Očkování proti rakovině prsu

Očkování proti rakovině prsu je na dosah. Velkou naději ženám s rizikem vzniku rakoviny prsu přináší nejnovější objev amerického vědce Vincenta Touhyho. Představil totiž vakcínu proti této chorobě. Karcinom prsu je nejčastěji se vyskytující zhoubný nádor u žen.

Očkování proti rakovině prsu

Při testech na myších se ukázalo, že vakcína zabraňuje vzniku nádorů a také zabraňuje růstu již stávajících karcinomů prsu. Vakcína obsahuje bílkovinu nalezenou ve většině nádorů prsu, která se však nenašla u zdravých žen. Touhyho objev umožňuje zacílit ženský imunitní systém na tento protein bez poškození zdravé tkáně prsu. Může ochránit ženy před rakovinou. Pokud to bude u lidí fungovat tak, jako u myší, bude to skvělé.

Než se nová vakcína stane součástí očkování čtyřicátnic, na řadu musí přijít testy na lidech. Vědec odhaduje, že zavedení vakcíny do praxe potrvá zhruba deset let. Na potřebné testy totiž zatím nejsou peníze. Touhy se rozhodl hledat vakcínu proti rakovině, protože podle něj je třeba vypracovat program očkování dospělých proti nejčastěji smrtelným chorobám-podobně jako je to u dětí. Díky povinnému očkování dětí vymizely ze světa například pravé neštovice.

Zatím existuje jen očkování proti nádoru děložního čípku. Tato vakcína je však cílena na viry, přičemž Touhyho očkování je zaměřeno adresně na rakovinovou bílkovinu.
Česká republika podle statistik patří k zemím se středním výskytem onemocnění. Karcinom prsu je nejčastěji se vyskytujícím zhoubným nádorem u žen. Představuje zhruba 18 % všech maligních  onemocnění u žen a její výskyt stále roste. Zároveň je druhou nejčastější příčinou úmrtí na zhoubné nádory u žen. U mužů se zhoubný nádor prsu také vyskytuje, ale ne v takovém počtu jako u žen.
 

Autor: Martina Dvořáková