Nové pohledy na pečetění zubů

Zapečeťují se zuby dětem? Ne všichni zubaři jsou „pro", "Nechcete, aby vaše dítě mělo zkažené zuby? Dejte mu je co nejdříve zapečetit! Stomatologové doporučují zapečetit zuby dětem hned po jejich prořezání na povrch. Toto doporučení je v posledních letech stále populárnější a stále více rodičů se jím řídí. Jenže, je to opravdu to nejlepší, co může rodič udělat pro zdravé zuby svého dítěte? Více zubních lékařů pečetění zpochybňuje.

Nové pohledy na pečetění zubů

Důvodem zapečetění zadních zubů je fakt, že žvýkací plochy těchto zubů mají členitý, rýhovaný, někdy až porézní povrch. Tento povrch je vhodným místem pro ukládání zbytků potravy, v nichž nejčastěji dochází k procesům, vedoucím k tvorbě zubního kazu. Předejít tomuto je možné zapečetěním uvedených rýh.
Zub se nejdříve vyčistí speciální pastou, nanese se na něj hmota na pečetění a zafluoriduje se. Takto ošetřený zub má hladký povrch a nemá hluboké rýhy, do kterých by se mohly usazovat zbytky jídla.

Stomatologové doporučují zapečetit zuby dětem hned po jejich prořezání na povrch. Uzavřou se hlavně šestky-jsou to trvalé zuby, které má člověk nejdéle. Pečetění vydrží 3 až 5 let, dokud se neokouše nebo nepoškodí jiným způsobem. Mnohaleté výsledky zapečetění stomatology jednoznačně potvrdily, že pečetění rýh zadních zubů podstatným způsobem snižuje tvorbu zubního kazu na těchto místech.

Jenže nemálo zubařů má jiný názor na věc, a tento zákrok nedoporučují. Pacienti se setkávají dokonce s přímým odmítnutím zubaře udělat pečetění, přestože by na něm mohl zubař vydělat. Zákrok totiž zdravotní pojišťovna neproplácí, rodič musí zaplatit plnou sumu sám. Tito lékaři tvrdí, že rodiče se pak na zapečetění příliš spoléhají, čímž se u dětí zhorší zubní hygiena. Zuby se dětem mnohem častěji kazí na boku a ne na žvýkací ploše zubu, která se pečetí.  Pokud na něm rodič trvá, je možné ho udělat.  Ale mnohem důležitější je pořádně si čistit zuby. Pokud to dítěti nejde, měl by mu s ústní hygienou pomáhat rodič. Z boku zubu se pečetění nedělá, proto už dvanáctileté děti by se měly naučit používat zubní nit na čištění mezizubních prostor, aby zabránily vzniku zubního kazu.

Odpověď na otázku, zda zapečetit či nebo ne, tedy není jednoznačná. Zákrok může pomoci snížit riziko vzniku kazu, ale jedině tehdy, pokud dítě nepoleví v zubní hygieně, ale si bude zuby čistit tak, jako kdyby je zapečetěné nemělo.

Autor: Martina Dvořáková