Víte, že některé bylinky si poradí i s depresí?

Deprese se považuje za jedno z nejbolestivějších onemocnění vůbec. Kdo už s ní měl v životě do činění, ví, že duše dokáže bolet mnohem více než tělo.

Víte, že některé bylinky si poradí i s depresí?

Onemocnění nemusí dostat nálepku deprese. Nemusí dokonce vůbec jít o onemocnění. Pocity smutku, osamělosti či úzkost jsou nám známy všem a nejraději bychom je vygumovali ze svých životů. Ale je rozdíl mezi tím, když jde o onemocnění  nebo se jedná jen  o pocit, který je přechodný a snadno léčitelný. Někdy stačí rozhovor s  přáteli nebo se vyplakat.  Občas to pozná pouze odborník. Povzbuzující je informace, že každá těžká překážka a prodělaná krize člověka posílí.

K signálům, že je třeba přijmout pomocnou ruku, resp. vyhledat ji, patří dlouhodobá sklíčenost, celkové znechucení, které trvá dlouho a nic ho pozitivně neovlivňuje. S depresí jdou ruku v ruce fyzická onemocnění jako například problémy s krevním oběhem, narušení imunity nebo závratě. Snad nejnebezpečnější je uvěřit faktu, že nic nepomůže, nic tedy zkoušet není třeba.

Mnoho lidí má sklony léčit nemoci bez lékaře, prostě chtějí si pomoci sami. Dobrou zprávou je, že účinná léčba může být bylinkami. Tyto jsou nejúčinnější:

Třezalka tečkovaná
Je nejznámější antidepresivní bylinka. Aby však třezalkový čaj pomohl, měl by se popíjet pravidelně. Denně postačí tři deci, měl by však být neslazený a především čerstvý. Zaručí dobrý spánek a potlačí stres i strach. Třezalka pomáhá zejména, pokud má deprese spouštěč a skrývají se za ní výkyvy počasí (zimní deprese z nedostatku slunce a podobné). Ukázalo se, že je účinný i při léčbě orgánů, které při depresí trpí, například žaludek.

Ženšen
Označuje se také jako "všehoj asijský" - tato rostlina působí na organismus antistresově, čímž ho chrání a také rozpouští negativní pocity. Tato trvalka se používá v čínské medicíně už roky. Zvyšuje výkonnost - mentální i fyzickou a odstraňuje všechny příznaky deprese - patří sem například porucha koncentrace nebo únava. Ženšen se i snaží vrátit chuť do života a zkvalitnit spánek, který v depresivních stavech bývá často narušen.

Meduňka lékařská
Je známá jako bylinka, po které se snadno usíná. Máloco potřebuje depresivní člověk více, než dlouhý a kvalitní spánek. Meduňka však pomáhá i celkově při psychické vyčerpanosti (uklidňuje napjaté nervy), v případě bušení srdce a při silných bolestech hlavy.
 

Autor: Martina Dvořáková