Teplo a oteklé nohy. To je problém nejednoho z nás. A nemusí to být pouze sezónní záležitost. Stačí teplo v místnosti, delší stání a už máme nohy jako “konve”. Co s tím? Přece hned nepoběžíme do lékárny a nekoupíme si drahý gel, který sice na chvilku pomůže, ale vzhledem k velikosti dolních končetin, stačí nám tubička, která stojí většinou přes sto korun, tak na dvakrát. Zkuste tedy levnější a přírodnější alternativu - bylinné čaje a obklady, zdravou výživu a cvičení.
Zelné listy
mají vynikající protizánětlivé účinky. Zavažte si je v noci na nohy pomocí tenkého obinadla a nechte působit do rána. Potřebujete asi 3 listy bílého zelí. Vyřízněte z nich střední žebro a vyválejte. Uložte na postižené místo a pevně svažte. Když listy začnou hnědnout, vyměňte je.
Na posílení žil
50 g natě pohanky, po 30 g květu černého bezu a natě fialky rolní, po 20 g natě řepíku a květu měsíčku. Polévkovou lžíci směs zalijeme 1 / 4 l vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme denně 4 šálky.
Mast z popence
Potírání mastí z popence brečtanovitého se osvědčila nanášena lokálně na postižená místa. Má protizánětlivé účinky a ovlivňuje hojení a regeneraci ran. Potřebujeme: Hrst popence brečtanovitého, 250 g nesoleného vepřového sádla nebo 0,25l jedlého oleje. Postup: Bylinu nasekáme nadrobno a vmícháme do masti. Necháme 1-2 dny stát. Pak mírně ohřejeme a scedíme. Mast nebo olej dáme do uzavíratelné nádoby a uskladníme v chladu. Mast vtíráme podle potřeby na místa postižená křečovými žilami. Mast je velmi vhodná i proti hemeroidům.
Pohankový čaj
Bylina pohanka má vysoký obsah rutinu, který stabilizuje a napíná vnitřní stěny cév, proto se všem postiženým s křečovými žilami doporučuje zařadit tuto bylinu do jídelníčku a to co nejčastěji. Příprava čaje: 2 lžíce pohankové natě zalijte 1l vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Pijte během celého dne po šálcích.
Lázeň na unavené nohy
Zahřejte 3l vody a nalijte do umyvadla. Ve sklenici pak umixujte 2 dl jablečného octa se čtyřmi větvičkami rozmarýnu a vlijte do vody. Nohy si namočte asi na 15 minut, pak si je osušte a na chvíli vyložte na vyvýšené místo. Relaxujte.
Obklady
Potřebujete kus lněného plátna, bavlněnou a vlněnou látku, studenou vodu, ocet nebo bylinný odvar. Postup: Plátno namočte do studené vody, octa nebo studeného bylinného odvaru, vyždímejte a přiložte na holeň. Obalte suchou bavlněnou a vlněnou látkou. Zábal necháme působit 5 minut a 2-3 krát ho vyměňte. Takový zábal snižuje teplotu a má stahující účinek. Pokud chcete, aby měl zábal i účinek protizánětlivý, nechte zábal působit až 20 minut. Studený bylinný odvar připravíme z květů arniky, 2 g na 100 ml vody. Arnika má protizánětlivé účinky. Na zábal však můžeme použít i odvar z heřmánku. Ten se hodí zejména tehdy, pokud máte svědění pokožky, nebo se na nohou už začínají objevovat předzvěsti bércového vředu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.