Ořechy a čím jsou pro nás to pravé

Ořechy jsou pro zdravou životosprávu to pravé! Člověk je podle některých antropologů tzv. plodožravec. Plody, semena a ořechy jsou pro něj ideální stravou. Význam ořechů stále není doceněn, přestože bílkoviny ořechů se zcela vyrovnají bílkovinám masa, mléka či vajec, proto se ořechům říká i vegetariánské maso. Ořechy jsou mimořádně výživnou a zdravou potravinou.

Ořechy a čím jsou pro nás to pravé

Všichni už víme, že vhodnou stravou si každý z nás může zlepšit svůj zdravotní stav. Mezi vděčné "zlepšovače" zdravotního stavu patří ořechy. Do jejich pojídání se nemusíme nutit, neboť jsou chutné. Stačí je denně mít na pracovním stole nebo večer při sledování televize nahradit chipsy a popcorn některým z množství jejich druhů-je to doslova to pravé ořechové! Váš organismus vám za to bude vděčný.

V našich obchodních řetězcích je možnost bohatého výběru ořechů. Jsou bohaté na vitamíny skupiny B, E, D a betakaroten. Minerální látky jako selen, hořčík, železo a mangan spolu s vitamínem B výživně působí na každou buňku nervové soustavy. Některé druhy jsou bohaté na nenasycené omega 3-mastné kyseliny, které blahodárně působí na srdce. Velmi účinně působí nejen na náš hnací motor, kterým je srdce, ale i na náš komputer mozek. Některé druhy, díky již zmiňovaným nenasyceným kyselinám, pomáhají snižovat cholesterol. Olej obsažený např.. v mandlích nebo v arašídech má vynikající účinky na pěknou pleť.

Mandle na žaludeční kyselinu
V dnešním hektickém světě mnoho lidí trpí zvýšenou tvorbou žaludeční kyseliny. Několik mandlí ji zaručeně sníží a zbaví nepříjemného pálení žáhy. Jakýkoliv druh ořechů v syrovém stavu je okamžitým dodavatelem energie. Ořechy a jejich častější konzumace poslouží nejen našemu tělu, ale i naší duši. Vitamíny skupiny B působí jako elixír na zahánění depresí, únavy a podrážděnosti. Pokud si jimi chcete skutečně zmírnit některé zdravotní problémy, jezte je v syrovém stavu, neslazené a neslané.

Ořechy si můžete obohatit zeleninové nebo ovocné saláty. Mnozí z nás je nejvíce znají v koláčích a zákuscích, ale i v pražené slané podobě. Takovou se snažte omezit na minimum.

Nekonzumujte je ve větším množství vzhledem k tomu, že jsou bohaté na tuky. Nejlepší je jíst je mezi dvěma hlavními jídly. Opatrnost doporučujeme zejména lidem, kteří mají nějaký druh alergie.

Potravinové alergie umí člověku velmi znepříjemnit život. Ořechy patří mezi potravu, kterou ne každý toleruje. Nejsilnější alergen je obsažen v arašídech.

Nejlepší jsou čerstvě vyloupnuté
Tuky obsažené v oříšcích jsou většinou tvořeny nenasycenými mastnými kyselinami, což příznivě ovlivňuje zdraví pokožky, jater, sliznic, nervů říká se jim i potrava pro mozek pro vysoký obsah vitamínů skupiny B a minerálních látek obsah minerálních látek a stopových prvků je v nich asi 2,5 krát vyšší než v ostatních plodech výrazně podporují dobrou krvetvorbu a tím i léčbu chudokrevnosti vysoký obsah síry podporuje látkovou přeměnu a vylučování toxinů játry
Denně bychom měli zkonzumovat maximálně 20 ks malých nebo 10 ks velkých ořechů, nejúčinnější jsou čerstvě vyloupnuté ze skořápky nebo slupky.
Pokud jsou na ořeších malé černé, bílé nebo zelené tečky, tyčinky či paličky, vyhodíme je, protože mykotoxiny, produkty plísní, se pokládají za velmi silné karcinogeny (nejčastěji jsou napadány arašídy).

VLAŠSKÉ OŘECHY
- patří mezi nejznámější a možná i nejvíce využívané v naší kuchyni. Jsou nejbohatší na nenasycené omega 3-mastné kyseliny, draslík, železo fosfor a vápník, mohou pomoci lidem se špatným krevním oběhem a s onemocněním srdce. Jsou dobrým zdrojem zinku, který je důležitý pro imunitu organismu. Poslouží i lidem trpícím ledvinovými onemocněními, a to pro jejich nízký obsah sodíku. Jsou podpůrnou potravou pro mozek. Více výzkumů poukazuje na podobnost jejich jádra s lidským mozkem, zdůrazňují jejich význam pro periferní i centrální nervovou soustavu. Jejich častější konzumace se může projevit ve schopnosti lépe se soustředit. Mají silné antioxidační vlastnosti. Jsou velmi chutné v kombinaci s jablky, švestkami, ale i v zeleninových salátech.

