Opar - průběh, léčba a prevence

Opar je nepříjemný a bolestivý puchýř na rtu. Většina z nás s ním má své osobní zkušenosti. Medicína toto onemocnění popisuje jako herpes simplex a řadí ho mezi virová onemocnění.

Opar - průběh, léčba a prevence

Co je Herpes simplex?
Herpes je virové onemocnění vyvolané virem Herpes simplex (HSV). Herpetické viry patří k nejrozšířenějším z virů, odpovědným za široké spektrum onemocnění. Trpí na něj přibližně 80% populace. Tento virus má tu zvláštnost, že po překonání infekce prožívá doživotně ve specifických nervových buňkách. Při vhodném podnětu (nejčastěji při oslabení organismu) se projeví vznikem puchýřků na rtu. Herpetických virů je více druhů. Známe Herpes simplex typ 1, 2, 3, 4, 5, 6. Herpes na rtu nejčastěji způsobuje herpes virus typ 1. Typ 2 způsobuje genitální herpes, který se projevuje na genitáliích žen i mužů v podobě vyrážek. Herpes virus typu 3 způsobuje neštovice (varicella) je to běžné dětské onemocnění s vodnatými vyrážkami po celém těle, sliznicích a ve vlasech. Malé děti ho snášejí většinou dobře, ale u dospělých může mít i závažnější průběh. Obvykle se vyskytuje jen jednou za život. Po překonání neštovic virus doživotně přetrvává v nervových buňkách a aktivuje se už jen zřídka, a to v jeho závažnější formě, která se nazývá pásový opar. Typ 4 způsobuje infekční mononukleózu. Je to velmi nepříjemné infekční onemocnění, které způsobuje zánět hrdla a mandlí. Léčba spočívá v jaterní dietě a klidovém režimu. Během onemocnění může dojít k onemocnění jater a "zvýšení jaterních testů". Typ 5 se nazývá cytomegalovirus.Infikovaných je 40 - 80% lidí. Je podobný infekční mononukleóze (infekční mononukleózu způsobuje i cytomegalovirus). Typ 6 vyvolává onemocnění, které se nazývá erythema subitum. Je to krátce trvající infekční onemocnění s vyrážkou (k výsevu vyrážky dochází zpravidla po poklesu teploty), která je velmi krátce přítomna.

Jak se můžeme infikovat?
Infekce virem 1 se přenáší kapénkovou nákazou, ale i slinami. Herpes virus 2 je přenosný pohlavním stykem. Neštovice se přenášejí jako kapénková infekce. Je to jedno z onemocnění, které se rychle šíří v kolektivech, ale i v rodině. Genitální herpes může být vyvolán typem 1 i typem 2.

Jaký je průběh herpetické infekce?
První infekce se obvykle objeví v raném dětském věku, pravděpodobně po polibku s infikovanou osobou. Virus projde kůží, dostane se do nervu a natrvalo zůstane v nervovém spojení a zůstává v tzv.latentní formě. Nastává první infekce, která mívá nejzávažnější a klinicky odlišný průběh od dalších infekcí. V dětském věku se projevuje vznikem vřídků v dutině ústní (afty), méně často jsou přítomny vodnaté vyrážky na horním rtu. Často jsou zvětšené krční lymfatické uzliny. Později se vyskytují typické vyrážky na rtu, které se mohou aktivovat při různých stavech včetně chřipky, nachlazení, menstruace, únavy, při emocionálních stresech, poranění, silném slunečním záření, jednoduše, když se necítíte v pořádku. Při aktivaci virus přechází z nervu do kůže a do okolí vašich rtů, kde způsobuje vznik oparu. Nezapomínejte - herpes je infekční! Virus je schopen infikovat ostatní části těla. Pro snížení rizika přenosu infekce neumožněte ostatním dotýkat se herpesu nebo používat společný ručník, nádobí a podobně. Postižený by se měl vyhýbat kontaktu s očima, protože infekce očí může vést ke vzniku vředů rohovky. Třeba se vyvarovat praskání puchýřků a strhávání strupů, nakolik se může herpes infikovat různými mikroorganismy a tak jistě může dojít k infikování prstů virem.

První příznaky
• pocit štípání, pálení, bolesti či škrábání na rtech, v okolí úst či nosních dírek
V průběhu několika hodin
• objeví se množství puchýřků (většinou menších než 5 mm) naplněných kapalinou, které jsou koncentrovány na jednom místě
• mírná teplota (kolem 37 - 37,5 o C)
• zvětšené lymfatické uzliny
• mohou se objevit vředy v ústech (při prvních oparech)
Po třech až pěti dnech
• puchýřky praskají, a do cca dvou dnů se na nich objevují stroupky

Jaké jsou komplikace?
Komplikace se vyskytují zejména u pacientů s nízkou imunitou. Mohou se vyskytnout například oční herpetické infekce. Mezi vážné oční komplikace patří zánět oční rohovky a vyžaduje odborníka, očního lékaře a Infektologa. Ve výjimečných případech se mohou vyskytnout nejzávažnější komplikace herpetických infekcí, a to zánět mozkových blan, který je vždy velmi vážný a vyžaduje intenzivní nemocniční léčbu. Oproti zánětu mozkových blan je méně závažné postižení nervů a obrna lícního nervu. Projevuje se poklesem ústního koutku, nemožností přivřít oko.

Jak herpes léčit?
I když onemocnění většinou odezní za 7 - 10 dní bez jizvy, je vhodné sáhnout i po léčivech. Ty jsou však nejúčinnější, pokud se podávají na začátku onemocnění. V našich lékárnách jsou běžně dostupné krémy s účinnou látkou (např. Zovirax, Herpesin apod.). Pokud se však vyskytne komplikovaný průběh tohoto onemocnění, případně se opar vyskytuje velmi často, je nutná návštěva u lékaře, který naordinuje pacientovi virostatika v tabletách. V lidovém léčitelství se na zmírnění choroby využívá výtažek z bílé lilie. Při léčbě tohoto onemocnění je důležité doplnit do organismu vitaminy skupiny B (B-komplex), vitamin C (kyselinu askorbovou) a zinek. Nelíbejte a nedotýkejte se rtů!

Další rady
Omyjte postižené rty slaným roztokem, připraveným z 1 - 2 čajových lžiček soli na půl litru teplé vody.
Udržujte postižená ústa čistá a vlhká, na jejich ochranu použijte antiseptickou mast nebo krém.
Vhodné jsou roztoky esenciálních olejů - např. tea tree oil, levandulový, meduňkový.
Chraňte postižená místa před silným sluncem.

Prevence
V neposlední řadě je však důležitá i prevence před tímto nepříjemným onemocněním, která spočívá ve zvýšení imunity (vitamin B, C, A, echinaceový sirup a zinek), dostatku spánku a odpočinku. Zkusit můžete i preventivní aplikaci krémů a balzámů na rty s lyzinem ( lyzin - aminokyselina obsažená v mléce a mléčných výrobcích).

Autor: Martina Dvořáková