Nový rok a předsevzetí, která se tak obtížně plní

Znáte to. V naší zemi a kultuře jsou zvyky a tradice respektované a s láskou se je většina lidí snaží i vykonávat. Například Vánoce a s ním spojená tradiční večeře s rybou, vánočním cukrovím, stromečkem a dárky pod ním. Tyto tradice jsou pěkné a díky podpoře okolí a rodiny, která se podílí na jejich přípravě se také snadno uskutečňují. Podobně jsou na tom i Velikonoce. Ale co Silvestr? Samozřejmý je přípitek o půlnoci, ohňostroj, přání si všeho dobrého do nového roku. U nás je Silvestr spojen i s novoročními předsevzetími, člověk se snaží, aby další rok byl lepší. S odhodláním si dáváme předsevzetí, ale často už po pár týdnech není po nich ani stopy. Zapomínáme a vzdáváme se už po prvních neúspěších. Kde je chyba?

Nový rok a předsevzetí, která se tak obtížně plní

Mezi nejběžnější předsevzetí patří
• vylepšení postavy formou cvičení nebo zhubnutí,
• nalezení nové práce,
• naučit se nový jazyk nebo jinou činnost / malování, vyšívání, háčkování /
• předsevzetí trávit více času s dětmi nebo na čerstvém vzduchu, či s přáteli
• u studentů zlepšení si známek, požádání o zvýšení platu u zaměstnanců
• přestat kouřit

Předsevzetí jsou však nebezpečná ne pro ty, kteří mají silnou vůli a s nasazením, bez problémů zdolávají jednu překážku za druhou v dosahování svých vytyčených cílů. Problém vzniká u lidí se slabší vůlí, s nedostatkem času, u lidí s frustrující prací. A problémem je nejen nedosažení cíle, ale i vědomí vlastní slabosti a sebeobviňování za neúspěch. Neúspěch jen upevňuje pocity méněcennosti a utápění se v nich.

Předsevzetí dáno na Nový rok je spojeno s různými pranostikami
typu " Jak na Nový rok, tak po celý rok ", které jen zvyšují váhu předsevzetí. Cíle si vytyčujeme kromě Nového roku i jindy, ale ne do takové míry jako při této tradici.

Zde je pár rad jak se vyhnout zklamání z neúspěchu
1. Nedávejte si najednou více předsevzetí.
2. Cíl musí být realistický, musíte mít o svém cíli dostatek informací, např. pokud chcete přestat kouřit, nastudujte si způsoby, poraďte se s lékařem. Zhodnoťte vytýčený cíl s vašimi dosavadními úspěšně dosaženými cíli a podle toho jejich upravte.
3. Ještě předtím si najděte podporu v okolí, někoho kdo vás bude držet, když to budete vzdávat.
4. Pokud i selžete, zkoušejte to znovu a motivujte se.
 

Autor: Martina Dvořáková