové nepreferují jíst pětkrát denně, stačí prý tři dávky, ale měly by být složeny z kvalitního jídla. Je potřeba hodně pít, vyhýbat bychom se však měli studeným nápojům. Co z tekutin žádnému pacientovi nedoporučují, je kofeinový stimulant káva.

I ajurvédská masáž je jiná než ostatní. Podstatnou složkou procedury jsou léčebné oleje a specifická je v tom, že podle ajurvédských pravidel smí muže masírovat jen muž a ženu žena.

Zajímavostí je, že ne čínská medicína se stala základem pro ajurvédy, ve skutečnosti to bylo naopak. 

Autor: Lenka Kostková