Víte, že i nos může být závislý?

Víte o tom, že dlouhodobým používáním kapek do nosu se snadno můžete stát narkomanem? Málokdo si totiž uvědomuje, že běžné kapky do nosu, které působí na principu splasknutí oteklé sliznice nosu, mají jen dočasný efekt a jejich  používání se doporučuje týden, maximálně 10dní. V  opačném případě si lze snadno vybudovat  tzv. medikamentózní rýmu. Podle jedněch nosních kapek se jí říká i sanorinismus.

Víte, že i nos může být závislý?


„Už několik let používám s malými přestávkami kapky do nosu, v posledním období asi 3 až 10 krát denně, prostě bez nich nemůžu dýchat. Nepomáhá mi dokonce ani čerstvý vzduch či pobyt u moře, "napsala do jedné internetové poradny čtenářka, která si zjevně vybudovala závislost na nosních kapkách."Chci s těmi kapkami přestat, ale vždy vydržím jen 1-2 dny a strašně přitom trpím. Na nic se nedokážu soustředit, jsem nervózní, v práci to zkoušet ani nechci, to bych nezvládla. V noci mě pravidelně budí ucpaný nos. " Sanorinismus vede k poškození nosní sliznice

Sanorinismus, odborně nazývaný také rhinitis medicamentosa, je vlastně druhem lékové závislosti.
Kapkám do nosu se říká i dekongestiva, způsobují úlevu od příznaků rýmy. Způsobují totiž snížení prokrvení nosní sliznice, mají stahující účinek. V průběhu několika minut po jejich aplikaci do nosní dírky dochází k  “ scvrkávání” sliznice nosu, výtok se sníží, pacient si nos může vyfoukat. Tento účinek trvá různě dlouho, je to vysoce individuální a závisí to i na druhu přípravku.
Lokální dekongestiva jsou v naší republice volně prodejné a měly by být vyhrazeny jen pro těžké neprůchodnosti nosu, a to jen na velmi omezenou dobu, cca 7dní, pro jejich četné a někdy závažné nežádoucí účinky. Jedním z nejčastějších je poškození řasinkového epitelu nosní sliznice s následným přechodem do těžko léčitelné formy rýmy způsobené léky. Příčinou je účinná látka, kterou tyto léky obsahují. Sanorinismus se projevuje chronickým otokem a následně atrofií (ztenčením) sliznice nosu. Dlouhodobým užíváním takových kapek se může dokonce rozpadnout nosní přepážka!


Pocit ucpání následkem vysušení?
Pokud máte ucpaný nos, nemusí to hned znamenat oteklou sliznici. Někdy pocit ucpání nosu způsobuje jen její zhoršená funkce následkem vysušení. Lidé však automaticky sahají po různých nosních kapkách, jejichž časté používání může poškozovat nosní sliznici a člověk se stane ještě náchylnějším na opakované záněty vedlejších nosních dutin. Pro zjištění, zda je nos skutečně ucpaný, nebo jen suchý, existuje jednoduchá rada: Zkuste si střídavě ucpat jednu nebo druhou nosní dírku a vyfouknout tou volnou vzduch směrem ven. Pokud zjistíte, že to jde, s největší pravděpodobností vám pomůže jen zvlhčení nosní sliznice roztokem slané vody a nemusíte používat kapky.

Alergici užívají místo nosních kapek nosní spreje, které obsahují kortikosteroidy. Říká se jim také intranasální kortikosteroidy. Aplikace je jen místní - do nosu, obvykle 1-2 vstřiky do každé nosní dírky. Je třeba si uvědomit, že neuvolňují okamžitě nos, na tomto principu nefungují. Kortikosteroidy jsou látky, které mají výrazný protizánětlivý účinek. Na rozdíl od běžných kapek do nosu (dekongestantů) se užívají dlouhodoběji a jsou účinné, jen když se podávají pravidelně, každý den. Alergici či astmatici je užívají i během celé sezóny (právě proto, aby se nestali závislými na kapkách do nosu), předepisují se i při zánětech dutin a v poslední době i na  léčbu sanorinismu, která může v závažných případech trvat i tři měsíce. Mezi lidmi však často panuje tzv. kortikofobie, strach z kortikoidů pramenící ještě z dob, kdy byly k dispozici jen systémové kortikosteroidy v tabletách či injekcích s poměrně vysokým výskytem nežádoucích účinků při dlouhodobém používání. Běžné léčebné dávky kortikosteroidů při místním použití do očí, nosu či dýchacích cest nemají u převážné většiny pacientů téměř žádné vedlejší účinky a jsou bezpečné dokonce i pro děti a těhotné alergičky a astmatičky.


I nosní kapky mohou způsobit závislost, nosních kapek a sprejů se dostane v lékárně spousta, od různých výrobců……
Někteří lidé používají kapky do nosu i celý život. Zjistí, že když si je nastříkají nebo nakapou do nosu, sliznice se odkrvuje, nos se krásně uvolní a opět se dá lehce dýchat a v noci spát jako předtím. Co se ale v reklamách na nosní kapky zpravidla neuvádí, je fakt, že tato pomoc má své hranice. Nemělo by se to s nimi přehánět, dávkovat více než tři - čtyři dny, a to jen v případě ucpaného nosu, například během chřipky nebo akutní rýmy. Jejich nadměrné užívání poškozuje nos a vzniká na nich nebezpečná závislost.

Jsou totiž lidé, kteří si během rýmy začali kapat kapky do nosu a už nepřestali. Někteří je používají i celý život. V praxi to vypadá tak, že pokud nos oteče a člověku se špatně dýchá, kápne si kapky do nosu, po kterých se mu dýchá jako v pohádce. Po chvíli však účinek kapek odezní a opět vznikne otok-stejně velký, ne-li větší než předtím. Ve snaze opět se ho zbavit, pacient sáhne znovu po nosných kapkách. A začarovaný kruh je na světě. Lidé závislí na nosných kapkách bez nich nevyjdou z domu. Cítí se bez nich jako bez pravé ruky či  mobilu. Zní to hrozivě, ale tady už nepomůže nic, jen naordinovat si tzv. odvykací kúru. Závislému člověku nepomůže nikdo, musí celý odvykací proces absolvovat a vytrpět si sám a zejména, jak při boji s každou závislostí, v prvním řadě musí chtít.
Mezi abstinenční příznaky patří panika, že pokud si je do nosu nenakape, zadusí se. Dotyčný si musí vystačit s povzbudivým faktem, že se skutečně nezadusí, nadechnout se přece může ústy. Než se sliznice "opraví", nějaký čas to potrvá. Dalo by se to přirovnat k rozhodnutí přestat kouřit.

Týden "škrábat zeď", pak začít žít nově!

Autor: Martina Dvořáková