Pivo může snižovat i riziko srdečních onemocnění

Pivo snižuje riziko onemocnění srdce. Kdo alkoholem " dopuje " tělo pravidelně a bezhlavě, tomu se zanedlouho podkopává zdraví.  Odnesou  si to játra, slinivku, nervová soustava ... Nadměrné užívání alkoholu zvyšuje riziko mozkových příhod, infarktu, i vysokého krevního tlaku. Řeč není jen o destilátech.

Pivo může snižovat i riziko srdečních onemocnění

Abychom alkoholem své zdraví posílili a ne naopak, je třeba dodržet alkoholový limit. Pro muže je změřený na hranici čtyři deci vína, případně jeden panák tvrdého. Protože ženský organismus si s odbouráváním alkoholu neumí poradit tak jako mužský, ženy by měly z tohoto množství zkonzumovat jen polovinu. Čili dvě deci vína nebo polovinu odlivky. Víno, jalovcová ..

Ale co například pivo, pro vysoký obsah vitamínu B nazýváno tekutým chlebem? I z této přezdívky je zřejmé, že kromě výše zmíněných minusů včetně pivního břicha bude mít i své plusy. Nakonec, toho alkoholu zas neobsahuje až tak mnoho (do 5 procent, zbytek tvoří voda). Pivo je bohaté na minerály (zinek, fluor, křemík, hořčík a vápník), aminokyseliny, ale zejména vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, pyridoxin, kyselinu listovou).

Pokud to s pivem nepřeháníme, resp. nemáme na něm vypěstovanou závislost a nedovolíme mu, aby nás opilo, pak ho lze považovat za lék. Snižuje riziko onemocnění srdce až o 40 procent a nápomocný je i pro správné trávení (pivko po obědě). Kdo si z něho upije před spaním, toho spánek bude příjemný a stres se celkem vyplaví ven z těla. Osteoporóza, infarkt, cukrovka a rakovina jsou další onemocnění, pro které je pivo prospěšné. V neposlední řadě léčí i opici (klín se klínem vybíjí) – v tomto případě se však doporučuje dávkovat ho velmi opatrně.

Za zdravotními účinky piva hledejme chmel. Je viníkem, proč se někteří na něm stávají závislými (patří do stejné čeledi jako konopí seté), je to však opět hořký chmel, díky čemuž tento nápoj do určité míry léčí (spolu se sladovým ječmenem) a co způsobuje "klid v duši". Pivo se doporučuje pít před jídlem, pak se chuť na něj zlepší a jíst by se k němu mělo slané, ne sladké jídlo. Nedoporučuje se kombinace piva s destilátem a pít pivo nalačno. Může to způsobit deficit sodíku - únava, bolest hlavy, závratě, poruchy vědomí, deficit magnézia (podrážděnost, křeče). Pivu by se měli vyhnout lidé s vysokým krevním tlakem a epileptici.

Negativa piva
• Přibírá se z něho, protože chmel, který stimuluje tvorbu žluče, trávicích šťáv a slin, povzbuzuje chuť k jídlu
• Závislost
 

Autor: Lenka Kostková