Oční víčka stárnou nejrychleji. Oční víčka vyžadují speciální pozornost. Při nedostatečné péči je od určitého věku lze vylepšit už jen chirurgickou úpravou. Pokožka kolem očí je 15 krát jemnější než pokožka obličeje.
Pokožka kolem očí jako první prozrazuje věk či celkovou únavu organismu-je velmi jemná a zároveň permanentně vystavována líčení a intenzivní mimice. První vrásky se objevují kolem očí, na čele, nad horním rtem a u koutků úst. Kolem očí je však pokožka nejjemnější, a proto vyžaduje zvláštní pozornost.
Ochrana očního okolí
Ochrana jemné pokožky okolo čí se v první řadě spojuje s ochranou zraku. Po celý rok noste kvalitní sluneční brýle, které zabrání mžourání očí a agresivnímu útoku slunečních paprsků na oční okolí. V případě zhoršujícího se zraku přestaňte zaostřovat mhouření, dejte si vyšetřit zrak a noste brýle. Pokud se rozhodnete pro kontaktní čočky, mějte po ruce i dioptrické brýle (nebo "falešné" brýle) - ochrání oči a jemnou pokožku kolem nich před prachem a větrem. Pokud je to jen trochu možné, zredukujte vysedávání před počítačem a vyhýbejte se klimatizaci, sledování televize a ponocování.
Stejně důležité je nepoužívat levná, nekvalitní líčidla. A držte se co nejdál od kosmetiček a různých vizážistů, kteří s pokožkou kolem očí zacházejí jako s pracovním materiálem a ne jako s mimořádně křehkou tkání!
Odličování očního okolí
Alfou a omegou správného zacházení s pokožkou kolem očí je každodenní jemné odličování. Nepravidelné či nedostatečné odličování vede k zanášení pokožky nečistotami a jejímu rychlejšímu vadnutí. Příliš intenzivní odličování zase pokožku zbytečně namáhá a dráždí. Na pokožku obličeje nikdy nepoužívejte obyčejné mýdlo a vodu z kohoutku. Pokud však v určité situaci nemáte jinou možnost, vynechejte z procesu čištění pokožku kolem očí, která je přibližně 15 krát jemnější než ostatní pokožka obličeje. Nenechte si namluvit, že na odličování očí je nejlepší přípravek stejné značky jako přípravek na odličování a ošetřování celého obličeje. Rámci každé značky existují více i méně povedené produkty, a netřeba také zapomínat na to, že každá pokožka potřebuje něco jiného. Kromě toho mnohé "neznačkové" odličovací přípravky (na rozdíl od dekorativní kosmetiky) nejsou o nic horší než ty značkové a mohou být i lepší.
Výživa očního okolí
I když se vám zdá, že máte pokožku, která snese téměř vše a nic nepotřebuje, dopřejte si pravidelné ošetření krémem, který promastí vrchní vrstvy pokožky a zabrání zbytečnému vysušování. Mladší pokožka nepotřebuje drahé krémy, stačí její "sportovní", středně mastný krém, na který dobře reaguje. Někteří dermatologové vůbec neuznávají drahou značkovou kosmetiku s přídavky od výmyslu světa a pokládají tuto produkci jen za byznys. Nejdůležitější je podle nich pravidelné promaštění vrchních vrstev pokožky a správná životospráva.
Chirurgická úprava očního okolí
Pokožka kolem očí bývá věkem nejopotřebovanější, a tak se nelze divit, že mnohé ženy (ale i muži) se nechávají už v nižším středním věku chirurgicky vylepšit. Úprava očního okolí však patří k nejnáročnějším úkonům plastické chirurgie. Proto je velmi důležité vybrat si správného operatéra. V žádném případě to nesmí být začátečník! Úprava očních víček se provádí při lokálním umrtvení a trvá necelou hodinu. V případě horního víčka se odstraňuje okolo 15 mm široký pruh kůže a tukový váček nad vnitřním koutkem oka. Nařezaný kruhový oční sval se pak sešije jemným, vstřebávající se vláknem. Po operaci zůstává (při kvalitně provedeném zákroku) jen malá, nenápadná jizva v ohybu víčka. Dolní víčko se upravuje obdobným způsobem jako horní víčko nebo pomocí laseru (transkonjunktiválně). V prvním případě, při klasické plastice, se dolní víčko nařízne přibližně 1mm od řas a odstraní se jak nadbytečný tuk, tak nadbytečná kůže. Řez a množství odstraňované kůže však musí být přesně vyměřeno; jinak by se mohlo stát, že dojde k nepříjemnému napínání pokožky, nebo dokonce k odchlípnutí víčka. Tím by se vzhled obličeje nejenže nevylepšil, ale naopak podstatně zhoršil. Druhá možnost, transkonjunktivální plastika dolních víček (laserem), je bez krve a jizviček, protože laserovým skalpelem se vede řez vnitřkem víčka. Výhodou je nejen absence jizvy, ale i snadnější přístup k nežádoucímu tuku a možnost odstranit ho ve větším množství. Sliznice se po zákroku nezašije, pouze zalepí. Nevýhodou je nutnost celkové narkózy, protože oko je třeba chránit speciální kovovou čočkou.
Po chirurgické úpravě očního okolí patří k velmi důležité rekonvalescenci spánek na zádech, pravidelné obklady v několikahodinových intervalech a samozřejmě akceptace (postupně mizejících) otoků. V případě vydařené operace se budete z vylepšeného vzhledu radovat přibližně po měsíci.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.