Správné osvětlení, minimalizace stresu, fyzické aktivity, konzumace ovoce a zrakové cvičení vám pomohou udržet zrak v dobrém stavu do vysokého věku. Nejdůležitějším ze smyslů, čili zrakem, získáváme více než 90 % informací. Pozornost jeho ochraně však většina z nás začíná věnovat až poté, kdy se dostaví první problémy. Dodržováním následujících pravidel zvýšíte míru pravděpodobnosti, že ostrý zrak vám zůstane do vysokého věku.
Při čtení držte text ve vzdálenosti 50 cm od očí. Dosud doporučených 30 cm je málo: při čtení dochází k intenzivní námaze očního svalu a čočky a zkrácením doporučené vzdálenosti o polovinu se přetížení očního svalu a čočky zčtyřnásobí.
Kombinujte při práci a čtení osvětlení stolní lampy s osvětlením shora. Když svítí pouze světlo stolní lampy a okolí je ponořené do tmy, osvětlený obraz působí na sítnici jako odrazové sklo. Proto jsou oči podrážděné a červené - mozek chrání sítnici před "spálením", a tak zvyšuje její zásobování krví. (totéž samozřejmě platí i na sledování televize.) Světlo stolní lampy by mělo mít 40 wattů a horní osvětlení 60 – 100 wattů.
Při práci, která namáhá zrak, je třeba v pravidelných, asi 20 minutových intervalech vstát od stolu, projít se a udělat několik cviků rukama a hlavou, čímž se zlepší krevní oběh - prokrví se sítnice a zlepší zraková ostrost, ale prokrví se i mozek a zvýší se pracovní výkonnost. Samozřejmostí by mělo být každodenní, alespoň půlhodinové cvičení na čerstvém vzduchu, které nejenže přispívá k optimálnímu prokrvování sítnice a očního svalstva, ale zvyšuje i koeficient mozkové činnosti.
Netrapte se pro nepodstatné věci a minimalizujte stres - dlouhodobá podrážděnost, rozladěnost, smutek a melancholie se promítají do oka a zvyšují nitrooční tlak. Zjistilo se, že tradiční léčení zvýšeného nitroočního tlaku nepřináší úlevu, pokud pacient nezačne pracovat na svých vnitřních postojích a náladách.
Respektujte pravidla zdravé výživy - zachovávejte dostatečný příjem vitamínů, minerálů a vlákniny; nepřijímejte jednorázově velké množství potravy nebo tekutin a zařaďte do svého jídelního lístku pomeranče a banány - věci zjistili, že obsahují látky, které prospívají zraku.
Věnujte každý den pár minut zrakovým cvičením:
Zavřete oči a natočte tvář na 2 – 3 minuty ke slunku. Uvolněte se, klidně dýchejte a nechte sítnici, aby se v "slunečním lázni" prokrvila.
Dívejte se do prázdna, sněte s otevřenýma očima. Za 3 - 4 minuty se očním svalům citelně uleví a zrak nabude novou sílu a ostrost.
Zavřete oči a přikryjte si je rukama nebo ručníkem, abyste viděli čistou tmu. Dívejte do tmy alespoň 2 minuty. Toto cvičení přináší celkovou regeneraci očí.
Předpažte a vztyčte palce, vytvářejíce mezi nimi mezeru 3 cm; podívejte se na palce a pak se zaměřte na určitý bod na stěně - před očima by se vám měl objevit třetí palec. Cvičení posiluje zrakovou ostrost.
Nikdy neignorujte varovné signály, které upozorňují, že se zrakem není cosi v pořádku: např. trvalé pálení a slzení očí, tlak vůči, bezdůvodné pobolívání hlavy, světelný věnec kolem pouliční lampy (může signalizovat šedý nebo zelený zákal).
A pozor při nočním řízení! Podle průzkumů každý čtvrtý řidič trpí určitou mírou šerosleposti. Pokud se za tmy cítíte příliš oslepováni jedoucími auty, nedokážete přečíst orientační tabule nebo neregistrujete chodce a cyklisty patříte k nim i vy.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.