Orgasmus při porodu? A proč ne!

Porod může být krásným zážitkem. Porod je pro ženu zlomová událost v životě. Spojuje se však nejen s radostí, ale také s pochybnostmi a strachem. Budoucí matka má obavy z toho, jak to celé dopadne, strach z bolesti i z toho, zda nenastanou komplikace. Pronásledují ji pochybnosti o sobě, jak situaci zvládne, jak bude reagovat partner, zda se setká s dobrým lékařem. S porodem však nemusí souviset jen bezmoc a ponížení, je možní na něj mít i krásné vzpomínky. Porod se spojuje s množstvím emocí. Důležité však je, aby se žena cítila bezpečně.

Orgasmus při porodu? A proč ne!

Kolikrát za život dnes žena rodí? Obvykle jednou, dvakrát, nanejvýš třikrát. Tuto intimní chvíli by si měla vychutnat spolu se svým děťátkem i partnerem, aniž by ji poznamenala pachuť nepříjemného zážitku. Žena se potřebuje především cítit bezpečně. Většinou však přichází v neznámé situaci na neznámé místo a mezi neznámé lidí-takže se cítí velmi nejistě. To může ovlivnit celý průběh porodu.

Právo volby
Porod, je přirozená věc, a pokud, je vše v pořádku, tak není důvod, aby lékaři uměle zasahovali podáváním zbytečných léků, urychlením, infuzemi a podobně. To hlásá i světová zdravotnická organizace. Jenže většina našich lékařů uplatňuje spíše opačnou praxi.

Proč jsou zákroky rutinní?
Humanizace porodu nespočívá v tom, že muž může při porodu držet ženu za ruku a že se zřídil "Rooming". Dokud je muž v porodnici pouze trpěn, nesmí aktivně rozhodovat a navíc si musí za tuto službu připlatit, dokud ho nepoučí o tom, jak může partnerce pomoci, dokud čerstvé matce dítě hned po porodu odnesou jen proto, aby ho zvážili a změřili, vítězí zdravotnická rutina. Právo ženy na přirozený porod znamená zejména právo na volbu. Žena by měla být informována o tom, jaké má možnosti, a zejména by se mělo přihlížet k jejím potřebám. Nemocnice, by ženu neměly nutit do rutinních zákroků, které jsou zbytečné. Holení před porodem, klystýr, napojení na monitor v nepohodlné poloze-to vše jsou pro někoho detaily, ale celý průběh porodu dokáží ženě znepříjemnit. Podle současných vědeckých poznatků je například nástřih hráze, který se u nás dělá rutinně, opodstatněný pouze asi ve 20 procentech případů.

Začarovaný kruh
Problém představuje i to, že mnozí lékaři chtějí porod naprogramovat podle svých potřeb, a ne podle potřeb rodičky. Například je před víkendem, tak ženu odrodí dopoledne v 10.30.jenže dítě ani matka se takto naprogramovat nedají. Lékař tedy naordinuje léky, aby porod urychlil nebo vyvolal. Jenže takový umělý zásah zase vyvolá větší bolesti nebo jiné komplikace, takže lékař zasáhne opět, aby je utlumil. Lékař tak vlastně řeší situaci, kterou sám způsobil. Přirozené reakce těla jsou již zcela potlačené, takže porod může dokonce zpomalit a často končí císařským řezem úplně zbytečně. Mnohé ženy si pak myslí, že díky bohu, že jsme měli takového skvělého lékaře, který věděl, co je třeba dělat, bez něj bychom byly ztraceny. Některé se bolesti bojí natolik, že si předem s lékařem dohodnou "epidurál" (dokonce se vžil i nový termín "happydural"). Pokud je to jejich volba, je to v pořádku.

Porodní plán
Proto budoucím maminkám porodní asistentky doporučují předem si připravit svůj "porodní plán", v němž vyjádří svá přání, jak by měl porod probíhat, co by chtěli mít k dispozici (například sprchu kdykoliv) a co si naopak nepřejí (například podávání léků na urychlení porodu). S tímto plánem je dobré obhlédnout si několik porodnic, dokud nenajdou takovou, kde jsou ochotni a schopni zajistit, že budou moci rodit podle svých představ. Porod je nepřehlédnutelná věc a nemusíte se bát, že ho prospíte a že nestihnete přijet do porodnice včas.

Rodit doma?
Mnozí se nad tímto přístupem pozastaví a řeknou si, že takto bychom v životě neriskovali!

Porodní asistentka
Kdyby každá žena měla právo na svou porodní asistentku, která se o ní bude starat během těhotenství, při porodu ji bude doprovázet do té porodnice, kterou si rodička vybere, a bude ji navštěvovat i po porodu v prvních týdnech života dítěte doma, všechno by vypadalo jinak. V Česku se domácí porod provádí pouze v rámci soukromé praxe. Přestože celá péče je mnohem levnější, než když se o rodičku staral lékař.  Při normálním průběhu těhotenství zvládne porodní asistentka celou péči o budoucí maminku a její dítě-potřebuje k tomu jen výsledky odběrů a jiných vyšetření. A je to dokonce levnější, než když se o matku stará lékař, který navíc na ni nemá potřebný čas, aby ji informoval tak podrobně, jak to maminka potřebuje. Běžný fyziologický porod by pojišťovna v Rakousku či Německu žádnému lékaři neproplatila, u nás ho mají zaplacen lékaři. A to oficiálně i neoficiálně. Není žádným tajemstvím, že každé těhotné bříško je bankou na peníze. Proto mnozí gynekologové ze svých pozic neustoupí už jen z existenčních důvodů.

Orgasmický porod
Věřili byste, že na porod se dá podívat i z celkem opačného pohledu? Porod dítěte má mnoho společného s jeho početím a pro ženu může být spojen dokonce s orgasmickým zážitkem.  Prožívaly to tak mnohé ženy, které byly ochotny podělit se o svoji intimní zkušenost v americkém filmu „Orgasmický porod“. Jisté je, že porod je provázen bouřkou hormonů. Pouze bez stresu a v příjemné atmosféře se však maminky dokáží uvolnit natolik, že se mohou cítit alespoň ne nepříjemně. Neznamená to, že se lze vyhnout bolesti, ale když personál důvěřuje spolupráci matky a dítěte, vše může proběhnout hladce. Řeknete si, že proč takový zážitek nemůže mít žena, které naordinuje oxytocin do těla doktor? Neboť hormony nejlépe účinkují, pokud je vyprodukuje tělo samo, nemají po zdravotní stránce vážný problém. Žena nepotřebuje mít v sobě dávku umělé chemie, ale zdravé přirozené sebevědomí. Jenže mnohé porodnice z rodičky vyženou i základní lidský pocit sebeúcty. Pokud však partner svoji partnerku provází při porodu tak, že nad ní drží svá ochranná křídla, když se mohou v porodnici stáhnout do své intimity, když ji může masírovat, hladit a objímat, kolik chce, hormony pracují tak, jak je třeba a ještě lépe.

Matka spolu s dítětem tvoří jedno tělo. Pokud s nimi před porodem nanovo "splyne" i tatínek, vytvoří zcela přirozenou obrannou zeď proti rušivým vnějším zásahům. Lékaři i sestřičky budou jejich intimitu více respektovat a nebudou je rušit, dokud to není nezbytné. Dovoleno je prakticky vše, kromě samotného sexu, záleží jen na souhře partnerů.

Autor: Martina Dvořáková