Opalování léčí, prodlužuje život a zlepšuje náladu

Pobyt na slunci je zdravý. O tom není pochyb. Ale víte o tom, že pomáhá nejen s dobrou náladou, pevnými kostmi, ale prospívá také srdci? Jen se to ním nesmí přehnat. Pokud to přeženete, následky se projeví třeba až za několik let a mohou být smrtelné.

Opalování léčí, prodlužuje život a zlepšuje náladu

Zásady slunění
Dodržujete během slunečných a teplých dní pobyt v chládku mezi 11. a 15. hodinou? Používáte opalovací krém s ochranným faktorem a vhodné oblečení na pláž? V tom případě se slunce nemusíte bát. Právě naopak! Podle studie z Journal of Internal Medicine sluneční paprsky doslova léčí, prodlužují život a umí si poradit i s toxickým odpadem!

Opálení žijí déle
Na vzorku 30 000 švédských žen od 25 do 64 let přišli vědci na to, že vyhýbat se slunci jako čert kříži rozhodně není dobrý nápad. Úmrtnost mezi ženami, které se nevystavovaly slunci, byla přibližně dvojnásobná oproti skupině s nejvyšší expozicí slunci. Ženám, které se sluní, hrozí menší riziko kardiovaskulárních chorob a žijí 0,6 až 2,1 roku déle než ženy, které se slunci vyhýbají. Kůže, vystavená slunci produkuje více vitamínu D, který je známý jako spolubojovník s celým zástupem onemocnění, včetně rakoviny. Podle studie se z pokožky vylučuje také oxid dusnatý, který je schopen snižovat krevní tlak a navíc i beta-endorfiny. Ty vysvětlují, proč je slunění pro některé lidi tak návykové.

Všeho moc škodí
Navzdory všem výhodám přijímání slunečních paprsků se vyplatí dodržovat předchozí lékařská doporučení v rámci prevence před rakovinou kůže. Vyhýbat se pálícímu slunci kolem poledne, používat krémy s UV faktorem alespoň 30, ochranný nátěr obnovovat každé dvě hodiny a chránit stejným způsobem před ostrým sluncem zejména nejmenší děti. Všechny zdravotní benefity slunění totiž platí pouze v případě, že tato doporučení neporušíte. Přílišná expozice slunci naopak přispívá ke stárnutí kůže, vzniku zhoubných kožních nádorů a přinejmenším ke vzniku bolestivých spálenin. Kvalitní opalovací krémy jsou snadno dostupné, jen je třeba na ně nezapomínat! A pokud se vám zdá cena příliš vysoká, spočítejte si kolik bolesti, času a peněz stojí léčba, které lze předejít.

Autor: Martina Dvořáková