Orginální a zdravé svačiny pro děti do školy

Dělání svačin pro děti je v dnešní době docela věda. Zvláště pokud se jedná o dítě “nežravé” a nebo o přestávkách velmi zaneprázdněné. A také je zde třeba vzpomenout na negativní působení reklam, kdy dítěti dodá energii jedna sušenka na celý den, zatímco chéb s tvarohem končí v koši.

Orginální a zdravé svačiny pro děti do školy

Když připravujeme svačinu,
často myslíme na to, jak asi bude chutnat našemu děťátku. Už víme, co má rádo a nad čím bude asi ohrnovat nos. Bez ohledu na to, co mu zabalíte a jak to vyzdobíte, vždy je způsob jak dítěti ozvláštnit jeho oddechovou přestávku při svačině a motivovat ho k jídlu. Vyžaduje to větší přípravu z naší strany, ale výsledek stojí za to. Zde je několik rad jak na to: Nechte na ubrousku (papíře, sáčku, v boxu-v čemkoli, v čem je svačina zabalená) vzkaz. Může to být například:

  • Nálepka

Některé děti jsou posedlé sbíráním nálepek, pokud vaše patří mezi ně, vyzkoušejte mu v určitý den v týdnu zabalit do svačiny takové, které mu chybí ve sbírce.

  • Obrázek

Může být jeden, ale i série obrázků. Stačí, když to bude nějaký vystřižený z jeho oblíbeným motivem nebo dítě fičí na dinosaurech nebo vílách, sežeňte mu je!. Chuť k jídlu bude o to větší! Pokud ráda kreslíte a vyžíváte se v úsměvných kresbách, neváhejte. Některé děti milují komiksy, tak jim je kreslete nebo vystřihujte ten jejich oblíbený na pokračování.

  • Sladkost

Sladkosti je třeba se vyvarovat, ale je dobře, pokud dítě ví, kdy je dostane a může se na ně těšit. Např.vždy ve středu si v boxu na svačinu najde vedle neoblíbené zeleniny i sušenku. Pozor! Sušenku může sníst až když úspěšně alespoň týden snědlo i svačinu!

  • Vtip

Děti se rádi zasmějí a pookřejí při jeho čtení. Vtip by neměl být vulgární ani urážlivý, pokud se dítěti bude líbit, určitě se s ním podělí i s ostatními kamarády ve třídě. Může to být vtip, který společně znáte a je váš oblíbený, ale i zcela nový, který jste právě vymysleli nebo který jste nedávno slyšeli.

  • Hádanka

Znáte to, jsou děti, které milují hádanky. Nechte dítě řešit jeho oblíbené otázky a hledat odpovědi! Když přijdou domů a řeknou vám správnou odpověď (pokud jim to nejde, můžete jim doma dávat nápovědy, aby to měly jednodušší) a za odměnu za správnou odpověď, druhý den dostanou svačinu dle výběru (dáte na výběr dvě, nejvýše tři možnosti)

Jakkoliv se rozhodnete ozvláštnit svačinovou přestávku svému prckovi,
určitě nezapomeňte na moment překvapení - vždy, když budeme připravovat svačinu výše uvedeným způsobem, vzkazy či obrázky, atd.. se dají nechat tak, že jsou vidět až po určitém hledání, aby si dítě pořádně prohlédlo i svačinu, kterou jste mu připravila: vždyť o to přece jde, aby ji nakonec snědlo! Pokud se zamyslíte nad tím, co vaše dítě má rádo a preferuje, určitě najdete způsob, jak se bude na svačinu těšit. Držíme palce, aby jídlo byla zábava, a ne trápení!

Autor: Lenka Kostková