Optimální věkový rozdíl mezi sourozenci

Po narození a” vypiplání” prvního dítěte řeší většina rodičů otázku kolem sourozence. Kdy je optimální doba? Jaký věkový rozdíl mezi sourozenci je ten nejvhodnější? Ale přicházejí i otázky jiného charakteru.

Optimální věkový rozdíl mezi sourozenci

Jsou maminky, které se už pár měsíců po porodu rozhodnou pro druhé miminko
Důvody? Někdy racionální. Snaha "využít" mateřskou "dovolenou a mít hned dvě dětičky za sebou. Takto se mohou vrátit dříve do práce a mají své "odsloužené". Zkušenosti hovoří o tom, že takové řešení je ideální v případě, pokud máte babičky nablízku. Ale pozor na to,  aby se z poslušného jedináčka nestal malý zuřivec, který bojuje o přízeň okolí. Maminka se snaží rozdělovat lásku a pozornost stejně, ale starší sourozenec cítí křivdu .Další člen rodiny vám může obrátit zažité stereotypy v již zaběhnutém systému. Nikdy nevíte, jak na sourozence zareaguje starší dítě a nikdy nevíte, jaké dítě se vám (z hlediska toho, kolik pozornosti mu budete muset věnovat), narodí.

Co je třeba zvážit při rozhodování?
V první řadě je to zdravotní stav. Jste po fyzické stránce v pořádku? Těhotenství, porod a kojení jsou fyzickou (i psychickou) zátěží, z níž se tělo musí postupně zotavit. Lékaři doporučují, aby žena vyčkala s dalším těhotenstvím alespoň devět měsíců od prvního porodu. Dokud se v těle opět obnoví rovnováha a rány se zahojí, chvíli to trvá. Stává se, že druhé těhotenství přijde nečekaně. Stále přetrvává mýtus, že kojení dítěte je určitý druh antikoncepce, zejména pokud žena ještě nemá menstruaci. Pozor! Reprodukce není zastavena, jen částečně omezena. Takže pokud neplánujete další dítě, nezanedbejte antikoncepci. Pokud jste však pevně rozhodnutá, že další těhotenství a vše s ním spojené zvládnete, dejte se do toho.

Podpora rodiny
Dítě musí chtít dva. Pokud je to jen vaše touha a váš  partner se jí brání z jakýchkoli důvodů, netlačte na pilu. Prodiskutujte, proč vy chcete jít do toho a on ne, případně opačně. Nemá smysl chtít druhé dítě, když se jeden z vás ještě nevzpamatoval z toho prvního. Důležité je promyslet si, zda vám bude váš partner nápomocný a můžete počítat i s podporou rodiny. První týdny a měsíce s malým miminkem a jeho starším sourozencem mohou být skutečně vyčerpávající. Pokud máte ochotné babičky, sourozence nebo kohokoliv, kdo vám chce pomoci, využijte to.

Nepřeceňujte se
Pokud vás tlačí rodina a známí do druhého dítěte, neboť malému či malé " je potřeba pořídit" sourozence, nedejte se zlomit. Pokud cítíte, že na druhého prcka nejste připravena, raději si počkejte. Je váš prvorozený náročný? Dokáže si sám pohrát, je samostatný, nebo je na vás zcela závislý? Vyžaduje hodně vaší pozornosti? Dokáže se nějakou chvilku zabavit i sám, nebo je na vás příliš navázaný? Nechá vás v noci vyspat, nebo se budí každou hodinku? Pokud máte náročné dítě, které těžko zvládáte, s druhým přírůstkem nespěchejte. Vy sama nejlépe víte, co zvládnete a co by bylo na vás moc. O dalším dítěti uvažujte v takovém případě tehdy, pokud to starší je už jak tak samostatné a nevyžaduje neustálou péči a dozor.

Finance
Uživit dvě děti je finančně náročnější než jedno. Problémem může být i malý byt, ve kterém by se větší rodinka už tísnila. Na druhé straně, pokud jsou děti narozené po sobě, výhodu máte v tom, že výbavička je zachovalá a můžete ji využít. Od kočárku až po oblečení. Prvotní výdaje nebudou tak vysoké. V případně, že máte mezi dětmi větší věkový rozdíl a věcičky po prvním dítěti už nemáte, musíte počítat s nákupem nových. Opět je třeba si zvyknout na život se sníženým finančním rozpočtem, který musí vystačit už pro větší rodinu.

Jaký je ideální věkový rozdíl mezi sourozenci?
Na toto není jednoznačná odpověď. Odborní tvrdí, že dvou až tříletý roční věkový rozdíl mezi dětmi je nejlepší, protože v takovém případě se starší sourozenec umí snadněji přizpůsobit příchodu nového člena rodiny. Výhoda je také v tom, že za nějaký čas si dokáží děti spolu pohrát. Rodiče mají ještě v čerstvé paměti jako se o malé miminko starat a co to obnáší. Nemusí to však platit pro všechny rodiny stejně. Jedno i druhé má své výhody a nevýhody. Starší dítě již mohou rodiče zapojit do péče o miminko, čímž si vypěstuje lepší vztah s novým členem rodiny. Vztahy mezi sourozenci jsou výsledkem celkové atmosféry v rodině, přístupu k výchově, ale i osobností jak rodičů tak i dětí. I když si malý přírůstek bude vyžadovat více pozornosti, nesmíte zapomínat na starší dítě. Potřebuje mít pocit, že ho rodiče milují stejně, že se mu věnují tak, jako před tím a nic mu ze strany nového človíčka nehrozí.

Ne každá žena snáší těhotenství a porod stejně
Od dalšího těhotenství mohou ženu odradit i nepříjemné zkušenosti, ty mohou přerůst až do psychického bloku. Jsou maminky, které spěchají do práce a další dítě by je brzdilo v kariéře. Počkat s dalším dítětem několik let je i otázka věku rodičů. Je známý fakt, že s věkem klesá reprodukční schopnost. Stoupá i věk prvorodiček a to až nad třicet let. Proto je potřeba zvážit, jestli po zdravotní stránce budete při plánování pozdějšího těhotenství v pořádku. Rozhodnutí přivést na svět dítě je i o odpovědnosti. Nejen za to malé, které se narodí, ale i za sebe. Aby se narodilo do podmínek, vhodných pro krásně prožité dětství.

Autor: Martina Dvořáková