Ostružiny, někde jim také říkají lidově “černé maliny”, jsou velmi chutné a zdravé lesní plody. Sice jsou plné jadérek, což může mnohé mlsné jazýčky odradit, ale i tak chutnají úžasně. Navíc jsou plné vitaminů a důležitých minerálů.
Proč se vyplatí u ostružin se zastavit?
Dejte si trochu námahy při jejich sbírání. Stonky jsou plné trnů? Čerstvé ostružiny jsou skvělým zdrojem antioxidantů. Obsahují zejména množství vitaminu C a jejich konzumací proto posílíte svou imunitu. A to se před příchodem sychravého podzimu přece hodí. Vitaminy skupiny B v nich obsažené jsou zase prospěšné nejen pokožce a vlasům, ale posílí i naši nervovou soustavu. Pokud jste věčnými "živiteli" stresu, právě ostružiny dokáží z části redukovat nepříznivé účinky stresu na lidský organismus. A nakonec vitamin E a flavonoidy jsou zase významnými antioxidanty. V ostružinách najdete i množství stopových prvků, nejvýraznější podíl má draslík, následuje fosfor a hořčík.
Jaké ostružiny sbírat?
100 g ostružin obsahuje asi 45 kcal a 9 g sacharidů. Abyste si na nich pochutnali, sbírejte jen velké a měkké ostružiny, ty mají sladkou chuť. Nezralá ostružina, přestože už má černou barvu, je ještě tvrdá, jde těžko odtrhnout z keříku a chutná kysele. Ostružiny lze i sušit, čím se sníží obsah vitaminu C, ale obsah flavonidů zůstává zachován.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.