Rychlé životní tempo nelze zvládnout bez přiměřeného odpočinku. To si mnozí lidé neuvědomují. Pracují do úplného vyčerpání, přecházejí nejrůznější choroby a výsledkem bývá kolaps celého organismu. Určitě nestraníme lenochům, ale práce by neměla být prováděna až na hranici, kdy se člověk zničí tak, že propuknou civilizační nemoci.
Hektické prostředí dnes
Současný život probíhá tak, že je většinou plný termínů, povinností a boje z časem. Brzy ráno nám za ušima zazvoní budík, snídaně spolknuta v průběhu provádění dalších povinností a hned utíkáme na setkání či porady. Během oběda jsme šťastní, pokud se alespoň rychle najíme, protože na delší odpočinek nemáme čas. Takže žádné "vypnutí" nehrozí, stále přemýšlíme o tom, co je ještě třeba udělat, jestli jsme na něco nezapomněli. I cesta domů je plná napětí a honiček, potřebujeme se zastavit v obchodě, protože lednička zeje prázdnotou a doma nás čeká pár hladových krků včetně toho svého. Po příchodu domů si uvědomíme, že je doma nepořádek, spousta neumytého nádobí, je třeba učit se s dětmi. A tak odpočinek opět odkládáme a jsme smířeni s tím, že začíná druhá směna. Pokud jsme na to sami, často nevíme kam dřív skočit, od hrnců, k úkolům našich ratolestí či k pračce. A tak vlastně nestihneme polovinu z toho, co jsme si po příchodu z práce předsevzali. A to jsme si plánovali večer se podívat po nedohledné době na nějaký film. Namísto toho usínáme u televize. Ráno nás opět strhne při zvuku budíku a jsme opět v jednom kole, navíc se snažíme dohnat resty z předchozího dne a odevzdat práci ještě v termínu. Inu, den má 24 hodin a my máme pocit, že nám nestačí. Ale kam se vlastně spěcháme?
Touha po oáze klidu
Není vůbec zvláštní, že po takovém soustavném časovém tlaku každý občas zatouží po chvíli klidu. Bohužel ani ten vysněný prostor na odpočinek nepřinese úlevu. Snažíme se zaplnit ho tolika aktivitami a chceme si všechno vynahradit, takže opět sledujeme hodinky a nakonec si ten vytoužený odpočinek vůbec neužijeme, ale jen jeden druh stresu nahradíme jiným. Technický pokrok postupuje dál a dál, disponujeme přístroji, které by nám měly usnadnit práci a ušetřit čas. Tím se zase zvyšují požadavky na množství výkonů a tak jsme stále nespokojeni, nervózní, tlačeni časem, stresem a napětím. Zapomínáme se zabývat vlastními potřebami, aktivitu vůbec nestřídáme s odpočinkem, nemáme čas na příjemné lenošení a stále jsme nuceni hnát se vpřed. Tak si stále stěžujeme, že jsme unavení a vyčerpaní, marně sníme o klidném místečku. Velmi bychom potřebovali přírodu, klid a relax. Na klidné místečko se můžeme sice vydat, otázkou však je, zda si na něm vůbec dokážeme odpočinout. Úplně nejlepší by bylo, vytvořit si vlastní ostrůvek klidu, na který bychom se dokázali každý den vypravit.
Jak to bylo v pravěku
Pračlověk musel být stále připraven na nebezpečí ohrožující život. Výhodou naší společnosti je, že mnoho nebezpečných úkolů za nás vykonávají stroje a přístroje. Ani prádlo nemusíme prát ručně, s nádobím si poradí moderní myčka. Pokud se potřebujeme někam dopravit, nasedneme na MHD, vlaku nebo do auta a za chvíli jsme v cíli. Nedílnou částí výroby je i technika a automatizace či robotizace. Navzdory tomu všemu si musíme poradit s tím, co zažíval pravěký člověk: bojujeme, utíkáme, odpočíváme. Reakce v dnešní době využíváme například v dopravních situacích, kdy není vůbec čas na dlouhé přemýšlení. V dnešní době jsme ohrožováni prostředím, ve kterém se musíme orientovat, reagovat na neshody, řešit nejrůznější stresové situace. Útok nebo útěk nejsou v dnešní společnosti přípustné, pokud v ní chceme obstát. Organismus proto reaguje na tlak různým způsobem, někoho bolí hlava, jiný je napjatý. Svaly si dokážou zvyknout na zátěž, ale nitro člověka reaguje jinak. Začne se ozývat imunitní systém, tělo je oslabené. Někoho trápí poruchy trávení, u někoho se objeví sexuální poruchy. Zkuste si vytvořit svou oázu klidu tak jak to dělali naši předkové, zkuste si dopřát pravidelný odpočinek a přestávky během dne. Své povinnosti pak budete zvládat mnohem lépe.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.