Paradentóza krade zuby a nemá ráda zubní hygienu

K zubnímu lékaři nejčastěji chodíme se zubním kazem. Ten bolí tak, že je odbornou pomoc vyhledá i nejzarputilejší odmítač lékařské péče. Ale je zde i onemocnění, které nebolí, ale krade zuby. A často i všechny najednou! 

Paradentóza krade zuby a nemá ráda zubní hygienu

Důležitost kvalitní zubní hygieny
Děti kopírují chování rodičů a platí to i v případě hygienických návyků. Čištění zoubků, mytí si rukou ... Nic nefunguje tak dobře, jako jít příkladem. Zanedbaná zubní hygiena v dětském a dospívajícím věku může mít nepříjemné následky v dospělosti. Večer si občas nevyčistíme zuby, protože se nám nechce a ráno to nestíháme. Vždyť mentolová žvýkačka to vyřeší. Plak, zubní kámen, kazy, krvácení dásní, k tomu strach ze zubaře a problém je na světě. A právě nedostatečná hygiena je živnou půdou pro šíření bakterií ze zubního plaku do dásní, jejich množení a zánět, který vyvrcholí paradentózou.

První signály onemocnění
Parodontitida, může začínat nenápadně. Nikomu na klidu nepřidají oteklé, zarudlé či krvácející dásně. To bývá jen začátek. Při neléčených stavech dojde k obnažení krčků a kořenů zubů. Následně se zuby začnou kývat a v pokročilém stádiu mohou vypadnout. Samozřejmě, tento stav je nepříjemný nejen pro pacienta, ale i pro jeho okolí, protože jedním z příznaků paradentózy je výrazný zápach z úst. A terapie? Pokud lze zub zachránit (při dostatečném množství kosti), je třeba jej očistit - odstranit zubní kámen, povlak, vyčistit kořen pod dásní, a tehdy se může zub samovolně upevnit. Pokud je stádium pokročilé, zub je třeba odstranit a zvolit vhodnou náhradu zubu.

Zubní kartáček není pro celou rodinu
Najdou se případy, kdy si jeden zubní kartáček půjčuje více členů rodiny. Zde je třeba mít na paměti, že parodontitidou (bakteriemi, které jsou na kartáčku) může být nakažený i další člověk. Parodontální bakterie se rychle množí a jsou zákeřné. V neléčených případech právě ony mohou být důvodem pro vznik onemocnění, které zdánlivě se zuby ani nesouvisí. Mluvíme o infarktu, selhání srdce, mozkové příhodě či ateroskleróze.

Základ je prevence

  • pravidelné čištění zubů, minimálně ráno a večer (odstraníme plak, kde se množí bakterie),
  • ošetření odborníkem na dentální hygienu alespoň 2-krát ročně (poradí s výběrem pomůcek, technikou čištění zubů, odhalí i začínající problémy s chrupem),
  • použití vhodného zubního kartáčku (raději měkčí, šetrnější k dásním) a nástrojů pro čištění mezizubních prostor,
  • výběr vhodné zubní pasty a ústní vody, která je zaměřena na zmírnění příznaků paradentózy,
  • stopku dejme cukrům, slazeným nápojům a zelenou zelenině, ovoci a čisté vodě,
  • alkohol a cigarety nám při léčbě paradentózy určitě nepomohou.
Autor: Martina Dvořáková