Padání vlasů může mít několik příčin

Suché vlasy i mastné vlasy nejsou pouze záležitostí genetiky. Ale i štítné žlázy a nesprávné péče. V případě, že vám nadměrně padají, mastí se nebo krepatí, zamyslete se nad svým způsobem života. Zároveň nezapomínejte na to, že vlasy potřebují pečlivou péči kvalitní vlasovou kosmetikou.

Padání vlasů může mít několik příčin

Vlasy a jejich obaly
Kutikula, šupinatý obal, chrání vlas před vnějšími vlivy. Když není narušen, vlasy jsou zdravé a zářivé. Pokud jednotlivé šupinky k vlasu nepřiléhají, ztratí lesk i hladkost. Vlas se postupně se oslabí a začne se ztenčovat i lámat. Lehčí případy zachrání hydratační přípravky. Pokud chodíte ke kadeřnici pravidelně každé dva, tři měsíce, do této fáze se nedostanete. Delší přestávka ve stříhání si však vyžádá svou daň a někdy je nutné z vlasů skutečně ostříhat i několik centimetrů.

Zjistěte, zda je třeba stříhat
Říkáte, že s vašimi vlasy to není až tak špatné? Sčešte si je nahladko, otočte se zády k zrcadlu a vezměte si do rukou druhé zrcadlo. Vidíte ty odstávající bledé konečky? Nesnažte se označit je za zdravé vlasy. Budou jen zbytečně okrádat o sílu ty opravdu zdravé a zatěžovat je. Neošetřený suchý vlas nikdy nebude dobře vypadat.

Vlasové kúry 
Neexistuje prostředek, který by dokázal vlasy scelit. Určitě najdete kúry, které vlasy hydratují, vyživí, ale zázračně nezlepší oslabené konce. I kúry však účinkují jen určitý čas. Zdravý vlas potřebuje pravidelnou péči. Je to podobné jako s pletí. Když se o ni nestaráte, je tenčí, ztrácí elasticitu. Cílem většiny vlasových kúr je uzavřít šupiny, které tvoří povrch vlasu. Účinné látky tak mohou působit na vlas a zajistit mu výživu.

Vlasy větrejte
Pokud si myslíte, že majitelé mastných vlasů jsou těchto obtíží ušetřeni, mýlíte se. Opět jde o důsledek dlouhodobého tření. Není to tak, že by se vlasy ze dne na den vysušily, jsou jen opotřebované. Někdy se však situace otočí a suché vlasy zůstanou u kořínků mastnější. Kvalitu vlasů zhorší i kšiltovka či klobouček. Vzniká pod nimi teplo, protože vzduch necirkuluje. I lidé se suchými vlasy, kteří pravidelně nosí čepice, zaregistrují větší maštění. Mastné budou ještě mastnější. Kadeřnice radí, používat na kořínky suchý šampon. Chodit bez pokrývky hlavy při silném slunci se totiž příliš nevyplácí.

Na vlasovou pokožku šampon, na vlasy balzám
Mokré vlasy si netřete. Udělejte si z ručníku turban a dlaněmi si ho přitlačujte k vlasům, aby z nich vysál vodu. Nejdůležitější je výběr správné vlasové kosmetiky. Když máte barvené vlasy, neznamená to, že musíte mít šampon na barvené vlasy. Důležitější je, jestli je máte suché, mastné, kudrnaté ... Stejně si třeba uvědomit, že šamponem řešíte více pokožku, balzám je záležitost vlasů. Nezapomínejte na pravidelné prostřihávání.

Důkladné oplachování zabere čas
Svědí vás pokožka hlavy? Za tím se většinou neskrývá problém se suchými vlasy. Stále platí pravidlo, že hlavu si musíte oplachovat dvakrát déle, než jste nanášeli šampon. Vlasy bez obav nadzdvihujete. Pokud vás hlava stále svědí, prozkoumejte vlasovou pokožku. Pokud je zarudlá, něco ji podráždilo, je citlivější. Tehdy použijte jemnější šampon nebo tonika či séra, které zklidňují vlasovou pokožku.

Vyživte vlasy vitamíny
Každý vlasový kořínek ocení vitaminy A, B, C, E a minerály, zejména vápník, hořčík, zinek. Ani s péčí to nepřehánějte. Vlas se může zahltit a začne se například výrazně mastit.

Zmírněte stres
Pokud dodržíte základní pravidla, neměly by vás vlasy překvapit zásadními změnami. Ty se mohou vázat pouze na životní fáze, které jsou spojeny s kolísáním hladiny hormonů. Za padáním vlasů se může skrývat nejen stres, ale i změna životního stylu, ročního období či užívání některých léků. Vzpomeňte si, co se událo v posledních třech měsících.

Dejte se vyšetřit
Za padáním vlasů se často skrývají problémy s činností štítné žlázy. Vlasy tehdy padají, ale i krepatějí. Výhodu máte, pokud pravidelně chodíte ke kadeřníkovi, který vlas zná a změnu zaznamená. Na dermatologa se obraťte, když vám denně vypadne více než sto vlasů. Pokud nemáte zdravotní problémy a chtěli byste podpořit růst vlasů, sáhněte po přípravcích s výtažky lopuchu, břízy nebo kopřivy.

Vlasový olej i sprej
Suché vlasy ocení i olej. Nanáší se na vlhké vlasy a vytvoří na nich ochranný film. Opět si vybírejte přípravky podle typu vlasů. Ten správný můžete najít i na jemné vlasy. Rozlítané a zelektrizované vlasy zkrotí i balzám nebo speciální antistatický sprej. Pomohou jim také kartáče s přírodními štětinami či hřebeny s dřevěnými zuby.

Autor: Lenka Kostková