Víte, že i astmatici mohou mít alergickou rýmu?

I astmatici mají alergickou rýmu, ne každý se však léčí. Lékaři upozorňují, že pokud se neléčí, může příznaky astmatu zhoršovat. Astma se naopak vyvine u třetiny alergiků.

Víte, že i astmatici mohou mít alergickou rýmu?

Dýchací cesty jsou jednotný systém. Dělí se na horní a dolní, ale v různé  míře společně reagují za řadu přirozených, ale i chorobných okolností. Toto ovlivňování, jednota dýchacích cest je podstatné pro astmatiky i alergiky. Pokud příznaky astmatu v pacientově popisu dominují, lékař se soustředí na léčení astmatu a nos zůstane neléčený.

Neléčená alergická rýma může výrazně zhoršovat kvalitu života a také stěžovat léčbu astmatu. Asi u 30 procent pacientů postupuje i do průdušek a způsobuje alergické průduškové astma. Pokud člověk pro alergickou rýmu či jiné chorobné důvody dýchá ústy, přímo do průdušek se mu dostává vzduch s vysokým obsahem dráždivých částic. Vdechovaný vzduch je příliš suchý a v zimě i studený, což může poškozovat dolní dýchací cesty a zhoršovat příznaky astmatu.

Podstatou alergické rýmy je alergický zánět sliznice nosu, při kterém dochází k otoku a zvýšení tvorby sekretu, což se projevuje zejména vodnatou rýmou nebo ztíženým dýcháním nosem, kýcháním a svěděním sliznic. Ne vždy se však tento zánět zastaví na úrovni horních cest dýchacích a asi u 30 procent pacientů postupuje i do průdušek, kdy už mluvíme o alergickém průduškovém astmatu. To se může projevit jako náhle vzniklá dušnost spojená s pocitem tlaku na hrudníku, jako zkrácený dech nebo jako pískání hrudníku.

Důležité je, aby se pacienti se všemi, i zdánlivě bezvýznamnými obtížemi, svěřili  lékaři. Při obou onemocněních existuje účinná a bezpečná léčba.
 

Autor: Martina Dvořáková