Víte, že laktační psychóza může postihnout i otce?

Laktační psychóza postihuje i otce. Poporodní deprese nepostihuje jen čerstvé matky, ukazuje se, že jí trpí i část novopečených otců. U některých žen poporodní pocity prázdnoty, smutku a úzkosti vedou až k vraždě dítěte. Lidově se říká, že se matce vrazilo mléko do hlavy. Něco podobného se však děje i s muži. Podle vědců může poporodní deprese postihnout zhruba každého desátého otce. Je to překvapující a nové.Toto číslo je mnohem vyšší, než by většina lidí očekávala.


Poporodní deprese u mužů je stále cizí pojem pro většinu lidí.
U ženy poporodní deprese obvykle pramení ze stresu a úzkosti, které jsou spojeny s únavou, nedostatkem spánku, změnami v manželském svazku a obavami o  finance a práci. Otcové prožívají něco podobného. Ve zprávě, která zahrnovala analýzu dat o 28.004 mužích na celém světě, nové otce postihly depresivní příznaky mezi třetím a šestým měsícem od narození dítěte. Přesně toto období se potvrdilo i u žen. Většina těchto studií však nesledovala případy klinické deprese diagnostikovaných lékařem, ale brala v úvahu depresivní příznaky prostřednictvím dotazníků nebo rozhovorů. Někteří odborníci tvrdí, že takový způsob může přeceňovat skutečnou míru deprese, jiní si myslí, že odhaluje i skutečné, zatím nediagnostikované onemocnění.


Přestože se říká o poporodní depresi, ve skutečnosti se začíná rozvíjet mnohem dříve. Už během těhotenství nebo dokonce ještě před ním. Narození dítěte ji jen vyostří. Studia zjistila, že z 4400  těhotných žen, 457 mělo poporodní depresi a u poloviny z těchto žen se porucha vyvinula buď během těhotenství nebo v průběhu devíti měsíců před tím, než otěhotněly.


Nejmírnějším formou poporodní deprese je "baby blues". Zažije ho až osm z desíti matek.Projevuje se poměrně brzy po porodu - žena je plačtivá, podrážděná, často mění své nálady. Způsobené je hormonálními výkyvy. Při dostatečném odpočinku a opoře blízkého okolí rychle odezní.


Naopak nejtěžší formou je postnatální psychóza. Je poměrně vzácná, postihne zhruba jednu matku z tisíců. K výkyvům nálady se přidávají nesmyslné myšlenky, halucinace, nespavost, afekt a agresivita vůči dítěti. Je to život ohrožující stav, který je důvodem k okamžité hospitalizaci matky. Pokud už jednou žena překonala poporodní psychózu, riziko, že se objeví i při druhém těhotenství je bez preventivní léčby 75 až 90 procent.

Depresivní projevy rodičů každopádně patří do rukou odborníka. Podle psychologů se totiž mohou v budoucnosti odrazit i na samotném dítěti.

Autor: Lenka Kostková