Aromaterapie je léčivá metoda, která využívá terapeutických účinků éterických olejů. V současné době opět zažívá renesanci, protože lidé z přetechnizovaného světa často utíkají k přírodě a pokud to mají daleko, svůj účel splní i oleje z aromatických bylin, které rostly v neznečištěných oblastech.
Aromaterapie je výjimečná ve dvou směrech
Zaměřuje se nejen na léčení tělesných potíží, ale má skvělý vliv na psychiku člověka. Právě duševní stav pacienta sehrává často podstatnou roli při léčení fyzických zdravotních problémů. Při léčbě éterickými oleji je třeba si uvědomit několik skutečností. Nejprve je zde vůně esence, kterou používáme. Pokud je příjemná pro nos, potěší i ducha. Dále je důležitý i fyziologický účinek aromata na nervový systém a vůbec celý organismus. Přitom stačí, aby se přes pokožku vstřebalo i jen malé množství esenciálního oleje.
Jak to bylo v minulosti?
Esenciální lázně mají opravdu dlouhou a zajímavou historii. Lázně milovali již staří Egypťané. Libovaly si v nich zejména ženy, které si po voňavé koupeli dopřály masáž s vůní santalového dřeva nebo cypřiše. V lázních se stejně rád uvolňoval a načerpává sílu syrský král - Antiochius. Miloval omamnou vůni různorodých parfémů a dokonce se k této jeho vášni váže zajímavá pověst: Král se jako vždy oddával voňavé koupeli, když najednou přišel k němu člověk z prostého lidu, který mu vyslovil kompliment. Uznání od jednoduchého člověka se týkalo královy krásné tělesné vůně pocházející z voňavých olejů. Král se slovům neznámého nejenže potěšil, ale dokonce za odměnu nechal člověku nalít na hlavu aromatickou mast. V tom okamžiku se do lázní přihrnuli lidé, kteří chtěli získat alespoň malou část této vzácné masti. Ironií bylo, že při odchodu z lázní na ní král uklouzl a spadl. Přenesme se však ze Sýrie do perly lázeňství, kterou byl Řím. Je třeba uznat, že celý proces probíhající v lázních měli Římané dokonale promyšlený. Při vstupu se každý návštěvník potřel aromatickými mastmi a parfémy. Pak postupně následovala chladná, vlažná a nakonec horká koupel. Završením této slasti byla aromatická masáž. Núbie, která se nacházela podél řeky Nil, je jednou ze zajímavých historických oblastí lázeňství. Lázně v Núbii vykonávali otroci. Nejprve se na celé tělo natřelo těsto, které mělo očišťující účinky. Teprve potom přišly na řadu éterické oleje. Pravdou je, že ne vždy v dějinách byly lázně oblíbené. Byly doby, kdy se považovaly za zdraví škodlivé a lidé se jim obloukem vyhýbali. Tyto časy jsou dávno za námi a my se můžeme s radostí oddávat voňavým léčivým pramenům horké vody.
Chcete vědět jak mají lázně probíhat, aby byly prospěšné pro vaše tělo i duši? Zajímají vás nejpoužívanější éterické oleje a jejich použití? V tom případě čtěte dále.
Co jsou to éterické oleje?
Éterické oleje můžeme charakterizovat jako koncentrované tekuté látky, které se dokáží rozpustit v oleji, mléce nebo alkoholu. Nezapomínejte, že ve vodě se nerozpouštějí. Tento poznatek je velmi důležitý pro jejich správné použití. Účinky éterických olejů obecně lze nazvat jako antiseptické, antibakteriální a dezinfekční. Jelikož jsou aromatické oleje silně koncentrované, je třeba být při používání obezřetní, aby koncentrát nevyvolal alergii. Vždy upřednostňujte kvalitní oleje vyrobené z přírodních zdrojů
Jak má vypadat správná koupel využívající éterické oleje?
Koupel s přidáním éterických olejů by měla trvat maximálně 20 minut. Tuto hranici se nedoporučuje překračovat. Teplota vody by měla mít v rozmezí od 32 do 37 stupňů Celsia. Už víme, že aromatický olej se nerozpouští ve vodě. Z tohoto důvodu je třeba ho smíchat z neparfémovaným pleťovým mlékem nebo neparfémovanou pěnou určenou pro koupel. Vždy dodržujte stanovené dávkování.Směs éterického oleje a neparfémované složky dokonale promíchejte a nalijte do horké lázně. K ředění éterického oleje se využívají i zdroje domácí kuchyně, například smetana, mléko či med. Pokud chcete mít vše bez starostí, pořiďte si speciální éterický olej, který je rozpustný ve vodě. Vhodným základem pro rozpuštění éterického oleje jsou mandlový, slunečnicový nebo olivový olej. Obvykle smícháme 6 kapek éterického oleje a polévkovou lžíci mléka, smetany nebo zmíněných olejů.
Vyberte si ten správný!
Existují stovky éterických olejů se širokým spektrem účinku. Při výběru zohledňujte váš momentální zdravotní stav. Leden a únor jsou měsíce, kdy nás často skličuje smutek a melancholie. Na jejich odehnání lze použít vůni mandarinky nebo růže. Na zvýšení imunity má skvělý vliv heřmánek. Bolesti hlavy a migrénu zase odstraní levandule. Lepší náladu zajistí vůně rozmarýnu. Skořice je známá tím, že podporuje chuť k jídlu. Všestranně působí čajovníkový éterický olej. Při chřipce a nachlazení nezapomeňte na omamnou lázeň pod taktovkou zázvoru.
Doporučujeme ...
Dopřejte si alespoň jednou týdně horkou léčivou koupel. Poděkuje se vám nejen vaše tělo, ale i mysl. Správný výběr vůně vás zbaví negativních myšlenek a aspoň na chvíli se prostřednictvím omamných vůní přenesete do kouzelného světa, kde neexistují starosti a problémy. Zkuste se oddat tomuto zdraví prospěšnému rituálu a zapomenout starosti všedního dne.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.