Víte, že kdo přechází chřipku, hodně riskuje?

Kdo přechodí chřipku, riskuje.

Víte, že kdo přechází chřipku, hodně riskuje?

Viróza, chřipka či nachlazení. Účinná obrana proti těmto onemocněním zřejmě neexistuje, riziko však můžeme snížit preventivním otužováním imunitního systému. Otázky imunity však začínáme řešit obvykle až tehdy, když na nás zaútočí viry.

Při nachlazení k léčbě stačí nosní kapky a volně dostupné léky - analgetika a antipyretika.

Některá onemocnění trvají pár dní, ale chřipka dokáže člověka vyřadit i na několik týdnů. Chřipka i nachlazení patří mezi onemocnění horních cest dýchacích a zpočátku se mohou projevovat stejně.

Nachlazení se vyvíjí postupně, a přestože jsou jeho příznaky nepříjemné, nebývají závažné. Typickými symptomy jsou ucpaný nos, kýchání, bolesti v krku či kašel. Po třech či čtyřech dnech však nemoc obvykle odezní.

Při chřipce je však tělo oslabené, co se už několik hodin po nákaze projevuje pocitem únavy, přidružuje se horečka, bolesti hlavy a svalů. Virus chřipky se šíří rychle a během dalších pěti dní se naplno rozvine. Léčba trvá déle než týden, ale může se protáhnout i na několik týdnů. Mnoho lidí ji však podceňuje a i když jsou nemocní, pracují a riskují komplikace. Chřipka je po pneumokokové infekci druhou nejčastější příčinou smrti na infekci.

Jak je možné předcházet onemocnění? Podle lékařů posilováním imunitního systému. Právě ten je totiž v zimním období oslabený v důsledku sníženého příjmu vitaminů z čerstvého ovoce a zeleniny, nedostatku slunečních paprsků či nízkými teplotami. Doplňování vitamínů a minerálů má svůj význam zejména v tomto období. Většina z nás však na svou imunitu myslí, až když je pozdě. Když nemoc propukne, na vitamíny je už pozdě, i když během nemoci pomohou rychleji se zotavit, nevyléčí. Je známo, že i když spotřebujeme velké množství vitamínů najednou, naše tělo si z nich vezme jen tolik, kolik dokáže zpracovat. Ostatní bez užitku z těla vyloučí. Proto je zbytečné užívat během nemoci velké množství. Do organismu je třeba dodávat vitamíny pravidelně v doporučených denních dávkách už v předstihu, abychom organismus připravili na zvýšené nároky a podpořili imunitu. Tehdy je jejich působení v organizmu efektivní.

Prioritním zdrojem vitamínů pro naše tělo by měla být pestrá a vyvážená strava. To však v zimním a chřipkovém období často nestačí. Proto se doporučuje příjem vitaminů a minerálů doplnit ve formě multivitaminů, případně správné kombinace vitamínů a minerálů pro posílení imunity. Kombinace selenu, zinku, vitamínů A a C vzpruží zdraví a posílí celkovou imunitu. Selen chrání například cévní systém a buňky před působením volných radikálů a pomáhá tak omezit škodlivé vlivy prostředí. Vitamín A, C, biotin a niacin zlepšují stav pleti. Vitamín D, K, vápník, magnézium a mangan jsou důležité při tvorbě pevných kostí.

Chladné počasí za nemoc nemůže.

Nachlazení i chřipku vyvolávají viry, které se zachytí na nosní sliznici nebo krku, rozšíří se v horních dýchacích cestách a někdy se dostanou až do plic. Odpovědí imunitního systému je zaplavení postižených oblastí bílými krvinkami bojujícími s infekcí. Příznaky nachlazení a chřipky nejsou způsobeny samotnými viry. Jsou výsledkem pokusů organismu odvrátit infekci. Obě onemocnění se častěji vyskytují v zimě, když topení v bytech snižuje vlhkost vzduchu. Nedostatek vlhkosti vysušuje sliznici nosu a vytváří tak ideální prostředí pro množení virů a následné onemocnění. I když se chřipka nejčastěji vyskytuje v zimě, chladné počasí samo o sobě ji nezpůsobuje. Může za to chřipkový virus, který je mnohem stabilnější a vydrží déle ve studeném a suchém vzduchu.

Při chřipce i nachlazení je důležité dodržovat režim klidu, vyvarovat se jakékoliv námahy, která by mohla ještě více oslabit organismus. V žádném případě však ani jedno z onemocnění nepřechoďte!

Při nachlazení k léčbě stačí nosní kapky a volně dostupné léky - analgetika a antipyretika.

Stejnými se léčí i chřipka, ale při vysokých teplotách a v případě, že se stav nezlepšuje, je třeba navštívit lékaře. Velmi důležitý je i pitný režim, ovoce a zelenina. Pomoci mohou i byliny – mátový čaj, eukalyptový olej, zázvor, česnek. Lékaři doporučují i vyšší dávky vitamínu C.

Pomoci může i očkování proti chřipce.

Vědci měřili přenos chřipky vzduchem. Nový výzkum potvrdil obecné pravidlo, že při chřipkové epidemii je třeba se maximálně vyhýbat rizikovým veřejným prostorům, zejména uzavřeným. Reálné riziko nákazy však závisí na velikosti virových částic.

Známé cesty přenosu virů chřipky A: přímým kontaktem, nepřímým kontaktem, velkými kapkami z výdechů, kašlání a kýchání nemocných a aerosoly, které zůstávají po vypaření se takových velkých kapek. Zvlášť kontroverzní je aerosolová cesta přenosu, neboť existují pouze slabé důkazy nákazy zprostředkováním tohoto přenosu.

Autor: Martina Dvořáková