Opalovací krémy chrání před rakovinou kůže, jen je musíte používat!

Asi není člověk, který by nemiloval sluneční paprsky. Ale všeho moc škodí. I když v současné době existuje celá řada kvalitních přípravků, které zaručí bezpečné opalování. Co vám ale nezaručí je, že je budete svědomitě používat. Přečtěte si mýty, které opalovací přípravky provázejí.

Opalovací krémy chrání před rakovinou kůže, jen je musíte používat!

1. Když máte základní opálení, nepotřebujete ochranný krém
Žádné opálení vás neochrání od UV záření. To vám pomůže akorát v tom, že vás sluneční paprsky nespálí, nebudete mít už problémy se zarudnutím a citlivostí na dotek. UV záření však přes toto opálení projde a tak nejste vůbec chráněni.

2. Pokožka se ničí opalováním pouze do 18 let, pak je to už jedno
Je to pouze spolehlivá výmluva na to, abyste se klidně bez výčitek vyhřívali na slunci. Pravdou však je, že je úplně jedno, v jakém jste věku, slunce je vždy stejně nebezpečné. I když je dětská pokožka citlivější, neznamená to ještě, že byste pak již byli zázračně chráněni před jeho působením.

3. Mám tmavou pokožku, nemusím se ničeho obávat
Ve skutečnosti máte díky tmavší pokožce pouze nižší riziko vzniku rakoviny kůže. To se snižuje v některých případech až o 30 procent. Neznamená to však, že byste byli zcela chráněni. I v tomto případě potřebujete ochranný krém, který nepropustí nebezpečné UV záření.

4. Stačí mi chránit si pokožku obličeje
Stejně jako je nebezpečné ostré slunce na pleť na obličeji, ohrožuje i zbytek vašeho těla. A zapomínat byste neměli nikdy ani na nohy a chodidla. Zároveň se použitím opalovacího krému chráníte i před předčasným stárnutím pokožky. Takže jeho aplikování není dobré nikdy podceňovat.

5. Všechny opalovací krémy nad SPF 15 jsou zbytečné
Tento mýtus vznikl kvůli jednomu výzkumu, který se domníval, že výše ochranné čísla nejsou účinnější a zároveň ani potřebné. Doba však pokročila a tyto krémy jsou natolik kvalitní, že dokáží ochránit i velmi citlivou a světlou pokožku. Navíc vás chrání i déle než SPF 15, takže určitě není vhodné zatracovat je.

6. Potřebuji slunce kvůli vitaminu D
Ano, toto je pravda, ale není nezbytné, abyste se kvůli tomu opalovali přímo v poledne na tom nejostřejším slunci. Na to vám postačí i běžný pohyb venku a 15 minutová procházka i v době, kdy je pod mrakem. Vitamin D tak dostanete do těla mnohem šetrnějším způsobem.

7. Nepotřebuji opalovací krém, již nejsou rizikové hodiny
I když se neopalujete v době od oběda do čtvrté odpoledne, kdy je slunce nejostřejší, potřebujete nějakou ochranu. Toto období dne totiž znamená pouze fakt, že vám proniká do pokožky více UV záření. A ne, že by pak přestalo slunce takové paprsky úplně vyzařovat. Ochranu potřebujete během celého dne.

8. Jsem alergický/á na všechny opalovací krémy
Pokud jste měli problém s alergickou reakcí na nějaké opalovací krémy, zajděte ke kožnímu lékaři. Ten vám poradí speciální přípravky pro velmi citlivou pleť, které můžete zakoupit v lékárně. Také se poohlédněte po bio výrobcích, protože problémem může být pouze nějaké chemické složení v nich.

9. Rakovina kůže není nebezpečná
Toto bohužel platí jen v případě, že zasáhnete opravdu včas. Ale mnoho lidí si změny na pokožce nevšimne tak brzy. Navíc, když se nacházejí taková znaménka na zádech, ani si na ně nemůžete dostatečně vidět. V tom případě je rakovina již velmi agresivní a rychle metastazuje. Ochrana před ní je tedy o to důležitější.

10. Chemikálie v opalovacích krémech jsou nebezpečnější než opalování
Právě kvůli tomu nekupujte podezřele levné a neověřené výrobky. Když sáhnete po lety ověřených značkách, nemusíte se jistě ničeho obávat. A právě jejich unikátní složení vám zajistí dostatečnou ochranu před UV zářením, rizikem vzniku rakoviny kůže a jejímu předčasnému stárnutí.

Autor: Martina Dvořáková