Nemoci z nachlazení

Člověk trpí průměrně jednou až třemi chorobami spojenými s dýcháním ročně. Často se kýchání, smrkání či bolavý krk vážou právě k podzimu a zimě. Oblékejte se přiměřeně a nezapomínejte na heslo, že nic se nemá přehánět. V tomto období se totiž spojuje několik negativních faktorů. I ty však člověk dokáže porazit nebo alespoň omezit. Pokud byste se chtěli nemoci stoprocentně vyhnout, museli byste se v podstatě zcela izolovat od lidí a věcí, kterých se dotýkali, a to zřejmě ani nemůžete, ani nechcete. Existují však i další pravidla, která dokáží vaše šance na nemoc snížit.

Nemoci z nachlazení

Větrání je nezbytné
V zimě trávíme mnohem více času v uzavřených prostorách. To je sice samozřejmé, ale ne zcela správné. Právě uzavřené a zejména nevětrané prostory jsou totiž skvělým semeništěm nákazy. Pokud se nedonutíte vyběhnout na polední procházku jako v létě, dbejte alespoň na pravidelné větrání. Ideální je otevírat okno na pár minut dokořán, čerstvý vzduch místnost pořádně protáhne a okno zavřete. Větrání je třeba opakovat několikrát denně.

Aktivní životní styl
S krátkými dny, dlouhými večery a ochlazením nejednou opadává i chuť rozhýbat se. Kolo už je ve sklepě, stejně jako tenisová raketa. Namísto rekreačního sportu mnoho lidí upřednostňuje posezení s kamarády v hospodě nebo polehávání na gauči před televizí. Pak se není co divit, že tělo zvyklé na určitou fyzickou formu, snadněji podlehne nemoci. Snažte se přemoci a část cesty do práce přejděte pěšky, jděte si zacvičit do fitness centra. Pokud počasí dovoluje, vsaďte na klasické zimní sporty jako bruslení či lyžování.

Čisté ruce jsou základ
Mytím rukou o něco častěji v zimě určitě nic nezkazí, naopak. S vyšším množstvím lidí trpících rýmou stoupá i možnost, že bakterie, které skončily i na vašich dlaních, způsobí nemoc. Pokud přicházíte v práci do kontaktu například s penězi a nemůžete si každou chvíli mýt ruce, spolehněte se na antibakteriální gel.

Množství vitamínů
Dostatek vitamínů je základ-zejména vitamínu C. Nejvíce ho má kiwi, pomeranče a grapefruity, takže tohoto ovoce byste si měli dopřát opravdu dostatek. Pokud nepatříte k milovníkům ovoce, můžete vitamín C doplnit i tabletkami.

Oblékání s rozumem
Ani málo, ale ani příliš. Pokud se zahalíte do silných vrstev svetrů, triček a roláků, tělo se začne potit. A to vám v zimě může uškodit stejně jako jektání zuby. Pobyt ve vlhkých propocených věcech, vašemu zdraví určitě neprospěje. Oblékejte se proto přiměřeně a nezapomínejte na heslo, že nic se nemá přehánět.