Frutariánství - dieta nebo styl života? Kdy lze tento poněkud zvláštní životní styl tolerovat a kdy už je zdraví nebezpečný?
Frutariánství je přísná forma veganství,
s tím rozdílem, že frutariáni jedí pouze dužnaté, šťavnaté ovoce, ořechy a semena a žádnou zeleninu, obiloviny a živočišné produkty. Základní myšlenkou frutariánství je uznání rostlin jako plnohodnotných živých organismů, ne jako pouze "polověcí", jak jsou vnímány značnou částí lidstva, a to pouze na základě větší subjektivně vnímané odlišnosti tělesné struktury. Snědí pouze ovoce, které po dozrání samo spadlo na zem.
Podle specialistů na výživu je frutariánská strava vhodná pro dospělé pouze na určitou dobu,
nevhodná je pro dospívající mládež a naprosto nevhodná pro děti.
Začněme klady této ne až tak velmi známé formy stravování:
- je detoxikační a může být velmi nápomocná (pouze krátkodobě) proti nemocem způsobeným otravou (např. otrava krve)
- snižuje naši hmotnost
- mění stav mysli, dává psychický pocit světla a lehkosti
- může podnítit neobyčejné fyzické zdraví - zjistíte, že jste (relativně) imunní vůči nemocem a zranění se hojí velmi rychle
- dýchací systém může fungovat lépe než u jiných diet
- smysly se mohou zostřit na výjimečný stupeň, hlavně čich a chuť (Mohou se stát natolik citlivými, že nevydržíte sedět v jedné místnosti s člověkem, který jedl česnek nebo s někým, kdo páchne tabákem.).
Zápory:
Tento typ stravování je kritizován kvůli nedostatku přísunu bílkovin a některých minerálních látek. Hrozí nedostatek krvetvorných látek, jako jsou zinek, železo, vitamin B 12 a proteiny. Frutariáni by se měli pravidelně podrobit prohlídce, aby lékař zjistil, zda tělu nechybí důležité výživové látky. Může se stát, že žena přijde o cyklus. Čím je výběr potravy užší, tím je těžší splnit požadavek plnohodnotné stravy.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.