JÁDRA PODZEMNICE OLEJNÉ
-   burské oříšky jsou semena podzemnice olejné, která patří mezi luštěniny. Olej obsažený v nich dobře působí na nečistou pleť. Jsou bohaté na bílkoviny. Nejčastěji je konzumujeme pražené slané, v čokoládě, ale i v pokrmech. Častější konzumace arašídů (ne však slaných nebo sladkých) může mít vliv na snížení cholesterolu v krvi. Vynikající je arašídové máslo, které natíráme na chléb. Pro jisté skupiny lidí jsou nebezpečné, protože obsahují potravinový alergen.

MANDLE
- jsou vydatným zdrojem hořčíku. Jeho nedostatek má za následek podrážděnost, úzkost a nespavost. Mandle jsou bohaté na antioxidanty, plnohodnotné bílkoviny, ale i na selen a zinek. V mandlích je více vápníku než například v mléku. Do svého jídelníčku by si ho měli dát zejména ti, kterým hrozí osteoporóza. Pomáhají také snižovat špatný cholesterol a zmírňovat pálení žáhy. Mimochodem, mandle, ovesné vločky, kukuřice, celer, sójové boby, ječmen, para ořechy a vlašské ořechy patří k protirakovinné dietě. Bílkovina mandlí je nejvhodnější bílkovinou pro pacienty se zhoubnými chorobami. Denně by se mělo zkonzumovat 10 až 15 mandlí spolu se zeleninou.

KEŠU
- svým zastoupením vitamínů skupiny B a nenasycenými mastnými kyselinami ničím nezaostávají za jinými již zmíněnými druhy ořechů. Mají velmi dobrou sladkou chuť, protože obsahují více cukru než jiné druhy. Jsou kaloričtější, proto to s jejich konzumací není třeba přehánět. Jsou dodavateli okamžité energie. Podílejí se také na tvorbě spermií. Zdravější jsou neopražené. Z ořechů kešu je navíc i výborný olej.

PISTÁCIE
- jsou známé svou nazelenalou barvu, příznivě působí na nervový systém. Pokud jste chudokrevní nebo máte problémy s očima, zkuste zařadit do jídelníčku právě pistácie. Jsou nejbohatší na železo. Obsahují hodně provitaminu A. Jsou bohaté i na vlákninu.

PARA OŘECHY
- ani jeden druh ořechů není tak bohatý na selen jako právě para ořechy. Jeho nedostatek v organizmu má nepříznivý vliv na srdečně-cévní a onkologická onemocnění. Selen je přítelem imunity a jedním z těch, co posilují imunitní systém. Jeho konzumace má vliv na zdravou a pěknou pokožku, ale i na kvalitní vlasy. Para ořechy jsou nejmastnější ze všech druhů. Jedí se výlučně syrové. Spolu s mandlemi se pokládají za nejhodnotnější ořechy.

PEKANOVÉ OŘECHY
- americká odrůda vlašských ořechů. Není v nich tolik vitamínů jako v jiných druzích ořechů, ale mají pozitivní vliv v rámci prevence rakoviny. Jejich konzumací si nejen ochráníte buňky proti onkologickým onemocněním, ale i snížíte cholesterol.

LÍSKOVÉ OŘECHY
- jsou mimořádně bohaté na vitamín E, jehož je v 10 dkg až 13,5 mg. Můžete je jíst v syrovém stavu nebo opražené. V naší kuchyni je nejčastěji využíváme do různých zákusků. Při pojídání je třeba je dobře rozkousat nebo nastrouhat na jemném struhadle, protože jsou těžko stravitelné. Nastrouhané jsou vhodné pro lidi s cukrovkou. Používají se i jako posilující prostředek pro rekonvalescenty, studenty a sportovce.

KOKOSOVÝ OŘECH
- je bohatý na vlákninu, která pomůže zejména lidem se zažívacími problémy. Kokos obsahuje nasycené tuky a tím i hodně kalorií. Na rozdíl od dužniny kokosové mléko neobsahuje žádný tuk. Je však bohaté na minerální látky. Kulináři využívají kokosové mléko na výrobu koktejlů, pudinků a krémů. Čerstvé kokosové mléko, které se pije brčkem přímo z ořechu, je ideální rehydratační nápoj na exotických dovolených v případě cestovatelských průjmů a je velmi osvěžující.

PINIOVÉ OŘÍŠKY
- semena mají chuť podobnou mandlím s jemně pryskyřičným aroma. Z důvodu dlouhého zrání a nízkých výnosů jsou piniové ořechy drahé. Třeba je rychle spotřebovat, neboť rychle hořknou! Obsahují velmi mnoho hořčíku, proto se užívají všude tam kde mandle. Pro nízký obsah sodíku jsou vhodné při ledvinových onemocněních. Mají i spoustu železa, které je užitečné při krvetvorbě a léčbě anémií. Konzumují se syrové, někdy i pražené.

Autor: Lenka Kostková