Nemůžete usnout? Je nad ránem a vy se stále převalujete v posteli a ne a ne zabrat? Potom děláte něco, zdánlivě zanedbatelného, špatně! Nabízíme vám přehled nejčastějších chyb, které vedou k probdělým nocím.
Jdete do postele s elektronikou
Jste v posteli v kontaktu častěji se svým tabletem, čtečkou knih nebo telefonem, než se svým partnerem? Pak se nedivte, že v noci nemůžete pořádně usnout a budíte se. Nejedna studie potvrdila vliv elektronických zařízení, které se nám vloupaly do postele, na kvalitu spánku. Všechny byste je měli odložit alespoň hodinu před spaním. Modré světlo, které elektronika vyzařuje, zabraňuje tvorbě melatoninu, který pomáhá tělu rozlišovat, zda je noc, či den, a podle toho určuje náš biorytmus.
Čekáte odpověď
S užíváním chytrých telefonů, tabletů a notebooků souvisí i další rušička spánku, a tím je večerní konverzace. Ať už s kamarády nebo s přítelem, může to mít vliv na to, v jakém stavu se ráno probudíte. Spánek vám může narušit pípnutí zprávy, ale i podvědomí. Podle vědců to, že večer řešíme nějaké složitější situace, může negativně ovlivnit spánek. Podvědomí, které čeká na odpověď, vám nedovolí upadnout do spánku spravedlivých a několikrát za noc vás donutí vstát a podívat se na telefon nebo tablet, zda nepřišla odpověď. Takže večer si maximálně popřejte dobrou noc a snažte se vyhnout konverzaci, která vám nedá spát.
Nevěříte v sílu kofeinu
Můžete tvrdit, že na vás kofein nefunguje a že káva před spaním s vámi nic neudělá, ale prostě to pravda být nemůže. Šálek obsahuje zhruba 80 až 120 miligramů kofeinu, což nakopne váš organismus tak, že se v noci můžete několikrát probudit. A nemusíte to ani přisuzovat šálku kávy, kterou jste si dali po večeři. Zkuste si ale někdy tento večerní rituál odpustit a uvidíte, že se ráno probudíte odpočatější. Pozor si dejte i na čaj. Ano, pokud si dáte mátový nebo bylinkový, pravděpodobnost, že se v něm bude skrývat kofein, je minimální. V odpoledních a večerních hodinách se snažte vyhnout černému, zelenému, ale i bílému čaji.
Dopřejete si čokoládu
Celý den jste to vydrželi a na čokoládu jste ani nepomysleli. Takže večer je vlastně nejlepší příležitost, jak tento malý úspěch oslavit. A čím lepším, než například čokoládovou zmrzlinou? A potom se můžete připravit na bezesnou noc. Pokud si rádi pochutnáte na skutečně kvalitní čokoládové zmrzlině (nebo i čokoládě samotné), vystavujete své tělo příjmu kofeinu. Speciální tmavá čokoláda může mít až 31 miligramů kofeinu, což odpovídá zhruba plechovce coly. Extra tmavá čokoláda obsahuje také teobromin, u něhož je prokázáno, že způsobuje nespavost.
Nedokážete vypnout
Dost na tom, že neumíte společně s dveřmi od kanceláře zavřít i svou práci a myslíte na ni i doma. Ale lidé, kteří nejsou schopni se za celý den ani na chvilku zastavit a popřemýšlet nad tím, nad čím potřebují, se to snaží dohnat v posteli. Co oddaluje spánek, protože mozek, ačkoli tělo je unavené, se najednou probere a začne fungovat na plné obrátky. Lékaři doporučují, dát si před spaním půlhodinovku sami se sebou. Během té doby si vyřešte vše, co by vás v posteli mohlo rozptylovat, připravte si věci na druhý den a pak už pouze zapadněte do peřin a v klidu sněte.
Holdujete pálivé jídlu
Před spaním byste se už od chladničky měli držet dál. Kromě toho, že to neprospívá vaší linii, tak tím může utrpět i váš spánek. Zejména pokud jsou vaší vášní kořeněná nebo tučná jídla. Aby je tělo strávilo, potřebuje vynaložit mnohem více žaludečních šťáv, než při nějakém lehkém jídle, takže se zmobilizuje, aby mohlo fungovat na plné obrátky. A i když si půjdete lehnout a usnete, kvalitního spánku se nedočkáte. Místo toho, aby organismus odpočíval a přepnul do režimu spánku, snaží se nějak poprat s těžkým jídlem.
Dáváte si skleničku na spaní
Podobně je to i s alkoholem. I když máte pocit, že sklenka vína na dobrou noc vám nemůže uškodit, je to právě naopak. Ve skutečnosti si tím spánek úplně rozhodíte. Je pravda, že se vám pravděpodobně podaří usnout mnohem rychleji, ale vnímá to jen mozek. Tělo se musí vypořádat s alkoholem, který jste mu vlili do žil a který musí spálit. Kromě toho působí alkohol močopudně, takže se vám klidně stane, že vás v noci probudí touha zajít si na záchod. Pokud se chcete ráno probudit odpočatě, pak si dejte sklenku při večeři, ale před spaním už ne.
Cigareta na dobrou noc
Bavit se o škodlivosti kouření je snad zbytečné. Tak alespoň jedna poznámka. Nikotin působí stimulačně, takže pokud si zapálíte před spaním, možná pak budete mít problémy pořádně usnout. Neplatí to ale pouze o klasických cigaretách, stejné zlo vám způsobí i e-cigareta nebo nikotinové náplasti.
Málo cvičíte
I když by se to mohlo zdát reálné spíše opačně, tak pokud si občas nedáte trochu do těla, neosvojíte si správné spací návyky. Pravidelný pohyb totiž pomáhá melatoninu, aby se vyplavoval v tu správnou dobu a fungoval jako hodiny pro bdění a snění. Nemusíte ale uběhnout maraton, stačí, když si občas sednete na kolo, půjdete se proběhnout, zaplavete si nebo si vyrazíte na procházku.
Máte teplo v ložnici
Špatný spánek může být způsoben i nevhodnou teplotou v ložnici. I když máme každý trochu jiné preference, optimálně by se rtuť teploměru měla v této místnosti pohybovat mezi 16 a 21 stupni. Člověk se pak může pohodlně přikrýt a není mu příliš teplo. Samozřejmě je jasné, že pro někoho je tato teplota příliš nízká. Přesto byste se ale měli snažit držet v ložnici rtuť teploměru spíše níže. Organismus se zpomalí a bude lépe relaxovat.
Hádáte se s partnerem
Je jasné, že nikdo se nehádá rád. Ale pokud máte problém, snažte se ho s partnerem vyřešit dříve, než půjdete spát. Při vášnivých diskuzích se totiž v těle zvyšuje hladina kortizolu a dalších stresových hormonů, což vám znemožní usnout kvalitním spánkem. Nesnažte se tedy před spaním vyřešit problémy celého světa, raději si je nechte na dny, kdy budete více v klidu a budete schopni relaxovat.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.