Mastná pleť většinou provází dospívání a souvisí s hormonálními změnami v organismu dospívajících. Po bouřlivém vývoji se činnost mazových žláz vrací do normálu. Ale zvýšenou činnost mazových žláz nemusí vždy způsobit jen dospívání.
Dalšími příčinami mastné pleti jsou
těhotenství, klimakterium, užívání antikoncepce, používání nesprávné kosmetiky, ale i vlivy vnějšího prostředí. Činnost mazových žláz stimuluje horké nebo vlhké počasí. Bohužel, některým předurčila mastnou pleť dědičnost. Za nadměrnou produkci mazu může i nesprávná životospráva, kouření, přetrvávající stres, deprese, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek některých vitamínů - zejména vitamínu B2 a B5. Existují případy, kdy se zvýšené maštění pleti vyskytuje jen v některých obdobích, například v zimních měsících nebo na jaře.
Charakteristika mastné pokožky
Mastná pokožka je charakteristická rozšířenými póry a lesklým vzhledem, který způsobuje vyprodukovaný maz. Mastná pleť je spojena s častým výskytem akné, ucpaných pórů (černých teček), různých vyrážek, plísňových infekcí i některých druhů ekzému. Výhody jsou jednoznačné - na mastné pleti jsou vrásky méně viditelné, vypadá mladistvěji než ostatní typy pleti.
Jak proti mastné pleti bojovat?
Způsobů, které vedou k získání krásné pleti, je několik. Každý si musí najít svůj vlastní recept, který zabírá. V každém případě je třeba eliminovat nadměrnou tvorbu kožního mazu. Pozor, přirozené množství kožního mazu je pro zdravou pleť nezbytné a je třeba ho zachovat.
Nabízíme vám několik tipů, které vám s mastnou pletí pomohou:
• Mastného vzhledu a následnému ucpávání pórů zabráníte pravidelným mytím pleti jemnými čistícími gely s protizánětlivými účinky dva, maximálně třikrát denně - zásadně používejte teplou vodu (ne horkou). Gel aplikujte krouživými pohyby rukou. Nepoužívejte čisticí houbičky nebo ruční přístroje, které mohou činnost mazových žláz podpořit. Čištění pleti je u mastné pleti úplným základem, proto ho nepodceňujte.
• Pozor na přílišné vysušení pleti častým čištěním (můžete si ho způsobovat nevědomě), které může produkci mazu ještě více stimulovat!
• V žádném případě nepoužívejte mýdla, protože jsou příliš agresivní.
• Peeling dopřejte pleti jednou, maximálně dvakrát do týdne.
• Tonizující pleťové vody a pleťové vody s obsahem alkoholu regulují produkci kožního mazu. Používejte je pouze v nejkritičtějších oblastech - čelo, nos a brada.
• Nezapomínejte, že i mastná pleť potřebuje hydrataci. Zajistíte ji prostřednictvím hydratačních krémů určených pro mastnou pleť.
• Dostatečná vlhkost pleti je podmíněna i zdravým pitným režimem. Pijte minimálně 2 litry tekutin denně.
• Nebojte se sáhnout po přírodních tipech - pro čištění pleti můžete použít přípravek vyrobený ze lžičky citrónové a 1/2 lžičky okurkové šťávy. Naneste na pleť, nechte uschnout a opláchněte.
• Dbejte na zdravou životosprávu - omezte tučná a smažená jídla, rafinovaný cukr, kávu a čokoládu. Dopřejte si dostatek pohybových aktivit, listovou zeleninu, bílkoviny a čerstvé ovoce.
• Zkuste vyzkoušet bojovníky z řady aromaterapeutických olejů. Velmi účinný je rozmarýn, citron, levandule, šalvěj, heřmánek nebo cedrové dřevo.
• Na mastnou pleť mají pozitivní účinek kyseliny obsažené v ovoci a zelenině. Nebojte se pleti dopřát osvěžení v podobě rajčat nebo citrónu jako hlavních složek masek na obličej.
• V letních měsících využívejte opalovací gely a pěny, protože opalovací mléka a krémy způsobují ucpávání pórů. Vybírejte preparáty speciálně určené pro mastnou pleť.
• Doplňte dávky vitamínů skupiny B, zejména vitaminu B 2 obsaženého v mléčných výrobcích, listové zelenině, játrech, pivu, vajíčkách, kakau a vitaminu B 5, který obsahují pšeničné klíčky, játra z tresky, vaječný žloutek, maso, droždí a různé ovoce.
• Na lokální použití je skvělé aloe vera nebo čajovníkový olej.
Domácí pleťové masky na mastnou pokožku
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.