Pivní lázně a jejich blahodárné účinky

Pivní lázně léčí ekzémy a oběhové problémy. České pivovary vyrábějí z piva kosmetické přípravky, mýdla, pálenku i džemy. Nabízejí také léčivé a protistresové pivní lázně a zábaly z pivního mláta.

Pivní lázně a jejich blahodárné účinky

Pivní lázně prohřívají a prokrvují kůži a pomáhají léčit ekzémy a oběhové problémy. Ječmen, žito, pšenice, chmel a čistá voda vytvoří cokoliv. Raritou je například pivní džem s hořkosladkou chutí. Vždy však jde o celkem čisté přírodní produkty bez chemie s obsahem B vitamínu, který nabízejí pivní složky. Jejich účinky jsou známy stovky let.

Existuje také celá řada kosmetických přípravků, které využívají B vitamín nebo skutečnost, že zbytky po kvašení piva pomáhají olupovat kůži. Vyrábějí se například přípravky do koupele pro lidi trpící ekzémem. Chmel se přidává do šamponů i mýdel. Stejně tak  je to i u pivních lázní, vše je schválené a nikde není látka, která by ublížila tělu. Wellness lázně a hotely jsou silnou konkurencí klasickým lázním. Mnoho lidí je upřednostňuje dokonce před mořem.

V budoucnosti budou mít zřejmě lidé placené lázně jen po těžkých úrazech a nemocech. Wellness areály typu pivních lázní nahradí lázeňskou léčbu víceméně v plném rozsahu. Navíc mají volný režim, dle přání klienta. Kromě pivních lázní jsou v nabídce i zábaly z pivního mláta, které kdysi sloužilo jako krmivo pro dobytek. Obsahuje velké množství zbytkových vitamínů a kvasnicových produktů s příznivými účinky. Mláto je výborný nosič tepla, po zahřátí má stejné tepelné vlastnosti jako rašelina nebo bahno. Obvykle se aplikuje v délce asi 20 ti minut na problematická místa - šíji, boky, kolena nebo klouby na rukou.

Z piva se vyrábí i sýr a pivo je velmi často kuchařskou přísadou, například do guláše nebo při přípravě kuřete, které pak chutná jako zvěřina. Řada pivovarů vyrábí z piva i pálenku. Pokud se pivo nevydaří, vyrobí se z něho pálenka. V Evropě se v posledním čase rozmáhají i pivní koktejly.

Autor: Lenka Kostková