Není citron jako citron aneb Pozor na pití citronové vody

Pití citronové vody se stalo hitem nejen mezi lidmi, kteří přísně dodržují zásady zdravého stravování, ale pije ji i spousta lidí, kteří to se zdravým stravováním až zas tak nepřehánějí, ale rádi by pro své tělo něco pozitivního udělali. Příprava není nijak složitá a ani způsob konzumace nevyžaduje žádná specifika. I když jedno zásadní omezení tady je!

Není citron jako citron aneb Pozor na pití citronové vody

Co se stane s naším tělem, když použijeme citron s pesticidy?
Trend citronové vody se rozšířil poměrně rychle a mnozí z nás na ni nedají dopustit. Obyčejná sklenice teplé vody s polovinou vymačkaného citronu hned po probuzení a ještě před snídaní, je jednoduchý trik, jak nastartovat metabolismus. Citrony mají vysoký obsah vitaminu C, který je úžasným bojovníkem proti nachlazení. Jsou také zdrojem draslíku a ten stimuluje mozek a nervové buňky.

Nakolik je důležité to, jaký citron použijeme?
Není citron jako citron. V dnešní době hodně ovoce a zeleniny zdaleka neodpovídá tomu, jak si pamatujeme jejich chuť před pár let. Citrony nejsou výjimkou a jejich kůra obsahuje více škodlivých látek, jak si mnozí myslí. Pesticidy, které se nacházejí na jejich kůře, se nedají smýt obyčejnou vodou. I proto se nedoporučuje dávat nakrájené citrony na kolečka do džbánu s vodou. Ideální, když citron zbavíte kůry ještě předtím. Dokonce nestačí kůru jen vydrhnout, ale úplně odstranit. Alternativou může být i bio citron. Pozor však na nástrahy, není bio citron jako bio citron. Ten pravý by se měl konzumovat hned, aby se na povrchu nestihla ještě vytvořit plíseň. Nejčastější reakcí je alergie nebo reakce pokožky na tyto chemické látky. Zarudnutí, vyrážky či pálení vám může způsobit potíže i několik dní po konzumaci. Stačí přitom i kolečko takového citronu s chemicky upravenou kůrou. Kromě toho, při dlouhodobém užívání si můžete koledovat o hormonální nerovnováhu, respirační onemocnění, astma či kožní onemocnění. Nejsilnější účinky, které dokáží zbavit citrony pesticidů má alkohol. To je důvod, proč je citron v alkoholických nápojích výjimkou.

Autor: Martina Dvořáková