Padání vlasů může způsobit i přehnaná fyzická aktivita v posilovně

Na stav vlasů má vliv mnoho faktorů. To, že vypadávají je normální jev. Denně nám vypadne někdy až sto vlasů, ale nové zase narostou a tak se nic neděje. Horší situace nastává, když se růst vlasů neobnovuje nebo vlasy vypadávají v nadměrném množství. způsobit tento stav může stres, špatná životospráva, nadměrné slunění, ale u žen i šestinedělí.

Padání vlasů může způsobit i přehnaná fyzická aktivita v posilovně

Pozor na stravu
Pokud najednou zjistíte, že máte vlasů stále méně a méně, první věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je kvalita potravin, které jíte, a celková vyváženost stravy. Tedy pokud například držíte dietu, která je příliš chudá na některé látky, je velmi pravděpodobné, že neztratíte jen přebytečná kila, ale budete "lehčí" i o několik vlasů, co se vám již určitě líbit nebude. Vlasy nejvíce trpí, pokud jim chybí pravidelný a dostatečný přísun železa, zinku, některých vitamínů, jako je např. vitamin E, a výživné látky nacházející se hlavně v cereáliích, sušeném ovoci, luštěninách, vejcích. Dva až tři měsíce, to je čas, který náš organismus potřebuje, aby odstranil všechny chyby zapříčiněné nevyváženou stravou. Teprve po tomto období můžeme očekávat zlepšení. Pokud by však vaše padání vlasů přetrvávalo nadále, obraťte se na dermatologa.

Každý den v posilovně?
Zpomalte! Pokud se k nedostatečně vyvážené stravě nebo k jednostranné dietě přidá ještě i přehnaná fyzická aktivita, na kterou váš organismus nebyl zvyklý, vaše vlasy utrpí také nezanedbatelné ztráty. Proto platí pravidlo - všeho s mírou.

Může to být psychického původu?
Vypadávání vlasů může být způsobeno i špatným stavem psychiky. Velký úbytek vlasů byl zaznamenán např. u dívek trpících anorexií (samozřejmě souvisel i s nedostatečnou výživou), ale také u lidí často trpících depresemi a u těch, kteří vnímají negativně sebe sama a své tělo. Rovněž pokud jste po dlouhou dobu vystaveni nadměrnému stresu, je pravděpodobné, že po určitém období zjistíte, že vám vlasy vypadávají v mnohem větším množství, než jste si všimli kdykoliv předtím ..

Ach, ty hormony!
A samozřejmě nesmíme zapomínat ani na hormony, jejichž výkyvy výrazně ovlivňují kvalitu a hustotu našich vlasů. Prvním takovým obdobím v životě ženy je puberta, než je stabilizovaná hormonální hladina je často příčinou nejednoho vypadnuvšího vlasu. Dále období po porodu (naopak těhotenství většina žen považuje za "zlaté" období v souvislosti s kvalitou, růstem a hustotou vlasů) a nakonec období menopauzy je také nechvalně proslulé tímto problémem.

Autor: Martina Dvořáková