Onemocnění žil, křečové žíly a možnosti jejich léčby

Onemocnění žil je vážná diagnóza, kterou ale mnozí lidé berou na lehkou váhu. Navíc žilní problémy má stále více mladých lidí. Proč tomu tak je a jaká je účinná prevence?

Onemocnění žil, křečové žíly a možnosti jejich léčby

Chronické onemocnění žil
Chronické onemocněním žil postihne v naší republice ročně kolem 20 000 lidí. Vyplývá to ze statistik. Většina z nemocných však návštěvu lékaře odkládá. Nejde přitom jen o estetický problém. Lékaři upozorňují, že je to vážná diagnóza. Žilní problémy má mít podle nich stále více mladých lidí.

Včasná diagnóza a léčení
Návštěvu lékaře není třeba zbytečně odkládat, prevence a včasná léčba mu pomáhají buď nemoci předejít, nebo alespoň zpomalit její vývoj. Češi přesto raději upřednostní samoléčbu a volně prodejné doplňky či masti. Odborníci to označují za špatné rozhodnutí. Lék na předpis má totiž přesně stanovenou účinnost, u výživového doplňku to nemusí být přesně deklarováno. Zanedbání problémů se žilami může vést nejen k poškození kůže, podkoží či otevřeného vředu na nohou, ale až k plicním emboliím a trombózám.

Příčiny
Při vzniku tohoto zánětlivého onemocnění hraje roli dědičnost, ale i nesprávný životní styl. Dědičnost je čtvrtinově neovlivnitelným faktorem. Zbytek se ale dá ovlivnit. Když ho pacient odbourá, pomáhá to při prevenci, léčbě, zpomalí to vývoj onemocnění. Je třeba se vyhýbat sedavému způsobu života, dlouhé práci ve stoje, nesprávnému sezení. Rizikovým faktorem je i nadváha či nízká konzumace vlákniny, chůze na vysokých podpatcích, těsné oblečení, častá zácpa, kouření, užívání antikoncepce nebo hormonální léčby.

Léčba probíhá celý život
Léčba onemocnění je celoživotní. V prvních stádiích se používá kompresivní léčba pomocí stahujících obvazů a punčoch. Za velmi efektivní označili odborníci medikamentózní protizánětlivou léčbu, léky a vitaminy, které zpevňují žilní stěnu. V případě, že vzniknou křečové žíly, je třeba je ošetřit chirurgicky. Opět zde platí to, že včasná diagnóza zajistí méně invazivní chirurgický výkon.
 

Autor: Lenka Kostková